لوگو فروشگاه تب گیر
خوابیدن بعد از ابدومینوپلاستی

۷ راه نحوه خوابیدن بعد از ابدومینوپلاستی

فهرست مطلب

اگر در فکر انجام عمل جراحی زیبایی شکم ابدو هستید، ممکن است سوالات مختلفی در مورد مرحله بهبودی و دوره نقاهت بعد از عمل داشته باشید. برای مثال، بیشتر افراد می‌خواهند در مورد طرز خوابیدن بعد از ابدومینوپلاستی بدانند. خوشبختانه، راه‌های زیادی برای استراحت بعد از جراحی شکم ابدو بدون خوابیدن روی شکم یا پهلو وجود دارد.

در این مقاله نکات و ترفندهایی در مورد نحوه خواب شبانه بهتر در وضعیتی راحت پس از انجام جراحی زیبایی ابدو ارائه خواهیم داد.

طرز خوابیدن بعد از ابدومینوپلاستی

پس از جراحی، بدن شما برای روند طبیعی بهبودی به زمان و استراحت نیاز دارد. اغلب بیماران بعد از حدود 2 یا 3 هفته می‌توانند انجام فعالیت‌های سبک را از سر بگیرند و در حدود 6 تا 8 هفته به طور کامل بهبود یابند. تا آن زمان باید از انجام ورزش، بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت بدنی شدید خودداری شود. همین امر در مورد نحوه خوابیدن بعد از عمل شکم صدق می‌کند.

بهبودی عمل ابدومینوپلاستی به صبر و تعهد نیاز دارد و شامل تغییر وضعیت خواب برای چند ماه است. در هفته اول پس از عمل، بیماران معمولا مقداری کبودی، تورم و ناراحتی در ناحیه درمان  تجربه خواهند کرد. وضعیت خوابیدن نادرست می‌تواند این عوارض جانبی را تشدید کند. بیماران باید با دقت از دستورالعمل‌های مراقبتی جراح خود، از جمله نحوه خوابیدن بعد از ابدومینوپلاستی پیروی کنند که ممکن است برای برخی افراد ناراحت کننده باشد و  به آن عادت کنند، اما ارزش آن را دارد که این تغییرات را به درستی و در اسرع وقت اعمال کنند.

پس از جراحی، بدن شما در حال تلاش برای بهبود زخم‌ها، مبارزه با عفونت‌ها و حذف هر گونه بیهوشی است که می‌تواند از نظر فیزیکی خسته کننده باشد. بنابراین نقش خواب برای جبران آن بسیار مهم است. هنگامی که شما خواب هستید، بدن می‌تواند تمام توجه خود را روی روند بهبودی متمرکز کند. نداشتن خواب کافی در موقعیتی مناسب می‌تواند روند بهبودی شما را افزایش دهد.

طرز خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

نکات لازم برای نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدو

از آنجایی که خوابیدن بعد از ابدومینوپلاستی بسیار اهمیت دارد باید با نحوه درست خوابیدن آشنا باشید. در اینجا چند نکته ارائه شده است که می‌تواند به شما در داشتن نوع خواب مورد نیاز بدن کمک کند.

۱- خوابیدن به پشت یا طاق باز بعد از ابدومینوپلاستی

بهترین حالت خوابیدن بعد از ابدومینوپلاستی این است که به پشت دراز بکشید و بالاتنه خود را بالا بیاورید. بدن شما باید کمی خم شده باشد و یک زاویه ملایم تشکیل دهد. استفاده از صندلی یا بالش مناسب می‌تواند به شما در رسیدن به این موقعیت کمک کند.

هنگامی که در این وضعیت قرار می‌گیرید، فشاری به زخم شما می‌شود. اگر بتوانید در تمام ساعاتی که می‌خوابید در این وضعیت بمانید، احتمال عوارض بعد از عمل کمتر می‌شود. همینطور  از احتمال غلتیدن شما روی شکم در طول شب نیز جلوگیری می‌کند. حوله‌های گرد شده یا بالش‌های اضافی می‌تواند از حرکت کردن و تغییر وضعیت شما جلوگیری کند.

در حالی که ممکن است این وضعیت خوابیدن راحت‌ترین انتخاب نباشد، اما اکثر مردم آن  را راحت‌ترین گزینه بعد از جراحی می‌دانند. هر گونه تنش را کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند که به اندازه کافی استراحت کنید.

۲- تاثیر گن بعد از جراحی برای خواب بهتر بعد از ابدومینوپلاستی

پوشیدن گن ابدومینوپلاستی می تواند تاثیر زیادی در تسریع روند بهبودی داشته باشد. باعث جذب مایع و ترمیم جای زخم می‌شود و در عین حال به پوست کمک می‌کند تا با موقعیت جدید خود سازگار شود. علاوه بر این، آنها می‌توانند از کشش پوست در هنگام حرکت در طول شب جلوگیری کنند و باعث خواب راحتی در شب شوند.

به احتمال زیاد به شما گفته می‌شود که برای سه هفته اول پس از جراحی باید گن بپوشید که باعث راحتی شما در هنگام خواب می‌شود و در عین حال به بهبود سریعتر بدن کمک می‌کند.

۳- از بالش برای حمایت استفاده کنید.

بعد از انجام عمل ابدو قرار دادن یک بالش در پشت کمر در هنگام خواب باعث می شود از هرگونه فشار یا درد در قسمت بالایی بدن جلوگیری شود.

استفاده از بالش‌های اضافی برای حمایت از بدن در طول دوره نقاهت راهی عالی برای داشتن خوابی راحت و کافی است. قرار دادن یک بالش پشت کمر می‌تواند به نگه داشتن قسمت بالایی بدن شما در وضعیت بالا کمک کند در حالی که قرار دادن بالش بین زانوها می‌تواند به حمایت از کمر شما کمک کند.

علاوه بر این، خوابیدن در وضعیت جنین می‌تواند مفید باشد زیرا به کاهش فشار روی محل برش کمک کند و باعث گردش بهتر خون در سراسر بدن شود.

نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدو

۴- سطوح نرم را برای خواب انتخاب کنید.

در صورت امکان، از خوابیدن بر روی تخت‌های سخت یا سطوحی مانند چارچوب تخت چوبی که فشار بیشتری وارد می کند ، خودداری کنید. به یاد داشته باشید موقعیت‌های خوابی بر جریان خون و روند بهبودی شما تأثیر می‌گذارد. بنابراین باید موقعیت‌هایی را انتخاب کنید که راحت باشد و در عین حال فشار کمتری به محل برش وارد کند.

علاوه بر این، توصیه می‌شود از بالش‌های اضافی برای حمایت بیشتر استفاده کنید و در صورت امکان از سطوح نرم مانند تشک یا کاناپه استفاده کنید.

۵- محدود کردن حرکات در طول خواب

در طول خوابیدن بعد از ابدومینوپلاستی باید حداقل حرکت وجود داشته باشد تا فشار بر عضلات شکم محدود شود و از آسیب بیشتر بافت پس از جراحی شکم جلوگیری شود. توصیه می‌شود هنگام خواب نسبتاً بی حرکت بمانید که از خواب خوب و بدون خطر آسیب به محل جراحی بهره مند شوید.

توصیه می شود حداقل تا دو هفته پس از انجام این عمل زیبایی از خوابیدن به روی شکم یا پهلو خودداری کنید، زیرا این کار فشار زیادی به محل برش وارد میکند و باعث درد میشود. بهتر است در موقعیت‌هایی بخوابید که ناراحتی یا درد ناشی از خواب را به طور چشمگیری کاهش دهد.

۶- از دست به سینه شدن و انداختن پا روی پا خودداری کنید.

دست به سینه شدن و انداختن پا روی هم باعث ایجاد ناراحتی در ناحیه میانی بدن می‌شود، بنابراین هنگام استراحت یا خواب بعد از عمل ابدو، دست ها و پاها را همیشه از قسمت مرکزی بدن خود دور نگه دارید که احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

راه دیگر برای داشتن خواب راحت بعد از عمل جراحی شکم، یافتن یک موقعیت نشسته است که برای شما راحت باشد. این موقعیت را می توان با نگه داشتن خود با بالش یا استفاده از یک چارچوب تخت قابل تنظیم انجام داد. علاوه بر این، ورزش‌های پا می‌توانند به بهبود گردش خون و کاهش تورم در ناحیه شکم کمک کنند. با در نظر گرفتن این نکات، می‌توانید در طول دوره نقاهت پس از ابدومینوپلاستی، خواب آرام و راحتی داشته باشید.

۷-مصرف داروهای تسکین دهنده

اگر در حین استراحت بعد از ابدومینوپلاستی احساس درد یا ناراحتی دارید ، بهتر است قبل از رفتن به رختخواب از داروهای ضد درد استفاده کنید، اما به دوز تجویز شده توسط پزشک توجه داشته باشید.

بعد از ابدو میشه به پهلو خوابید ؟

خوابیدن به پهلو یا شکم بعد از ابدومینوپلاستی هر دو گزینه بدی برای روند بهبودی هستند. این موقعیت‌ها باعث تجمع خون در ناحیه درمان می شود که تورم و کبودی را بسیار بدتر کند. همچنین باعث میشود که روند بهبودی بیش از حد معمول طول بکشد.

ممکن است به پهلو خوابیدن بعد از ابدومینوپلاستی دردناک باشد، زیرا باعث تحریک جای زخم شده و به آن فشار وارد کند. این عوامل به افراد کمک می‌کند که در نحوه خواب شبانه خود تغییراتی را ایجاد کنند.

بعد از ابدومینوپلاستی تا چه مدت باید به پشت بخوابم ؟

به طور معمول، شما باید بین 3 تا 6 هفته یا بیشتر به پشت بخوابید. جراح پلاستیک شما بهترین راهنما در این زمینه خواهد بود. تا زمانی که پزشک تجویز نکند ، نباید به روی شکم یا پهلو بخوابید. زود خوابیدن روی شکم می‌تواند برش را تحت فشار قرار دهد و بر نتایج ابدومینوپلاستی تاثیر بگذارد.

تحریریه مجله علمی تبگیر
گلناز زارعین هستم. حدود 5 سال است در زمینه ترجمه و گردآوری مقالات پزشکی از سایتهای معتبر خارجی فعالیت دارم. همیشه سعی میکنم بهترین منبع را بر اساس نیاز کاربران پیدا کرده و ترجمه کنم.