لوگو فروشگاه تب گیر
ترک پوستی سفید

رفع سریع ترک های پوستی، لیزر یا درمان خانگی

فهرست مطلب

برخی از افراد ممکن است به دلایل زیبایی مایل به درمان ترک های پوستی سفید باشند. انجام این کار با استفاده از درمان های حرفه ای امکان پذیر است. در برخی موارد، درمان های خانگی نیز ممکن است موثر باشد.

در این مقاله علت ترک های پوستی سفید را شرح می دهیم. همچنین گزینه های مختلف درمانی را فهرست می کنیم.

تفاوت ترک های پوستی سفید و قرمز

ترک‌های پوستی پارگی‌های سطحی پوست هستند. برخی به صورت خطوط قرمز در سراسر پوست ظاهر می شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است سفید یا نقره ای به نظر برسند. رنگ علائم نشان می دهد که آیا اخیرا رخ داده اند یا قدیمی تر هستند.

در ابتدا، ترک های پوستی به رنگ قرمز یا بنفش ظاهر می شوند. که به عنوان استریا روبرا شناخته می شوند.

با گذشت زمان، این علائم قرمز معمولاً به رنگ سفید یا نقره ای (استریا آلبا) محو می شوند. در نهایت، برخی از علائم ترک های پوستی ممکن است به طور کامل ناپدید شوند. با این حال، همه علائم ناپدید نمی شوند.

ترک های پوستی قرمز معمولاً راحت تر درمان می شوند. رنگ قرمز نشان دهنده وجود رگ های خونی در زیر پوست است. این رگ های خونی ممکن است به خوبی به درمان پاسخ دهند.

با این حال، هنگامی که ” ترک های پوستی سفید ” می شوند، نشان دهنده باریک شدن رگ های خونی است. رگ های خونی باریک احتمال درمان موفقیت آمیز را کمتر می کند.

با این وجود، می توان با استفاده از درمان‌های زیبایی یا درمان‌های خانگی، ظاهر برخی از ترک های پوستی را بهبود بخشید.

حتما بخوانید : چگونه می توان از ترک های پوستی خلاص شد؟ 

درمان ترک پوستی سفید رنگ

درمان های موجود برای ترک های پوستی شامل کرم های تجویزی رتینوئید و روش های پوستی است. بخش های زیر این گزینه ها را با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار می دهد.

کرم های رتینوئید برای ترک پوستی سفید

کرم‌های رتینوئید موضعی که از ویتامین A تهیه می‌شوند، ممکن است به کاهش ترک های پوستی کمک کنند.

این کرم‌ها برای درمان ترک‌های پوستی قرمز رنگ موثر هستند. ممکن است تاثیر کمی برای درمان ترک های پوستی سفید رنگ داشته باشند یا اصلاً تفاوت قابل مشاهده ای وجود نداشته باشد.

کرم های رتینوئید برای ترک پوستی سفید

افرادی که مایل به استفاده از کرم های موضعی هستند می توانند از پزشک خود در مورد استفاده از رتینوئیدی به نام ترتینوئین (Retin-A، Renova یا Avita) سوال کنند.

ترتینوئین به بازسازی کلاژن کمک می کند، اما ممکن است باعث تحریک پوست شود و برای افراد باردار و شیرده ایمن نباشد.

لیزر درمانی ترک های پوستی

لیزر درمانی از پرتوهای قدرتمند نور برای تحریک بازسازی پوست استفاده می کند. حتی اگر با لیزر نتوان به طور کامل از شر ترک‌های پوستی خلاص شد، ولی ترک های پوستی صاف تر به نظر می رسند و ظاهر آنها بهبود می یابد .

طبق گفته انجمن جراحی پوست آمریکا، شاید لازم باشد تا ۲۰ جلسه در طی چند هفته انجام شود تا شاهد بهبود ۲۰ تا ۶۰ درصدی ترک های پوستی باشیم.

برخی از عوارض جانبی میکرودرم ابریژن شامل تورم کوتاه مدت و احساس آفتاب سوختگی است.

افراد برای مشاهده نتایج ممکن است به چندین جلسه میکرودرم نیاز داشته باشند و حتی در این صورت، میکرودرم ابریژن ممکن است به طور کامل تمام ترک های پوستی را برطرف نکند. نتایج معمولاً به سن و شدت ترک های پوستی بستگی دارد.

لیزردرمانی ترک های پوستی

میکرونیدلینگ ترک های پوستی

میکرونیدلینگ از سوزن های ریز برای سوراخ کردن پوست استفاده می کند. این امر باعث می شود پوست با تولید کلاژن جدید خود را ترمیم کند. میکرونیدلینگ می تواند ترک های پوستی و اسکارهای جزئی و همچنین آسیب های ناشی از نور خورشید و چین و چروک را درمان کند.

چندین جلسه درمانی برای مشاهده نتایج ضروری خواهد بود.

جراحی زیبایی ترک های پوستی

اگر ترک های روی شکم با شلی و افتادگی پوست همراه باشد، ممکن است نیاز به یک روش جراحی به نام ابدومینوپلاستی یا عمل جراحی شکم باشد.

این روش پوست اضافی حاوی ترک های پوستی را از بین می برد.

گن بعد از جراحی فاجات کلمبیا یک گزینه عالی برای دوره نقاهت بعد از جراحی است که می تواند از زخم ها محافظت کند و از ایجاد عفونت جلوگیری کند و از همه مهم تر درد و تورم را کاهش دهد ! 

گن بعد از جراحی

خرید گن بعد از جراحی

تب گیر نمایندگی فروش گن فاجات Fajate کلمبیا مرکز خرید انواع گن بعد از جراحی زیبایی و گن لاغری اصل با گارانتی اصالت کالا

تامی تاک فقط در شرایط خاص و برای افراد خاصی مناسب است. برای افرادی که دارای ترک های پوستی بدون پوست اضافی هستند مناسب نیست و ممکن است برای افرادی که سیگار می کشند یا افرادی که چاق هستند مناسب نباشد.

درمان خانگی ترک های پوستی سفید

درمان‌های خانگی ممکن است در برخی موارد برای بهبود ترک‌های سفید پوستی مفید باشند، اما معمولاً به اندازه درمان‌های حرفه‌ای ترک‌های پوستی مؤثر نیستند.

از بین بردن ترک پوستی سفید

برخی از گزینه ها عبارتند از:

لایه برداری برای ترک های پوستی

لایه برداری منظم می تواند به حذف سلول های مرده پوست کمک کند. لایه برداری قبل از استفاده از سایر درمان ها، مانند کرم های موضعی، ممکن است به آنها کمک کند تا عمیق تر به پوست نفوذ کنند و اثربخشی درمان را بهبود بخشند.

همیشه از یک پزشک یا متخصص پوست بپرسید که آیا لایه برداری قبل یا بین درمان های زیبایی ایمن است، به خصوص هنگام استفاده از کرم های تجویزی.

درمان های موضعی بدون نسخه

هدف بسیاری از کرم ها و پمادهای بدون نسخه (OTC) کاهش ظاهر ترک های سفید پوست است.

برخی از گزینه ها عبارتند از:

  • کلاژن درمانی : محصولاتی هستند که هدف آن تحریک تولید کلاژن است.
  • کرم ها و روغن های آبرسان: به گفته برخی، کرم ها و روغن های خاصی ممکن است خاصیت ارتجاعی و آبرسانی پوست را بهبود بخشند. نمونه هایی از این موارد عبارتند از کره کاکائو، روغن ویتامین E، روغن زیتون و روغن نارگیل.
  • کرم های رشد سلول های پوستی : هدف این درمان‌های موضعی تحریک رشد و تولیدمثل سلولی است و شامل بسیاری از کرم‌هایی است که مخصوصاً برای ترک‌های پوستی به بازار عرضه می‌شوند.

اگرچه ممکن است برخی از افراد پس از استفاده از این محصولات متوجه محو شدن ترک های پوستی خود شوند، اما برای برخی دیگر هیچ فایده ای ندارند.

توجه به این نکته مهم است که در مورد تاثیر بسیاری از داروهای موضعی بدون نسخه برای ترک‌های پوستی، شواهد کافی وجود ندارد و آکادمی پوست آمریکا پیشنهاد می‌کند که این محصولات تأثیر کمی بر ترک‌های پوستی سفید دارند. با این حال، برخی از آنها می توانند در کاهش قرمزی پوست موثر باشند.

اگرچه متخصصان از موثر بودن یا نبودن آنها مطمئن نیستند، درمان های موضعی بدون نسخه بعید است مضر باشند، مگر اینکه فرد به آنها حساسیت داشته باشد.

درمان ترک پوستی سفید رنگ

آرایش یا برنزه کردن پوست

اگرچه نه آرایش و نه خود برنزه کننده نمی توانند ترک های پوستی را از بین ببرند، اما می توانند مناطق آسیب دیده را بپوشانند و علائم را کمتر نمایان کنند.

برنزه کردن با استفاده از سولاریوم باعث بهبود ترک های پوستی نمی شود. در واقع، باعث می شود بیشتر مورد توجه قرار گیرند، زیرا ترک های پوستی سفید برنزه نمی شوند و برجسته تر به نظر می رسند.

علت ترک های پوستی سفید

ترک های پوستی زمانی ایجاد می شوند که پوست کشیده شود و اگر فردی  به سرعت اضافه یا کاهش وزن را تجربه کند ، دچار ترک های پوستی می شود که در دوران بارداری بسیار شایع هستند.

حتما بخوانید : ۱۱ روش تضمینی برای پیشگیری و درمان ترک شکم در دوران بارداری

بر اساس برخی از تحقیقات ، حدود ۵۰ تا ۹۰ درصد از زنان باردار دچار ترک های پوستی می شوند.

سایر شرایط و موقعیت‌هایی که باعث ایجاد ترک های پوستی می‌شوند عبارتند از:

ترک پوستی در زنان بیشتر شایع است. همچنین احتمال ایجاد آن در افرادی که سابقه خانوادگی ترک‌های پوستی دارند و در افرادی که سیگار می‌کشند بیشتر است.

ترک های پوستی سفید یک اتفاق شایع است که در واقع ترک های پوستی قرمز رنگی هستند که در طول زمان تغییر رنگ داده اند. به طور کلی، ترک های پوستی سفید نسبت به قرمز به سختی درمان می شوند. با این حال، برخی از گزینه های درمانی ممکن است هنوز موثر باشند.

افرادی که مایلند در مورد ترک پوستی سفید و گزینه های درمانی موجود بیشتر بدانند می توانند با پزشک یا متخصص پوست خود صحبت کنند.

source : White stretch marks and Everything you need to know

تحریریه مجله علمی تبگیر
گلناز زارعین هستم. حدود 5 سال است در زمینه ترجمه و گردآوری مقالات پزشکی از سایتهای معتبر خارجی فعالیت دارم. همیشه سعی میکنم بهترین منبع را بر اساس نیاز کاربران پیدا کرده و ترجمه کنم.