علت ورم بدن : ورم بدن زمانی اتفاق می افتد که اندازه ناحیه ای از بدن افزایش یابد ، معمولا علت ورم بدن آسیب ، التهاب یا احتباس مایعات است. اصطلاح پزشکی ورم بدن ادم است.

تورم می تواند در پوست ، مفاصل و سایر بافت ها و اندام های بدن ایجاد شود. دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است فرد در قسمت های مختلف بدن خود دچار تورم شود که برخی از آنها جدی تر از بقیه هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دلایل و علائم تورم در قسمت های مختلف بدن و همچنین گزینه های درمانی مرتبط با آنها ، به مطالعه ادامه دهید.

علت و علائم ورم بدن چیست ؟

برخی از دلایل احتمالی ورم بدن ، همراه با علائم مربوط به آنها در زیر ذکر شده است.

جراحت یا آسیب

گاهی اوقات ورم بدن با التهاب ناشی از آسیب وارد شده در ارتباط است. هنگامی که قسمتی از بدن آسیب می بیند ، سیستم ایمنی بدن پاسخ التهابی ایجاد می کند که به بهبود آسیب و محافظت در برابر عفونت کمک کند.

این پاسخ التهابی ممکن است باعث تورم قابل توجه در ناحیه آسیب دیده شود.

برخی علائم دیگر مرتبط با آسیب عبارتند از:

علت و علائم ورم بدن چیست

 

ورم داخلی بدن

ورم بدن نیز می تواند به صورت داخلی رخ دهد. طبق اطلاعات بیمارستان بیماری های قلبی ، کبدی و کلیوی می توانند باعث تورم در قسمت های مختلفی از بدن مانند اندام ها شوند.

علائم ورم داخلی بدن می تواند شامل موارد زیر باشد:

ورم مچ پا و روی پا

دلایل مختلفی باعث ایجاد تورم پا می شود. دلایل ورم پا یا اندام تحتانی می تواند شامل موارد زیر باشد:

حتما بخوانید : ۱۰ راهکار موثر و ساده برای درمان خانگی ورم پا

سایر دلایل تورم در پاها یا اندام تحتانی می تواند شامل موارد زیر باشد:

ورم مچ پا و روی پا

 

ورم ناشی از سرطان و درمان آن

براساس موسسه ملی سرطان (NCI) ، سرطان و برخی از درمان های آن می توانند علت ورم بدن باشند.

اگر درمان سرطان علت ورم بدن باشد، فرد ممکن است علائم زیر را تجربه کند:

درمان سرطان که ممکن است باعث ورم بدن شوند عبارتند از:

آزمایش برای علت ورم بدن

فرد می تواند در مورد علائمی که تجربه می کند با پزشک صحبت کند. پزشک احتمالاً ناحیه ای که تورم در آن اتفاق می افتد را معاینه می کند.

علاوه بر معاینه دیداری ، پزشک احتمالاً آزمایشاتی را برای تعیین علت تورم تعیین می کند. بعضی از آزمایشاتی که ممکن است توسط پزشک تجویز شود شامل موارد زیر است :

در صورت وجود بافت ها یا اندام های ملتهب ، انسداد خون یا شکستگی در استخوان ها یا مفاصل ، آزمایشات تصویربرداری پیشرفته تری برای پزشک مورد نیاز است.

آزمایش برای علت ورم بدن

 

درمان ورم بدن چیست ؟

بهترین روش درمان تورم به علت ورم بدن بستگی دارد. اگر فردی دارای یک بیماری زمینه ای سلامتی ، مانند بیماری کلیه باشد ، باید تحت درمان بیماری زمینه ای قرار گیرد. درمان یا کنترل هرگونه بیماری زمینه ای می تواند به کاهش تورم کمک کند.

اگر پاها یا پاهای فرد به دلیل ایستادن به مدت طولانی متورم شود ، باید با نشستن و قرار دادن پاهایش روی صندلی ورم آن را کاهش دهد. همچنین یک فرد می تواند روی تخت دراز بکشد و پاهای خود را بالا ببرو و یا جوراب واریس بپوشد.

تورم ناشی از آسیب ، مانند پیچ خوردگی مچ پا ، نیاز به استراحت دارد. همچنین فرد می تواند با استفاده از یخ در محل و مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی تورم را کاهش دهد.

راه های جلوگیری از ورم بدن

برای جلوگیری از تورم کل بدن ، NCI توصیه می کند:

کاهش مصرف سدیم

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

ایجاد تورم در برخی از افراد یک اتفاق شایع است

به عنوان مثال ، فرد می تواند در اثر ایستادن طولانی مدت ، دچار ورم پا شود. زنان باردار همچنین ممکن است در ناحیه پا و مچ پا دچار تورم شوند. در این موارد ، فرد ممکن است نیازی به مراجعه پزشک نداشته باشد.

با این حال ، اگر ورم بدن غیرقابل توجیه باشد ، با درمان بهتر نشود یا مدت طولانی طول بکشد ، فرد باید با پزشک صحبت کند. آنها می توانند علت ورم بدن را بررسی کنند.

برخی علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اگر شخص در هنگام ورزش یا انجام فعالیت های دیگر دچار آسیب دیدگی شود باید به پزشک مراجعه کند. پزشک می تواند در تشخیص میزان آسیب و درمان به شما کمک کند.

اگر علائم دیگر – مانند تنگی تنفس ، افزایش وزن یا خستگی – همراه با تورم باشد ، فرد باید در اسرع وقت با پزشک صحبت کند. این می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد که ممکن است باعث ورم بدن شود.

کاهش ورم پا

 

افرادی که با یک بیماری زمینه ای مانند بیماری های قلبی یا کلیوی زندگی می کنند ، باید در صورت مشاهده ورم جدید در قسمت های بدن با پزشک خود صحبت کنند.

تورم یک بیماری شایع است. بسیاری از افراد به دلایل خوش خیم ، مانند ایستادن طولانی مدت یا جراحت جزئی ، دچار تورم می شوند.

با این حال ، در برخی موارد ، علت ورم بدن می تواند عوارض جانبی یک دارو یا یک بیماری زمینه ای جدی تر باشد. فرد باید با پزشک خود در مورد علت ورم بدن صحبت کند و برای درمان هرگونه بیماری زمینه ای گام بردارد.

اینکه درمان تا چه اندازه موثر باشد به سلامت کلی فرد ، سن وی و اینکه آیا بیماری زمینه ای علت تورم باشد یا نه بستگی دارد.

اکثر افراد با ایجاد تغییر در سبک زندگی و پیروی از توصیه های پزشک خود ، کمی بهبود می یابند.

علت ورم بدن دلایل متفاوتی دارد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی دچار شکستگی استخوان ، گردش خون ضعیف یا بیماری زمینه ای باشد.

درمان و پیشگیری باید به کاهش علائم تورم کمک کند ، اما فرد برای پیشگیری یا کاهش ورم بدن در آینده نیاز به درمان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *