لوگو فروشگاه تب گیر
ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی شکم چیست ؟

فهرست مطلب

داشتن شکمی بزرگ و پوستی شل و آویزان بسیار آزاردهنده است. ممکن است بسیاری از افراد راه های مختلفی مانند رژیم غذایی و ورزش را امتحان کرده باشند ولی نتوانند به هدف خود برسند. برای خلاص شدن از چربی های اضافه شکم و رفع افتادگی آن جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی شکم بهترین گزینه است. با انجام این عمل علاوه بر حذف چربی های ناحیه شکم پوست اضافه آن نیز برداشته می شود و در نهایت شکمی صاف و خوش فرم خواهید داشت. بعد از عمل جراحی با مراقبت های بعد از عمل زیبایی شکم و رعایت نکات لازم می توانید شاهد بهترین نتیجه باشید. برای آگاهی از این عمل , روش انجام و عوارض احتمالی آن با ما در این مقاله همراه باشید.

جراحی ابدومینوپلاستی شکم چیست ؟

در عمل جراحی ابدومینوپلاستی شکم ، با ایجاد برشی در قسمت تحتانی شکم (مثل برش سزارین ولی طویل تر از آن) چربی های اضافه ناحیه جدار شکم در پایین ناف را تخلیه می کنند و برخلاف جراحی پانیکولکتومی عضلات دیواره شکم را سفت می کنند. اما وضعیت ناف بعد از ابدومینوپلاستی اهمیت زیادی دارد تا بعدا از سوراخ جدیدی در پوست خارج شود سپس پوست باقی مانده شکم در بالاتر از ناف تا حدودی از عضلات جدار شکم جدا می شود تا اجازه دهد که پوست باقی مانده را بتوان به اندازه کافی کشید تا قابلیت اتصال آن به لبه پایینی برش شکم ایجاد شود . ابدومینوپلاستی شکم در محدوده‌های متفاوت انجام می شود و اغلب به چند دسته تقسیم می شوند. بسته به وسعت عمل جراحی زیبایی شکم ، یک جراحی شکم کامل می‌تواند از ۱ الی ۵ ساعت طول بکشد. جراحی‌های شکم جزئی بین ۱ الی ۲ ساعت زمان می‌ برد.

چه کسانی کاندید جراحی ابدومینوپلاستی شکم هستند؟

افرادی که چاق هستند را نمیتوان بهترین کاندید ابدومینوپلاستی معرفی کرد ، این عمل جراحی معمولا به افرادی که دارای چربی اضافی و همچنین پوست آویزان در ناحیه شکم هستند پیشنهاد می شود که باید شرایط زیر را نیز داشته باشند:

 • بیماری های قلبی، دیابت، آسم و … نداشته باشند.
 • وزن بیمار ثابت باشد و همه راه های کاهش وزن و لاغری را امتحان کرده باشند ولی به نتیجه نرسیده باشند.
 • خانم هایی در آینده قصد بارداری نداشته باشند به دلیل اینکه امکان بزرگ شدن شکم و بازگشت آن به حالت قبل وجود دارد.
 • خانم هایی که سابقه بارداری و زایمان متعدد داشته باشند و پوست شکم آنها کش آمده باشد.
 • سیگاری نباشد.
 • افراد چاقی که پوست آنها قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده باشد.

عوارض احتمالی جراحی ابدومینوپلاستی شکم

عمل ابدومینوپلاستی شکم می تواند با عوارضی همراه باشد. این عوارض شامل:

 1. ممکن است محل جوش برش پوست نامطلوب شود.
 2. احتمال خونریزی (هماتوم:به جمع شدن خون در بخشی از بدن ولی بیرون از رگ‌های خونی گفته می‌شود) وجود دارد
 3. ایجاد عفونت
 4. تجمع مایع زیر پوست
 5. اختلال در ترمیم زخم
 6. از دست دادن پوست
 7. ایجاد لخته های خونی
 8. تغییر رنگ پوست و یا ورم بعد از ابدومینوپلاستی
 9. مرگ بافت چربی عمقی پوست ( نکروز چربی )
 10. نا قرینگی ناحیه شکمی
 11. داشتن درد بعد از ابدومینوپلاستی که ممکن است گاها طولانی باشد
 12. عوارض قلبی و ریوی، ترومبوز ورید عمقی
 13. تورم طولانی مدت پاها
 14. مشکلات ناف بعد از ابدومینوپلاستی
 15. احتمال آسیب عصبی
 16. احتمال نیاز به جراحی مجدد
 17. گرفتن نتیجه کمتر از حد انتظار از نظر زیبایی

عمل زیبایی شکم ابدومینوپلاستی

مراحل جراحی ابدومینوپلاستی شکم

قبل از عمل جراحی ابدومینوپلاستی ممکن است از شما خواسته شود تا آزمایشات پزشکی انجام دهید و داروهای خاصی را مصرف کرده و یا از استفاده دارویی هایی مانند داروهای ضد التهاب و آسپرین اجتناب کنید و سیگار کشیدن را مدتی قبل تر از انجام عمل جراحی ترک کنید.

مرحله اول جراحی ابدومینوپلاستی – بی هوشی

برای آسایش شما طی عمل جراحی ، داروهائی استفاده می شوند .گزینه ها شامل تسکین داخل وریدی و بی هوشی عمومی هستند . پزشک شما بهترین گزینه را به شما توصیه خواهد نمود .

مرحله دوم جراحی ابدومینوپلاستی – برش جراحی

یک عمل جراحی شکم کامل ، نیازمند برش افقی در محدوده بین خط موی شرمگاهی و ناف است . شکل و طول برش بر اساس میزان تصحیح مورد نیاز تعیین می گردد . از طریق این شکاف ، عضلات ضعیف شده شکم ترمیم و بخیه شده و بافت چربی و پوست اضافی برداشته می شود . ممکن است برش دیگری اطراف ناف جهت برداشتن پوست اضافی بالای شکم لازم شود .

مرحله سوم جراحی ابدومینوپلاستی – بستن برش ها

در این مرحه از بخیه، چسب پوستی، نوار چسب جراحی و یا کلیپس برای بستن پوست بکار می رود  و برش ایجاد شده بر روی شکم بسته میشود.

مرحله چهارم جراحی ابدومینوپلاستی – ملاحظه نتایج

عمل جراحی شکم منجر به ایجاد شکم صاف تر ، سفت تر ، و متناسب با کل بدن و وزن شما می گردد .

توجه کنید که :

تورم و ناتوانی در ایستادن کامل تا زمان تکمیل ترمیم ، ممکن است نتایج عمل را بپوشاند اما ظرف یک یا دو هفته شما می توانید کاملا بایستید و از بدن باریک تر خود مطمئن و راضی باشید .

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

برای بهبودی سریعتر بعد از عمل جراحی شکم ابدومینوپلاستی لازم است نکاتی را رعایت کنید. مراقبت های بعد از عمل زیبایی شکم ابدومینوپلاستی شامل :

 • بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید دو جلسه برای ملاقات حضوری به پزشک مراجعه شود. اولین جلسه ۵ تا ۷ روز بعد از عمل و جلسه دوم ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از عمل است.
 • ممکن است در ۳ روز ابتدای بعد از عمل فرد احساس درد داشته باشد. برای از بین بردن درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی می توان از داروهای مسکن و ضد درد که پزشک تجویز می کند استفاده کنید.
 • برای فعالیت بعد از عمل ابدومینوپلاستی بهتر است از انجام فعالیت های سنگین دوری کنید. ولی برای جلوگیری از ایجاد لخته خون در پاها باید فعالیت های روزمره خود را انجام دهید.

گن بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

 • برای کاهش ورم بعد از ابدومینوپلاستی و بهبودی سریعتر بهتر است از گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی استفاده شود.
 • برای کاهش کبودی و ورم بعد از ابدومینوپلاستی می توانید از آناناس و آب کرفس استفاده کنید.
 • هنگام استراحت کردن بعد از عمل در طی دو هفته باید زیرسر بیمار بالا باشد. خوابیدن به پهلو و جمع کردن پاها مشکلی ندارد ولی نباید روی شکم خوابید.
 • بعد از عمل و نداشتن استفراغ بیمار می تواند رژیم غذایی خود را مایعات آغاز کند و بعد از یک روز بعد از عمل ابدومینوپلاستی خوردن سوپ یا غذاهای سبک مشکلی ندارد.

استفاده از گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

پس از اتمام عمل جراحی اغلب بر روی برش های ایجاد شده، پانسمان هایی گذاشته می شود و به منظور کاهش تورم و حمایت بیشتر ناحیه شکم پس از عمل گن بعد از جراحی مناسب به شما پوشانده می شود که این گن های فشاری اگر به طور صحیح انتخاب شوند می توانند کمک شایانی به عمل جراحی شما داشته باشند.
دو تا سه ماه بعد از عمل باید از گن بعد از جراحی استفاده شود. با برداشتن چربی های اضافه شکم زیر پوست یک فضای خالی ایجاد می شود برای جلوگیری از تجمع مایعات و خونابه ها پوشیدن گن بعد از جراحی اهمیت زیادی دارد. پوشیدن گن می تواند در بهبودی سریعتر و دادن شکل دلخواه به شکم اهمیت زیادی دارد. از مزایای پوشیدن گن بعد از جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • باعث صاف و یکنواخت شدن پوست می شود و از تجمع چربی جلوگیری می کند.
 • با ایجاد فشار بر روی پوست می تواند باعث تحریک کلاژن سازی و بهبودی سریعتر زخم ها شود.
 • برای جلوگیری از بدشکل شدن جای زخم ها و بهبود آنها استفاده از گن اهمیت زیادی دارد.
 • از چین خوردگی پوست جلوگیری می کند و باعث می شود که در جای مطلوب خود قرار گیرد.
تحریریه مجله علمی تبگیر
گلناز زارعین هستم. حدود 5 سال است در زمینه ترجمه و گردآوری مقالات پزشکی از سایتهای معتبر خارجی فعالیت دارم. همیشه سعی میکنم بهترین منبع را بر اساس نیاز کاربران پیدا کرده و ترجمه کنم.