لوگو فروشگاه تب گیر
علت ورم دست

علت درد و ورم دست راست یا چپ

فهرست مطلب

زمانی که مایعات در بافت‌های بدن جمع شود باعث ایجاد ورم می‌شود. عوامل متعددی از جمله تغییرات دما و شرایط اساسی می‌تواند در ایجاد تورم تاثیرگذار باشد. اگر علت ورم دست ها به دلیل مسئله پزشکی باشد باید با درمان برطرف شود.ممکن است فرد متوجه شود که انگشتان دست یا دست‌هایش بزرگتر از حد معمول به نظر می‌رسد. شاید پوست پفی یا براق به نظر برسد ، و هنگامی که فرد به پوست فشار می‌آورد ، حالت تورفتگی در آن ظاهر شود.

ورم دست ها اغلب بدون درمان از بین می‌رود. ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی می‌تواند به درمان ورم دست کمک کند.ورم دست ها ممکن است در مواقع مشخصی از روز یا به دلیل انجام فعالیت‌های خاص اتفاق بیفتد. یادداشت برداری در هنگام بروز تورم می‌تواند به علت این امر کمک کند. شاید ایده خوبی باشد که زمانی از روز و شرایطی که دست‌ها متورم می‌شوند را به خاطر بسپارید.

در این مقاله می‌توانید با علت‌های مختلف ورم دست ها ، درمان لنف ادم بعد از سرطان و درمان‌های خانگی ورم دست ها آشنا شوید پس با ما همراه باشید.

ورم دست ها نشانه چیست ؟

علت ورم دست ها چیست ؟

برخی از داروهای خانگی ساده می‌توانند ورم دست ها را کاهش دهند. هدف از این درمان ، تشویق مایعات برای گردش در بدن است و باعث کاهش تورم می‌شود.

علت ورم دست در صبح

ورم دست صبحگاهی ممکن است بسیار قابل توجه باشد. دراز کشیدن بی حرکت در طول شب می‌تواند باعث جمع شدن مایعات در بافت دست ها و در نتیجه تورم شود. کشش بازوها و دستها در ابتدای روز می‌تواند به گردش مایعات کمک کند. در اینجا چند نمونه تمرین ساده برای کاهش ورم دست راست یا چپ در صبح ارائه شده است :

 • هر دو بازو را بالای سر ، به سمت سقف بکشید و موقعیت را برای چند ثانیه نگه دارید.
 • بازوها را مستقیما در جلوی بدن نگه دارید و به آرامی با مچ دست در هوا دایره بکشید.
 • انگشتان را به آرامی در یک مشت ببندید و سپس رها کنید ، حرکات را پنج بار یا به همان اندازه ای که راحت است تکرار کنید.

ورم دست ها به علت هوای گرم

ورم دست ها در هوای گرم شایع تر است. این امر به این دلیل است که رگهای خونی در تلاش برای خنک کردن بدن ، برای ارسال خون بیشتر به پوست گسترش می‌یابند. با گسترش رگ ها ، برخی از مایعات آنها می‌توانند به داخل دستها منتقل شوند.گرفتن دست و مچ زیر آب سرد باید تورم را کاهش می‌دهد. گزینه دیگر پر کردن یک لگن با آب خنک و فرو بردن دست ها در آب تا زمانی که ورم آن کاهش یابد.

دلیل ورم دست در هوای گرم

از پوشیدن لباس هایی با آستین های تنگ خودداری کنید ، به دلیل اینکه با داشتن ورم دست احساس ناراحتی خواهید داشت. بستن ساعت و یا استفاده از جواهرات روی مچ دست نیز می‌تواند گردش مایعات را کاهش دهد. لازم بذکر است که برای جریان طبیعی مایعات در دست ها از شل بودن این موارد اطمینان حاصل کنید.

علت ورم دست ها بعد از ورزش کردن

بدن هنگام ورزش گرم می‌شود و مانند گرما باعث تورم رگهای خونی و دست‌ها می شود ، اگرچه ورم بدن هنگام خنک شدن آن معمولا از بین می رود.ورزش متوسط برای سلامتی مفید است. قبل و بعد از ورزش مقدار زیادی آب بنوشید و لباس گشاد بپوشید که به خنک شدن بدن کمک کند.

ورم دست ها در بارداری

دلیل باد کردن دست‌ها در بارداری

بسیاری از خانم‌ها در دوران بارداری دچار ورم در دست و پا می‌شوند. پوشیدن لباس گشاد، فعال ماندن و بالا بردن پاها می‌تواند به کاهش ورم پا در بارداری کمک کند. اصطلاح پزشکی برای ورم جدی تر ادم است. اگر پوست هنگام فشردن کمرنگ است ، یا اگر تورم باعث ناراحتی می‌شود ، به پزشک مراجعه کنید. تورم در صورت یا اطراف چشم می‌تواند یکی دیگر از علائم ادم باشد.

بیشتر بدانید : ورم صورت

دلیل ورم دست بعد از خوردن مقدار زیادی نمک

ممکن است فرد بعد از خوردن یک وعده غذایی شور ، شاهد ورم دست راست یا چپ باشد. نمک زیاد می‌تواند باعث جذب بیشتر مایعات توسط سلول‌ها شوند که می‌تواند منجر به احتباس آب و تورم شود. داروهای آرتریت روماتوئید می‌تواند نمک بدن را حفظ کند.کاهش مقدار نمک در رژیم غذایی برای سلامتی مزایای زیادی دارد. خوردن بیش از حد نمک در طولانی مدت منجر به فشار خون بالا ، بیماری کلیوی و حملات قلبی می‌شود.

علت ورم دست و پا در بیماران سرطانی

برخی از اشکال سرطان می‌تواند باعث بروز ادم شود. همچنین داروهای شیمی درمانی می‌توانند باعث تورم یا لنف ادم شوند که ممکن است روی پا ، مچ پا ، پا یا صورت و همچنین دستها تاثیر بگذارد.

اگر تورم همراه با هر یک از علائم زیر باشد ، باید به پزشک مراجعه کنید:

 • تنگی نفس
 • ضربان قلب نامنظم
 • ادرار کمتر از حد معمول
 • ورم شدید دست ها و پاها که مانع حرکت دادن آنها می‌شود.

تیم مراقبت از سرطان می‌توانند در بهبود ” ورم دست ها ” به شما مشاوره دهند.

لنف ادم یا ورم به دلیل تجمع مایع لنف در بافت زیر پوست به وجود می‌آید. برای کنترل و درمان لنف ادم می‌توانید از محصولات لنف ادم تووآن بهره مند شوید که با نووآوری در طراحی می‌تواند بیشترین تاثیر در کاهش تورم دست و پا داشته باشد.

دلیل باد کردن دست ها در بیماران کلیوی

کلیه‌ها مایعات و آب اضافی بدن را تصفیه می‌کند. اگر کلیهها به درستی کار نکنند ، آب و مایعات در بافت‌ها جمع شده و باعث ورم دست ها شوند. سایر علائم مرتبط با بیماری کلیه شامل خون در ادرار ، کلسترول بالا و فشار خون بالا است.

علت ورم دست چپ چیست

آرتروز علت ورم انگشتان و دست

یکی از علائم اصلی آرتروز تورم و سفتی در مفاصل است. بسته به نوع آرتریت علائم و مناطق آسیب دیده متفاوت است ، اما این بیماری معمولا در دست‌ها رخ می‌دهد.ورم انگشتان دست می‌تواند به دلیل آرتروز باشد که مفاصل انگشتان و مچ دست ممکن است قرمز و متورم به نظر برسد ، داشتن احساس گرما و سفتی در مفاصل یکی دیگر از علایم آرتروز است. این علائم به ویژه در اوایل روز بیشتر است.

علائم زیر معمولا آرتریت را نشان می‌دهد:

 • مفاصل که به مدت ۱ ساعت یا بیشتر در صبح سفت هستند.
 • تورم که ۳ روز یا بیشتر طول بکشد.
 • تورمی که سه یا چند بار در ماه رخ می‌دهد.

آرتریت معمولا به تغییرات در شیوه زندگی و داروهای ضد التهابی مانند آسپرین پاسخ می‌دهد که می‌تواند درد و التهاب را درمان کند.

بیشتر بدانید : ورم انگشتان دست

علت ورم دست چپ یا راست چیست ؟

تورم ممکن است در هر دو دست به طور همزمان ظاهر شود یا ممکن است یک دست علائم بیشتری داشته باشد. مشکلات و تورمی که تنها در یک دست ظاهر می‌شود ممکن است چند دلیل احتمالی داشته باشند، از جمله:

ورم دست در اثر ضربه

علائم ورم دست راست یا چپ ممکن است نشان دهنده مشکلی مانند آسیب یا ضربه باشد. اگر تنها یک دست دچار تورم شده باشد ، هر اتفاقی که دست را تحریک کرده باشد در نظر داشته باشید. ممکن است افتادن یا ضربه جزئی علت تورم یا کبودی باشد.در موارد دیگر، فشار مدام ممکن است منجر به تورم شود. مثال‌هایی از این کار می‌تواند استفاده از وزنه‌های سنگین با یک دست یا حمایت از یک طرف بدن در حین انجام تمرینات باشد.

مشکلات عروقی در دست

در موارد دیگر، ورم یک دست ممکن است نشان دهنده مشکلی در رگ‌های خونی باشد که خون آن دست را تامین می‌کند. بیماری عروقی ممکن است باعث گرفتگی و تورم در اندام‌ها، مانند پاها و دست‌ها شود. در حالی که مشکلات ممکن است هر دو طرف بدن را تحت تاثیر قرار دهند، اما علائم آن می‌توانند در یک طرف ظاهر شوند یا قابل توجه باشند.افراد مبتلا به بیماری‌های خاص مانند دیابت یا فشار خون بالا ممکن است بیشتر در معرض اختلالات عروقی باشند. سایر عوامل نیز خطر را افزایش دهند، مانند سیگار کشیدن یا قرار گرفتن در معرض سرما. اگر فردی نگران بیماری عروقی باشد ، باید با پزشک خود مشورت کند.

علت درد و ورم دست راست

سندرم دست پف کرده | باد کردن دست

سندرم دست پف کرده ممکن است باعث تورم در یک دست شود. یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که پف کردن دست یک عارضه بالینی غیر معمول مصرف داروی تزریقی است. تزریق مکرر دارو به یک ناحیه از بدن ممکن است بر رگ‌های خونی تأثیر بگذارد یا منجر به احتباس مایعات و تورم در بافت‌های اطراف شود.اگر فردی داروهای داخل وریدی را به طور منظم به رگ‌های دستش تزریق کند، ممکن است بازوی آن دست متورم شود. عوامل دیگری ممکن است این خطر را افزایش دهند، مانند استفاده نکردن از سوزن تمیز یا استفاده نکردن از تورنیکت در حین تزریق است.

درمان‌های خانگی برای ورم دست ها

 • برخی از داروهای خانگی ساده می‌توانند ورم دست ها را که هر چند وقت یکبار اتفاق می‌افتد را درمان کنند.
 • گرما می‌تواند در تسکین ورم دست ها موثر باشد. گرما می‌تواند عضلات را شل کرده و به گردش خون کمک کند. یک حمام آب گرم یا قرار دادن یک کمپرس گرم روی دست‌ها به تسکین علائم ورم دست ها کمک می‌کند.
 • سرما تورم را کاهش داده و هر دردی را بی حس کند. یک بسته یخ را در یک حوله بپیچید و آن را روی دست‌ها قرار دهید.
 • مراقب باشید که هر چیز بیش از حد گرم یا سرد را روی پوست قرار ندهید. دستها را بیش از ۲۰ دقیقه گرم یا خنک نکنید و اجازه دهید پوست قبل از اعمال دوباره گرما یا سرما دوباره به دمای معمولی برگردد.
ورم دست نشانه چیست ؟
 • با محدود کردن مصرف فست فود ، مواد غذایی کنسرو شده و غذاهای بسته بندی شده در رژیم غذایی ، مقدار نمک را کاهش دهید. این محصولات حاوی مقادیر زیادی نمک یا سدیم هستند. میوه و سبزیجات تازه بخورید و برای طعم دار کردن به جای نمک از ادویه جات استفاده کنید.
 • فعال بودن باعث گردش مایعات در بدن می‌شود. از نشستن طولانی مدت خودداری کنید ، و مرتبا ورزش کنید. کشش مچ دست و بازوها می‌تواند به کاهش تورم در دستان کمک کند.
 • بالا بردن دستها یا قرار دادن آنها زیر آب خنک می‌تواند در کاهش سریع ورم موثر باشد. در هنگام نشستن دستها را روی میز یا دسته صندلی تکیه دهید.
 • نوشیدن مقدار زیادی آب می‌تواند به حفظ تعادل مواد شیمیایی و مایعات در بدن کمک کند. همچنین می‌تواند به گردش خون و احتباس مایعات کمک کند.
 • اگر دستها به طور مرتب متورم شوند ، ممکن است ناشی از یک وضعیت پزشکی مانند بیماری کلیوی یا آرتروز باشد. بنابراین برای درمان آن باید از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده کرد.

ورم دست راست نشانه چیست ؟

ورم دست راست معمولا باعث ایجاد مشکل جدی در سلامتی نمی شود ، اما می‌تواند ناراحت کننده باشد. همچنین ممکن است ناشی از یک مشکل در سلامتی باشد. برخی از داروهای خانگی ساده اغلب می‌توانند ورم دست ها را کاهش دهند. اگر این موارد مؤثر نباشد ، با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی مشورت کنید ، که مشکل را به طور دقیق بررسی کند.

زمان مراجعه به پزشک برای ورم دست ها

اگر تشخیص علت تورم دست‌ها آسان باشد و ورم به درمان‌های خانگی به خوبی پاسخ دهد، ممکن است نیازی به صحبت با پزشک نباشد. چند نشانه وجود دارد که باید به آنها توجه کنید که ممکن است نشان دهنده زمان تشخیص قطعی برای رد کردن یک بیماری زمینه ای یا درمان‌هایی برای کمک به کاهش علائم با پزشک مشورت کنید. یک فرد باید در مورد دست‌های متورم با پزشک در ارتباط باشد اگر:

 • اگر ورم دست ها به طور مکرر رخ می‌دهد، یا به درمان‌های خانگی پاسخ نمی دهد
 • در گذشته مشکل غدد لنفاوی دارند
 • سابقه بیماری کلیوی دارند
 • باردار هستند
 • علائم عفونت شدید، مانند تب شدید، همراه با تورم، قرمزی، و درد در دست را تجربه می‌کنند.

ورم دست ها معمولا در طولانی مدت مشکلی ایجاد نمی کند ، اما می‌تواند ناراحت کننده باشد. همچنین ممکن است نشان دهنده یک مشکل اساسی برای سلامتی باشد. درمان‌های ساده خانگی می‌تواند دفعات ورم دست‌ها را کاهش دهند. اگر اینها جواب نداد، فرد باید با پزشک مشورت کند تا مشکلات اساسی را بررسی کند.

source : Causes of swollen hands

تحریریه مجله علمی تبگیر
گلناز زارعین هستم. حدود 5 سال است در زمینه ترجمه و گردآوری مقالات پزشکی از سایتهای معتبر خارجی فعالیت دارم. همیشه سعی میکنم بهترین منبع را بر اساس نیاز کاربران پیدا کرده و ترجمه کنم.