در این مقاله ، ما تغییرات سینه را که بیشتر در سه ماهه اول شایع است ، بررسی می کنیم. ما همچنین نکاتی در مورد کاهش ناراحتی سینه هنگام بارداری ارائه می دهیم.

توجه به این نکته مهم است که تغییرات سینه در هر زن متفاوت است و همه علائم زیر را ندارد.

تغییرات سینه در هفته اول تا ۱۳ بارداری

در هفته های ۰ تا ۱۳ بارداری ، زنان ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

حساسیت و ناراحتی سینه

حساسیت سینه یکی از علائم اولیه بارداری است.

طبق انستیتوی ملی سلامت کودکان زنان ممکن است از ۱ تا ۲ هفته پس از بارداری سینه های دردناک ، سنگینی داشته باشند. نوک سینه ها نیز ممکن است هنگام لمس حساس یا حتی دردناک باشند.

این تغییرات به دلیل افزایش سطح هورمون در بدن و افزایش جریان خون در بافت سینه رخ می دهد. ناراحتی در سینه معمولا پس از چند هفته کاهش می یابد ، اگرچه ممکن است در مراحل بعدی بارداری دوباره بروز کند.

حتما بخوانید : راهنمای کامل مراقبت های بارداری

بزرگ شدن در بارداری

افزایش یک تا دو سایز سوتین در هنگام بارداری برای بسیاری از خانم ها امری طبیعی است ، به خصوص اگر اولین بارداری آنها باشد. این رشد می تواند از اوایل بارداری شروع شود و در تمام مدت ادامه یابد. سایز سینه ها نیز ممکن است در دوران شیردهی افزایش یابد.

این رشد سریع می تواند باعث سوزش سینه ها و ترکهای پوستی شود.

رگهای آبی روی سینه

حجم خون در دوران بارداری معمولا ۵۰ درصد افزایش می یابد. در نتیجه ، رگهای برجسته آبی معمولاً در نواحی مختلف ، از جمله سینه ها و شکم ، ظاهر می شوند.

وجود این رگها برای حمل حجم زیادی از خون و مواد مغذی در نواحی مختلف بدن برای جنین در حال رشد ضروری هستند.

تغییرات سینه در بارداری

 

تغییرات سینه در سه ماهه دوم بارداری

از هفته ۱۴ تا ۲۷ بارداری یا سه ماهه دوم ممکن است تغییرات زیر را در سینه مشاهده شود :

آرئول های تیره تر

آرئول ها دایره های رنگی اطراف سینه هستند. در طول سه ماهه دوم و سوم ، آرئول ها اغلب بزرگتر و تیره تر می شوند. برخی از افراد معتقدند كه این امر برای به نوزاد متولد شده کمک می کند که بر روی نوک سینه به راحتی چفت شود.

آرئول های تیره احتمالاً در اثر تغییرات هورمونی ایجاد می شوند. غالباً ، آرئول پس از شیردهی به رنگ قبل از بارداری برمی گردد ، اما گاهی اوقات یک یا دو درجه تیره تر از حالت اولیه باقی می ماند.

برجستگی آرئول

بارداری باعث می شود برجستگی های کوچک و بدون درد در آرئول ظاهر شود. این غدد تولید کننده روغن به نام سل مونتگومری هستند و پستانها را چرب می کنند و باعث سهولت در شیردهی می شوند.

ترشحات نوک سینه

برخی از زنان ممکن است در سه ماهه دوم بارداری متوجه ترشحات نوک سینه شوند. برای دیگران ، این ممکن است تا سه ماهه سوم یا بعد از زایمان رخ ندهد. ترشح سینه می تواند در هر زمان رخ دهد ، اما احتمال آن زمانی بیشتر است که سینه ها تحریک شوند.

این ترشحات غلیظ و زرد رنگ آغوز نام دارد که مایعی است که باعث افزایش عملکرد ایمنی نوزادان در مراحل اولیه شیردهی می شود.

توده های پستان

پستانهای موج دار در دوران بارداری برخی از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. معمولاً این توده ها جای نگرانی ندارند. آنها اغلب یا:

 • گالاکتوسل ، که مسدود کننده مجراهای شیر هستند.
 • فیبروآدنوم ، که تومورهای خوش خیم سینه هستند.

با این حال ، مشوت کردن با پزشک در مورد هر گونه توده پستانی اهمیت زیادی دارد. اگرچه خطر سرطان سینه در دوران بارداری به خصوص در زنان زیر ۳۵ سال کم است ، اما بارداری می تواند تشخیص و درمان سرطان سینه را دشوارتر کند.

درد سینه در بارداری

 

تغییرات پستان در سه ماهه سوم بارداری

تغییرات سینه در هفته های ۲۸ تا ۴۰ بارداری می تواند شامل علائم زیر باشد:

ادامه رشد و سایر تغییرات

بسیاری از تغییرات سینه که در سه ماهه اول و دوم بارداری رخ می دهد در تمام ماههای آخر بارداری ادامه خواهد داشت. پستانها حتی بزرگتر و سنگین تر می شوند ، ممکن است تیرگی نوک پستانها ادامه داشته باشد و ممکن است آغوز به طور مرتب از سینه ترشح شود.

ترک های پوستی

رشد سریع بافت سینه باعث کشیدگی پوست می شود که ممکن است منجر به ترک های پوستی شود. تحقیقات نشان می دهد که بین ۵۰ تا ۹۰ درصد زنان باردار در بدن دچار ترک های پوستی می شوند که معمولاً در پستان ، شکم و ران بروز می کند

این خطوط قرمز به طور معمول در ماه های ۶ و ۷ بارداری رخ می دهد ، اما می تواند قبل یا بعد از آن نیز بروز کند.

تولید شیر

تغییرات پستان برای تغذیه نوزاد تازه متولد شده اتفاق می افتد.

با این حال ، زنانی که در دوران بارداری تغییرات زیادی در سینه خود ندارند ، نباید نگران توانایی خود در تغذیه کودک باشند. تغییرات سینه نشان دهنده توانایی زن در تولید شیر یا شیردهی نیست.

پس از زایمان یا گاهی قبل از آن ، پستانها مقدار کمی آغوز تولید می کنند. این مایعات به تقویت سیستم ایمنی بدن کودک کمک می کند. نوزادان تازه متولد شده معده بسیار کوچکی دارند و فقط به مقدار کمی آغوز برای تأمین نیازهای غذایی خود نیاز دارند.

طی چند روز آینده ، پستانها به جای آغوز تولید شیر می کنند. تولید شیر مادر به طور معمول بین ۵ روز تا ۲ هفته پس از زایمان شروع می شود.

هرکسی که در مورد توانایی خود در شیردهی نگران است ، باید به دنبال کمک و پشتیبانی از پزشک ، ماما یا مشاور شیردهی باشد.

تغییرات سینه در ماه اول بارداری

 

راه های کاهش ناراحتی

بسیاری از زنان در دوران بارداری احساس ناراحتی در ناحیه سینه دارند. با این حال ، روش های زیادی وجود دارد که افراد می توانند سینه های خود را تغییر دهند و در این مدت احساس ناراحتی نداشته باشند :

استفاده از پد سینه برای جلوگیری از ترشح سینه

برای جلوگیری از نشت آغوز سعی کنید از پدهای سینه استفاده کنید. اینها به دو صورت یکبار مصرف یا قابل استفاده مجدد در دسترس هستند.

استفاده از لوسیون و روغن

استفاده از لوسیون یا روغن بر روی سینه ها می تواند سفتی و خارش پوست را تسکین دهد. بسیاری از خانم ها نیز به امید کاهش ترک های پوستی از این محصولات استفاده می کنند.

با این حال ، تحقیقات فعلی نشان می دهد که درمان های موضعی ، مانند کره کاکائو و روغن های دیگر ، از ایجاد ترک های پوستی جلوگیری نمی کند. در عوض ، دفتر بهداشت زنان توصیه می کند صبور باشید ، زیرا ترک های پوستی و سایر تغییرات پوستی معمولاً پس از تولد کودک از بین می روند.

درمان مجاری شیر مسدود شده

فرد می تواند با استفاده از کمپرس گرم در نواحی دردناک و مسدود شده پستان ، مجاری شیر مسدود شده را درمان کند.

ماساژ نیز می تواند مفید باشد. پستان را به آرامی از ناحیه درد به سمت نوک سینه ماساژ دهید.

تغییرات نوک سینه

 

بررسی توده های سینه

در حین بارداری سینه را به طور منظم بررسی کنید که در صورت وجود توده و برجستگی و در مورد هر گونه نگرانی با پزشک صحبت کنید. معمولاً یک توده خوش خیم خواهد بود که به دلیل مسدود شدن مجرای شیر ایجاد می شود.

حتما بخوانید : راهنمای انتخاب بهترین مدل سوتین شیردهی و گن بعد از زایمان

سوتین شیردهی

استفاده از یک سوتین مناسب و حمایتی یکی از بهترین روش ها برای کاهش ناراحتی پستان در دوران بارداری است. هنگام انتخاب سوتین ، به دنبال یکی از موارد زیر باشید:

 • حمایت خوب
 • کش های پهن
 • قابل تنظیم
 • بدون فنر
 • ترکیب پارچه ای پنبه ای
 • طرح بدون درز در نزدیکی نوک پستان

سوتین های ورزشی و سوتین های شیردهی هر دو گزینه خوبی برای بارداری هستند. بسیاری از خانم ها با نزدیک شدن به تاریخ تولد نوزاد ترجیح می دهند سوتین شیردهی بخرند. سوتین های شیردهی برای استفاده در دوران بارداری و هنگام خواب مناسب هستند.

تهیه یک سوتین شیردهی حرفه ای و اندازه مناسب در دوران بارداری ایده خوبی است زیرا اندازه سوتین می تواند با بزرگ شدن سینه چندین بار تغییر کند.

خرید اینترنتی  گن بارداری و سوتین شیردهی با بهترین کیفیت

تب گیر، نمایندگی فروش گن فاجات Fajate کلمبیا مرکز خرید انواع گن بعد از عمل جراحی زیبایی و گن لاغری با گارانتی اصالت کالا

تغییرات مورد انتظار بعد از بارداری

سینه معمولا پس از زایمان به دلیل تولید شیر ، اندازه بزرگ خود را حفظ می کند.

به محض قطع شیردهی ، سینه ها و نوک آن اغلب به اندازه ، شکل و رنگ طبیعی خود برمی گردند.

برای برخی از خانم ها این اتفاق سریع می افتد. برای سایرین ممکن است زمان بر باشد. با این حال ، در برخی از خانمها ممکن است ظاهر سینه هرگز به ظاهر قبل از بارداری بازنگردد.

گاهی اوقات ، ممکن است سینه ها پس از بارداری افتاده تر به نظر برسند. این تغییر بیشتر در زنانی که سیگار می کشند یا کسانی که:

 • یک شاخص توده بدنی بالا
 • سینه های بزرگتر (قبل از بارداری)
 • چندین بارداری قبلی

سفت شدن سینه در اوایل بارداری

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

هرکسی که نگران تغییر پستان در دوران یا بعد از بارداری است باید به پزشک خود مراجعه کند.

در صورت ایجاد توده های پستان و یا ایجاد نوک سینه ها ترشحات غیرمعمولی که به آغوز شباهت ندارد ، مراجعه به پزشک ضروری است. این علائم به احتمال زیاد بی خطر هستند ، اما بهتر است پزشک آنها را بررسی کند.

بیشتر خانم ها در دوران بارداری به دلیل افزایش هورمون ها و افزایش حجم خون ، برخی تغییرات پستانی را تجربه می کنند. با این حال ، همه خانم ها این تغییرات را تجربه نمی کنند. تغییرات سینه ارتباطی به سلامت بارداری یا توانایی زن در تولید شیر یا شیردهی به کودک ندارد.

تغییرات مربوط به بارداری در پستان ناخوشایند است. برای کنترل علائم ، زنان می توانند از سوتین شیردهی استفاده کنند ، برای خارش پوست از لوسیون و برای ترشح شیر از سینه از پد استفاده کنند. بیشتر تغییرات پس از زایمان یا قطع شیردهی تمام می شوند.

source : Breast changes during pregnancy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *