لوگو فروشگاه تب گیر
مراقبت های بعد از سزارین

مراقبت‌های بعد از سزارین و ۹ نکته موثر برای بعد از زایمان

فهرست مطلب

بسیاری از خانم ها برای زایمان سزارین را انتخاب می کنند. در حالی که این زایمان شامل انجام یک جراحی بزرگ در ناحیه شکم است.

این روش می‌تواند جان مادر و نوزاد را نجات دهد ، اما می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد و ممکن است دوره نقاهت بعد از آن طولانی باشد. خودمراقبتی، مراقبت های بارداری ایجاد انتظارات معقول و داشتن یک تیم پزشکی متخصص می تواند بهبودی پس از سزارین را آسان تر کند.

مراقبت های بعد از سزارین

طبق توصیه های قبل و بعد از سزارین بهبودی کامل پس از سزارین ۴ تا ۶ هفته طول می کشد. با این حال برای هر فرد متفاوت است و تحقیقات بسیاری نشان می دهد که ” دوره نقاهت بعد از سزارین ” ممکن است طولانی باشد. به عنوان مثال، برخی از مطالعات دریافته اند که ۶۰ درصد از زنان ۲۴ هفته پس از زایمان کمی درد در برش ایجاد شده دارند.

با کمک گرفتن از یک پزشک قابل اعتماد و سایر افرادی که زایمان سزارین داشته اند و با توجه به مراقبت های بعد از زایمان  بهتر می توانید روند بهبودی را درک کنید.

بلافاصله پس از زایمان

اکثر زنانی که تحت عمل سزارین قرار می گیرند، اپیدورال دریافت می کنند. این شکل از بیهوشی بدن را بی حس می کند اما همچنان به فرد اجازه می دهد که هوشیار باشد.

توصیه های قبل و بعد از سزارین

 

پس از اپیدورال ممکن است چندین ساعت طول بکشد تا فرد به حالت طبیعی خود بازگردد. در این دوره بلافاصله بعد از عمل ، راه رفتن یا استفاده از حمام بدون کمک امکان پذیر نخواهد بود. اکثر خانم ها چند ساعت پس از زایمان برای ادار کردن نیاز به سوند دارند.

در صورت نیاز به بیهوشی عمومی ممکن است به هوش آمدن فرد مدتی طول بکشد. یک زن ممکن است هنگام به هوش آمدن احساس گیجی، حالت تهوع و ترس داشته باشد.

در مراقبت های بعد از سزارین برای بسیاری از والدین تازه وارد، مهم ترین نگرانی کودک است. بعد از زایمان معمولا پرستارها نوزاد را از مادر جدا می کنند. در حال حاضر، بسیاری از بیمارستان ها به اصطلاح زایمان سزارین ملایم ارائه می دهند.

سزارین ملایم به این معنی است که اگر جنین مشکلی نداشته باشد، می توان او را روی سینه مادر قرار داد یا توسط مراقب دیگری نگه داشت در حالی که جراح برش شکم مادر را می دوزد.

برای افراد مهم است که بپرسند آیا این یک گزینه قبل از عمل است یا خیر و خواسته های خود را در مورد مراقبت از نوزاد با کادر پزشکی در میان بگذارند.

۲۴ ساعت اول

۲۴ ساعت اول بعد از سزارین مشکلاتی مشابه با زایمان طبیعی دارد که شامل سازگاری مادر ، تلاش برای شیردهی و مراجعه به بازدیدکنندگان است. افرادی که تحت عمل سزارین قرار می گیرند با چالش های بیشتری روبرو هستند.

سرپا شدن بعد از سزارین

 

اکثر افرادی که پس از سزارین بهبود می یابند ۲ تا ۴ روز در بیمارستان می مانند.

لخته شدن خون

در مراقبت های بعد از سزارین یکی از بزرگترین خطرات آن ایجاد لخته خون در پا است. این احتمال در افرادی که اضافه وزن دارند یا برای مدت طولانی بی حرکت می مانند، بیشتر است.

زنانی که قادر به راه رفتن نیستند می توانند از یک وسیله کمکی استفاده کنند. در غیر این صورت، اگر آنها قادر به راه رفتن هستند، ضروری است که هر چه سریعتر بلند شوند و حرکت کنند.

گرفتگی عضلات

در ۲۴ ساعت اول، معمولا احساس درد در ناحیه برش وجود دارد. بسیاری از زنان با کوچک شدن رحم بعد از زایمان دچار گرفتگی عضلات می شوند. این احساسات شبیه به دردهای قاعدگی هستند، اما ممکن است شدیدتر باشند.

مراقبت و کنترل عفونت ها

یک پرستار یا پزشک به دقت برش سزارین را برای علائم عفونت بررسی خواهد کرد. آنها همچنین خونریزی واژینال را مورد بررسی قرار می دهند. حتی بعد از سزارین، رحم باید آنچه از بارداری باقی مانده است را دفع کند. خونریزی واژینال معمولاً ۴ تا ۶ هفته پس از تولد ادامه دارد و در روزهای اول بسیار شدید است.

مدیریت عفونت ها بعد از سزارین

 

هفته های اول بعد از سزارین

احتمال عفونت در چند هفته اول بسیار بالاست. همچنین امکان بروز خونریزی خطرناک در این دوران بسیار زیاد است. افراد باید به مدت ۶ تا ۸ هفته از انجام فعالیت های ورزشی سطح نرمال دوری کنند. معمولا رانندگی برای ۴ تا ۶ هفته ایمن نیست.

در مراقبت های بعد از سزارین فرد ممکن است برای یک یا دو هفته در ناحیه زخم احساس درد داشته باشد. عضله اطراف زخم نیز ممکن است دچار ضعف شود. پزشک ممکن است برای ۲ هفته اول داروهای ضد درد تجویز کند. فرد باید در مورد ایمن بودن داروهای مسکن از پزشک خود سوال کند.

با بهبود جای زخم و انقباض رحم، علائم به طور پیوسته بهتر می شوند.

در بیشتر موارد، پزشکان از بخیه های آب شدنی استفاده می کنند که نیازی به کشیدن نداشته باشد. در غیر اینصورت ممکن است چند هفته بعد از تولد نیاز به کشیدن بخیه باشد. بنابراین مراقبت بعد از کشیدن بخیه سزارین اهمیت زیادی دارد.

دوره نقاهت طولانی 

بهبودی بعد از سزارین زمان می برد و ممکن است بیشتر از آنچه پزشک یا ماما بگوید طول بکشد. برخی از زنان برای چندین ماه درد عضلانی یا برش را تجربه می کنند. برخی دیگر به دلیل ضعیف شدن عضلات کف لگن با بی اختیاری ادرار دست و پنجه نرم کنند.

در حالی که این چالش ها وجود دارد، افراد نباید آنها را نادیده بگیرند. در صورت بروز هرگونه علائم ناخوشایندی بعد از زایمان , فرد باید به پزشک مراجعه کند .مراجعه به یک متخصص مانند درمانگر کف لگن یا ورزش درمانی، می تواند برای بهبودی فرد در طولانی مدت موثر باشد.

دوره نقاهت بعد از سزارین

 

۹ نکته برای مراقبت های بعد از سزارین

هر سزارین متفاوت است. زمانی که فردی سزارین را به عنوان یک عمل اورژانسی انجام دهد، بهبودی آن ممکن است بیشتر طول بکشد. عفونت ها، مشکلات برش جراحی و مشکلات سلامتی زمینه ای مانند دیابت بارداری نیز ممکن است زمان بهبودی را طولانی تر کنند.

مهمترین کاری که یک فرد می تواند برای بهبودی سریعتر انجام دهد این است که با پرستار و پزشک خود صحبت کند. آنها می توانند سوالاتی در مورد آنچه انتظار دارند بپرسند، سپس از توصیه های آنها استفاده کنند.

حتما بخوانید : مراقبت های بعد از زایمان سزارین و زایمان طبیعی

افراد می توانند با رعایت نکات زیر دوران نقاهت بعد از سزارین را به سرعت پشت سر بگذارند :

۱. استراحت کافی داشته باشید

استراحت برای بهبودی پس از هر جراحی حیاتی است. با این حال، استراحت برای بسیاری از والدین با نوزاد تازه متولد شده در خانه تقریبا غیرممکن است. نوزادان ساعات خواب نامنظمی دارند و ممکن است تنها ۱ یا ۲ ساعت در هر نوبت بخوابند.

والدین همیشه باید سعی کنند زمانی که نوزاد می خوابد استراحت کنند یا از یکی از عزیزانشان کمک بگیرند تا بتوانند چرت بزنند.

انجام کارهای روزمره یا سرگرم شدن با بازدیدکنندگان مشکلی ندارد. اما ترک خواب برای شستن ظروف یا تمیز نگه داشتن خانه می تواند به سلامتی افراد آسیب برساند. عاقلانه تر است که سعی کنید تا حد امکان بخوابید.

استراحت بعد از سزارین

 

۲. کمک بخواهید

مراقبت از نوزاد پس از سزارین می تواند طاقت فرسا باشد و برای همه والدین تازه وارد به تنهایی امکان مدیریت این امر وجود ندارد. از شریک زندگی، همسایه، خانواده یا یک دوست مورد اعتماد کمک بخواهید.

افراد می توانند در زمان عیادت نوزاد استراحت کنند یا دوش بگیرند.

۳. احساسات خود را تحلیل کنید

زایمان می تواند به عنوان یک تجربه عاطفی همه را درگیر کند.

زنانی که زایمان‌های اضطراری یا زایمان‌های آسیب‌زا را تجربه می‌کنند یا کسانی که خواستار زایمان سزارین نبوده اند ممکن است بعد از زایمان احساسات بدی را تجربه کنند.

بسیاری از افراد برای کنار آمدن با این احساسات از کمک دیگران استفاده می کنند.

با یک شریک، دوست یا درمانگر صحبت کنید. دریافت کمک در مراحل اولیه ممکن است به کاهش خطر افسردگی پس از زایمان کمک کند و به زنانی که افسردگی پس از زایمان را تجربه می‌کنند کمک کند تا درمان سریع‌تری داشته باشند.

۴. به طور منظم پیاده روی کنید

برای چند هفته اول بعد از زایمان امکان انجام حرکات سنگین و تمرینات هوازی شدید وجود ندارد. به عنوان یک جایگزین، پیاده روی می تواند به تناسب اندام و حفظ سلامت روان شما کمک کند.

پیاده روی بعد از سزارین

 

پیاده روی خطر لخته شدن خون و سایر مشکلات قلبی یا عروقی را کاهش می دهد. برخی از والدین جدید دوست دارند با والدین تازه وارد دیگر به پیاده روی بروند یا با همسایه ها ملاقات کنند و نوزاد خود را با کالسکه به گردش ببرند.

۵. مدیریت درد

نیازی نیست در هنگام مواجهه با سایر خواسته های فرزندپروری جدید درد را نیز تجربه کنید. افراد باید مسکن های تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنند. اگر آنها تاثیری ندارند یا اگر درد شما بدتر می شود، باید برای مشاوره با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.

۶. مراقب علائم عفونت باشید

برخی از پزشکان از والدین جدید می خواهند که دمای بدن خود را هر ۲۴ ساعت اندازه گیری کنند تا علائم عفونت را بررسی کنند. افراد می توانند با پزشک یا ماما مشورت کنند تا بپرسند آیا این یک استراتژی خوب است یا خیر.

در مراقبت های بعد از سزارین همچنین، افراد باید به سایر علائم عفونت مانند تورم، درد شدید، رگه های قرمز ناشی از برش یا لرز توجه داشته باشند. در صورت بروز این علائم با پزشک تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.

۷. مبارزه با یبوست

ترکیبی از تغییرات هورمونی، ضعیف شدن عضلات معده و بیش از حد دراز کشیدن می تواند منجر به یبوست شود. یبوست شدید می تواند دردناک باشد و زور زدن می تواند به برش سزارین آسیب برساند.

مقدار زیادی آب بنوشید و از پزشک در مورد مصرف روان کننده شکم سوال کنید. خوردن غذاهای سرشار از فیبر مانند میوه ها و سبزیجات می تواند به پیشگیری از یبوست کمک کند.

۸. برای شیردهی از دیگران کمک بگیرید

انجام سزارین با مشکلات شیردهی در ارتباط است. یک مشاور و آگاهی از اصول شیردهی به نوزاد می تواند به والدین جدید کمک کند که نوزاد از شیر مادر تغذیه شود. اگر شیردهی خوب پیش نمی رود، فرد باید از کمک دیگران استفاده کند.

برای شیردهی از دیگران کمک بگیرید

 

اگر والدین جدید درد دارند، نشستن روی یک صندلی راحتی و حمایتی و استفاده از بالشتک شیردهی یا شیر دادن در حالت خوابیده می‌تواند روند شیردهی را برای آنها آسان‌تر کند.

۹. برای عوارض زایمان از دیگران کمک بگیرید

برخی از زنان پس از سزارین درد طولانی مدتی را تجربه می کنند. برخی دیگر دچار ضعف عضلانی، بی اختیاری یا افسردگی می شوند. این موارد شایع هستند و افراد در صورت داشتن این تجربیات نباید احساس شرمندگی کنند و در تنهایی رنج بکشند.

اگر علائم بعد از آخرین مراجعه به پزشک ادامه داشته باشد، فرد می تواند با پزشک یا ماما تماس بگیرد. سپس ممکن است به یک متخصص ارجاع داده شود یا نکاتی برای رفع علائم در خانه به آنها ارائه شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

پس از سزارین، افراد در صورت مشاهده موارد زیر باید با پزشک تماس بگیرند یا به پزشک مراجعه کنند:

  • گرفتگی شدید رحم
  • گرفتگی های رحمی که از بین می روند و سپس برمی گردند
  • مشکل در ادرار کردن
  • سردردهای مکرر
  • اضطراب یا افسردگی

در مراقبت های بعد از سزارین افراد در صورت مشاهده موارد زیر باید به اورژانس مراجعه کنند:

  • خونریزی که به بیش از یک پد یا تامپون در هر ساعت نیاز دارد.
  • علائم پارگی برش جراحی ، مانند خونریزی یا ترشح مایعات
  • افکار آسیب رساندن به خود یا نوزاد
  • درد شدید ساق پا خصوصا اگر با درد و بی حسی همراه باشد.
  • تنگی نفس

نقش جدید والدین می تواند دشوار باشد خصوصا زمانی که فرد در دوره نقاهت بعد از جراحی به سر می برد. خانواده یا گروهی از دوستان ، کادر پزشکی دلسوز و انتظارات معقول می‌توانند مسیر بهبودی و نقش جدید والدین را متعادل تر کند.

بسیاری از زنانی که بعد از دوره نقاهت بعد از سزارین نگران خطر جراحی در زایمان آینده هستند.

در نسل های قبلی، در صورت داشتن زایمان سزارین باید زایمان های بعدی به روش جراحی یا سزارین انجام شود. ولی اکنون کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان (ACOG) توصیه می کند که زایمان طبیعی پس از سزارین یا VBAC می تواند خطر عوارض زایمان را کاهش دهد.

اکثر تحقیقات نشان می دهد که ۶۰ تا ۸۰ درصد از زنانی که سزارین می کنند می توانند زایمان موفقی داشته باشند و مشکلی در مراقبت های بعد از سزارین نداشته باشند.

source: How to speed up recovery from a cesarean delivery

تحریریه مجله علمی تبگیر
گلناز زارعین هستم. حدود 5 سال است در زمینه ترجمه و گردآوری مقالات پزشکی از سایتهای معتبر خارجی فعالیت دارم. همیشه سعی میکنم بهترین منبع را بر اساس نیاز کاربران پیدا کرده و ترجمه کنم.