لوگو فروشگاه تب گیر
آزمایش های سرطان سینه

آزمایش های سرطان سینه | تشخیص ، غربالگری و معاینه سرطان

فهرست مطلب

آزمایش های سرطان سینه : خانم ها می توانند از سن 40 تا 44 سالگی ماموگرافی انجام دهند مگر اینکه خطر ابتلا به سرطان سینه در آنها بالا باشد.
تغییرات در سینه‌ها، مانند توده‌ها، فرورفتگی و قرمزی ممکن است نشان‌دهنده بافت غیرطبیعی باشد.
زنان باید با احساس و ظاهر سینه های خود آشنا باشند تا بتوانند تغییرات را به متخصص پزشکی خود گزارش دهند.

سرطان سینه زمانی شروع می‌شود که سلول‌ها غیرطبیعی و به‌طور غیرقابل کنترلی در بافت پستان رشد می‌کنند. تشخیص زودهنگام بسیار مهم است، زیرا نتیجه بر اساس وسعت و مرحله سرطان متفاوت است.

اگر هنوز برای شروع ماموگرافی منظم برنامه ریزی نکرده اید، همچنان باید با سینه های خود آشنا باشید تا تغییرات را شناسایی کرده و به پزشک خود گزارش دهید.

تحقیقات سرطان سینه در مرکز پزشکی جان هاپکینز نشان می‌دهد که حداقل 40 درصد سرطان‌های سینه ابتدا درزنانی مشاهده می‌شود که در طی خودآزمایی توده‌ای را احساس می‌کنند.

آزمایش های تشخیص سرطان سینه

آزمایش های مختلف می تواند به تشخیص زود هنگام سرطان سینه کمک کند. برای آشنایی بیشتر با این آزمایش ها با ما همراه باشید.

آزمایش های تشخیص سرطان سینه

آزمایش های تصویربرداری در سرطان پستان

تست های تصویربرداری از ماشین ها یا فناوری های مختلف برای بررسی بافت سینه استفاده می کنند. انواع مختلفی از آزمایش های تصویربرداری وجود دارد، مانند:

ماموگرافی سالانه برای زنان 45 ساله و بالاتر توصیه می شود، اما شما می توانید غربالگری را از 40 سالگی شروع کنید. ماموگرافی یک اشعه ایکس است که فقط از سینه ها عکس می گیرد. این تصاویر به پزشکان کمک می‌کند تا ناهنجاری‌هایی مانند توده‌ها را در سینه‌ها شناسایی کنند که می‌تواند نشان‌دهنده سرطان باشد.

به خاطر داشته باشید که یک ناهنجاری در ماموگرافی شما لزوماً به معنای ابتلا به سرطان سینه نیست، اما ممکن است نیاز به آزمایش بیشتری داشته باشید.

سونوگرافی آزمایشی است که از امواج صوتی برای تولید تصاویری از داخل بدن شما استفاده می کند. اگر ماموگرافی شما توده ای را تشخیص دهد، پزشک ممکن است سونوگرافی را تجویز کند. همچنین در صورت مشاهده توده روی سینه، پزشک ممکن است سونوگرافی را تجویز کند. سونوگرافی به تعیین اینکه آیا توده پر از مایع است یا اینکه جامد است کمک می کند. توده پر از مایع اغلب یک کیست خوش خیم است که سرطانی نیست. اما همیشه هم به این صورت نیست.

برخی از توده‌ها می‌توانند ترکیبی از مایع و جامد باشند که معمولاً خوش‌خیم هستند، اما بسته به شکل ظاهری تصویر اولتراسوند، ممکن است نیاز به تصویربرداری پیگیری کوتاه‌مدت یا نمونه نیاز داشته باشند.

برای انجام سونوگرافی سینه، پزشک ژل روی سینه شما قرار می دهد و از یک پروب دستی برای ایجاد تصویری از بافت سینه استفاده می کند.

اسکن ام آر آی سینه یک ابزار غربالگری معمولی برای سرطان سینه نیست زیرا خطر تشخیص مثبت کاذب را افزایش می دهد. اما اگر فاکتورهای خطر سرطان سینه را دارید، پزشک ممکن است غربالگری ام آر آی را با ماموگرافی سالانه تجویز کند.

در این آزمایش از امواج مغناطیسی و رادیویی برای تولید تصویری از داخل سینه استفاده می شود. MRI به پزشک اجازه می دهد تا بافت نرم سینه ها را مشاهده کند و بنابراین معمولاً برای افرادی که سینه های متراکم یا فیبروتیک دارند استفاده می شود. معمولاً برای غربالگری بیماران پرخطر نیز استفاده می شود.

بیوپسی یا نمونه برداری توده سرطان سینه

بیوپسی یک نمونه بافت را از توده جدا می کند تا مشخص شود که آیا سرطانی است یا خوش خیم . بیوپسی معمولا به روش سرپایی انجام می شود.

روش های مختلفی برای انجام بیوپسی سینه بسته به اندازه و محل تومور وجود دارد. اگر تومور کوچک باشد و مشکوک نباشد، جراح یا رادیولوژیست ممکن است بیوپسی سوزنی انجام دهد.

دکتری که این روش را انجام می دهد، سوزن را در سینه شما وارد می کند و یک قطعه نمونه از بافت را برمی دارد که ممکن است با یا بدون راهنمایی تصویربرداری بسته به توصیه پزشک انجام شود.

ممکن است در شرایط خاصی نیاز به بیوپسی جراحی داشته باشید. این کار تمام یا بخشی از توده را از بین می برد. جراح همچنین ممکن است غدد لنفاوی بزرگ شده را بردارد.

بیوپسی یا نمونه برداری توده سرطان سینه

این بیوپسی ها با هم استاندارد طلایی را برای ارزیابی بافت تشکیل می دهند و شامل موارد زیر می شوند:

۱- بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف

این نوع بیوپسی زمانی استفاده می شود که توده جامد باشد. پزشک یک سوزن نازک را وارد می کند و یک قطعه کوچک از بافت را برای مطالعه توسط آسیب شناس استخراج می کند. در برخی موارد، پزشک ممکن است بخواهد یک توده کیستیک مشکوک را بررسی کند و تأیید کند که در کیست سرطان وجود ندارد.

۲- بیوپسی با سوزن مرکزی

این روش شامل استفاده از یک سوزن و لوله بزرگتر برای استخراج نمونه ای از بافت به اندازه یک مداد است. سوزن توسط احساس، ماموگرافی یا اولتراسوند هدایت می شود. اگر یک خانم یافته ای داشته باشد که به بهترین وجه توسط ماموگرافی دیده شود، بیوپسی با هدایت ماموگرافی انجام می شود که به عنوان بیوپسی استریوتاکتیک پستان شناخته می شود.

۳- بیوپسی جراحی یا باز

برای این نوع بیوپسی، جراح بخشی (بیوپسی برشی) یا تمام (بیوپسی اکسیزیونال، برداشتن موضعی گسترده یا لامپکتومی) از یک توده را برای ارزیابی زیر میکروسکوپ برمی دارد. اگر توده کوچک باشد یا به سختی بتوان با لمس آن را پیدا کرد، جراح ممکن است از روشی به نام محلی سازی سیم برای ترسیم مسیر توده قبل از جراحی استفاده کند. سیم را می توان با هدایت اولتراسوند یا هدایت ماموگرافی وارد کرد.

بیوپسی جراحی یا باز

۴-بیوپسی گره نگهبان

بیوپسی گره نگهبان نمونه ای از یک غده لنفاوی است که در آن سرطان در ابتدا بیشترین احتمال گسترش را دارد. در مورد سرطان پستان، نمونه‌برداری از گره نگهبان معمولاً از غدد لنفاوی زیر بغل گرفته می‌شود. این آزمایش برای کمک به تعیین وجود سرطان در غدد لنفاوی سمت سینه مبتلا به سرطان استفاده می شود.

۵- بیوپسی با هدایت تصویر
برای بیوپسی هدایت شده با تصویر، پزشک از یک تکنیک تصویربرداری مانند سونوگرافی، ماموگرافی یا MRI استفاده می کند تا تصویری در زمان واقعی از یک ناحیه مشکوک ایجاد کند که به راحتی نمی توان آن را از طریق پوست مشاهده یا احساس کرد. پزشک شما از این تصویر برای کمک به هدایت سوزن به بهترین نقطه استفاده خواهد کرد.

این نمونه‌برداری‌ها می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا درجه سرطان، ویژگی‌های تومور، و نحوه پاسخ سرطان شما به درمان‌های خاص را تعیین کند.

آزمایش هایی برای مرحله بندی سرطان سینه

پس از تشخیص سرطان سینه، مرحله بعدی شناسایی مرحله آن است. دانستن مرحله این است که چگونه پزشک بهترین دوره درمانی را تعیین می کند. مرحله بندی به اندازه و محل تومور و اینکه آیا در خارج از سینه شما به غدد لنفاوی مجاور و سایر اندام ها گسترش یافته است بستگی دارد. سرعت رشد و احتمال گسترش رشد یکی دیگر از اجزای مرحله بندی است.

سلول های سرطانی که به غدد لنفاوی گسترش می یابند می توانند به قسمت های مختلف بدن شما بروند. در طول مراحل مرحله بندی، پزشک شما ممکن است یک پانل کامل خون شامل آزمایشات عملکرد کبد و کلیه و ماموگرافی از سینه دیگر شما را برای بررسی علائم تومور تجویز کند. پزشک همچنین ممکن است نشانگرهای تومور سرطان سینه، CA 27-29 و CA 15-3 را آزمایش کند.

پزشک شما همچنین ممکن است از یکی از آزمایش‌های زیر برای تعیین میزان سرطان و کمک به تشخیص استفاده کند:

اسکن استخوانسرطان سینه می تواند به استخوان ها سرایت کند. اسکن استخوان به پزشک شما اجازه می دهد تا استخوان های شما را برای شواهد ناهنجاری از طریق ردیاب رادیونوکلئید بررسی کند.
سی تی اسکناین نوع دیگری از اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر دقیق از اندام های شما با استفاده از کنتراست ید است. پزشک شما ممکن است از سی تی اسکن استفاده کند تا ببیند آیا سرطان به اندام های خارج از سینه مانند قفسه سینه، ریه یا ناحیه معده گسترش یافته است یا خیر.
اسکن MRIاگرچه این آزمایش تصویربرداری یک ابزار غربالگری سرطان معمولی نیست، اما برای مرحله بندی سرطان سینه موثر است. MRI تصاویر دیجیتالی از قسمت های مختلف بدن شما ایجاد می کند که می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که آیا سلول های سرطانی به نخاع، مغز و سایر اندام های شما گسترش یافته اند یا خیر.
اسکن PETاسکن PET یک آزمایش منحصر به فرد است. دکتر شما یک رنگ به رگ شما تزریق می کند. همانطور که رنگ در بدن شما حرکت می کند، یک دوربین مخصوص تصاویر سه بعدی از داخل بدن شما تولید می کند. این به پزشک شما کمک می کند تا محل تومورها را شناسایی کند.
آزمایش برای تعیین مرحله سرطان سینه

گرفتن نظر دوم برای تشخیص سرطان سینه

گرفتن نظر دوم در طول فرآیند مراقبت از سرطان رایج است. ایده خوبی است که قبل از شروع درمان، نظر دوم خود را دریافت کنید، زیرا نظر دوم می تواند تشخیص و نتیجه درمان شما را تغییر دهد. با این حال، شما می توانید نظر دوم را در هر مرحله از درمان دریافت کنید.

در طول مراقبت از سرطان خود، در این موارد نظر دوم را بخواهید:

  • پس از تکمیل گزارش آسیب شناسی شما
  • قبل از جراحی
  • پس از اتمام کار مرحله بندی، اگر از برنامه درمانی که پزشک توصیه می کند ناراحت هستید
  • در حین برنامه ریزی درمان های بعد از جراحی
  • در طول درمان، اگر فکر می کنید ممکن است دلیلی برای تغییر مسیر درمان شما وجود داشته باشد
  • پس از اتمام درمان، به خصوص اگر قبل از شروع درمان نظر دوم را نخواستید
برای تشخیص سرطان سینه به چه دکتری مراجعه کنیم ؟

آزمایش ژنتیک تشخیص سرطان سینه

ژنتیک یک عامل خطر برای سرطان سینه است. متخصصان پزشکی تخمین می زنند که 5 تا 10 درصد از سرطان های سینه در نتیجه ژنتیک است. اگر در مورد خطر ابتلا به سرطان سینه نگران هستید، ممکن است بخواهید به یک مشاور ژنتیک مراجعه کنید و درباره انجام آزمایش ژنتیک صحبت کنید.

این آزمایشات با جمع آوری خون، بزاق یا خراش دادن گونه انجام می شود. اگر متوجه شدید که در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان سینه هستید، اقدامات پیشگیرانه ای وجود دارد که می توانید انجام دهید.

ممکن است بخواهید غربالگری های زودهنگام و مکرر سرطان سینه را انجام دهید، تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید، مانند مصرف کمتر الکل و ورزش، انجام جراحی های پیشگیرانه مانند ماستکتومی و موارد دیگر.

اگر ماموگرافی یا معاینه بالینی شما نگرانی هایی را ایجاد کرد، آزمایش های تشخیصی دیگر را دنبال کنید. سرطان سینه قابل درمان است، اما اگر به موقع تشخیص داده نشود، می تواند زندگی شما را در معرض خطر قرار دهد.

برای اطلاعات در مورد غربالگری سالانه با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان پستان دارید.

تحریریه مجله علمی تبگیر
گلناز زارعین هستم. حدود 5 سال است در زمینه ترجمه و گردآوری مقالات پزشکی از سایتهای معتبر خارجی فعالیت دارم. همیشه سعی میکنم بهترین منبع را بر اساس نیاز کاربران پیدا کرده و ترجمه کنم.