مایعات موجود در سیستم لنفاوی به پاکسازی ضایعات و سموم از بافتهای بدن کمک می کند. برخی ازبیماری ها می تواند باعث جمع شدن مایعات لنفاوی شود. ماساژ تخلیه لنفاوی می تواند برای درمان لنف ادم ، فیبرومیالژیا (درد اسکلتی- عضلانی) و سایر شرایط مفید باشد.

در این مقاله فواید ماساژ لنفاوی برای تخلیه غدد لنفاوی ، افرادی که ممکن است از استفاده از آن سود ببرند و نحوه آمادگی و انجام این نوع ماساژ در خانه را توضیح می دهیم.

فواید ماساژ غدد لنفاوی چیست؟

در حالی که قلب به طور مداوم خون را از طریق رگ های خونی پمپاژ می کند ، سیستم لنفاوی برای انتقال مایعات از طریق رگ های لنفاوی به حرکت نرم عضلات متکی است.
برخی از شرایط سلامتی می تواند باعث قطع جریان طبیعی لنف شود و منجر به جمع شدن مایعات لنفاوی در ناحیه خاصی از بدن ، اغلب در بازوها یا پاها شود که می تواند باعث ایجاد تورم در دست یا پا شود. به این حالت لنف ادم گفته می شود.

لنف ادم یا ورم به دلیل تجمع مایع لنف در بافت زیر پوست به وجود می آید. برای کنترل و درمان لنف ادم می توانید از محصولات لنف ادم تووآن بهره مند شوید که با نووآوری در طراحی می تواند بیشترین تاثیر در کاهش تورم دست و پا داشته باشد.

خرید جوراب طبی لنف ادم

 

خرید محصولات لنف ادم برای کاهش ورم دست و پا

افراد ممکن است به دلیل عفونت ها ، درمان های سرطانی که شامل برداشتن گره های لنفاوی و هر شرایطی که به سیستم لنفاوی آسیب برساند ، به لنف ادم مبتلا شوند.

حتما بخوانید : برداشتن غدد لنفاوی گردن و عوارض جراحی غدد لنفاوی 

ماساژ لنفاوی می تواند تورم را کاهش داده و جریان مایع لنف را در کل سیستم لنفاوی بهبود بخشد. ماساژ تخلیه لنفاوی معمولا بخشی از یک برنامه درمانی به نام درمان گردش لنفاوی (DLT) است. برای آشنایی با سیستم لنفاوی فیلم زیر را تماشا کنید :

DLT برای لنف ادم شامل موارد زیر است:

ماساژ غدد لنفاوی برای بهبود سیستم لنفاوی

ماساژ تخلیه لنفاوی برای چه کسانی مناسب است ؟

ماساژ تخلیه لنفاوی می تواند برای افرادی که دارای شرایط زیر هستند مناسب باشد:

نویسندگان با یک بررسی منظم در سال ۲۰۱۵ نتیجه گرفتند که ماساژ لنفاوی نسبت به ماساژ بافت همبند بیشتر می تواند در تسکین علائم سفتی (چوب شدگی) و افسردگی در افرادی که مبتلا به فیبرومیالژیا هستند ، موثر باشد.
برای افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب ، لخته شدن خون ، مشکلات کلیوی ، عفونت یا گردش خون نباید از ماساژ غدد لنفاوی استفاده شود . اگر فردی شرایط پزشکی دارد ، قبل از امتحان ماساژ لنفاوی ، باید با پزشک صحبت کند.

ماساژ لنف ادم برای کاهش ورم لنفاوی دست

نحوه انجام ماساژ  لنف

افراد می توانند برای ماساژ تخلیه لنفاوی به یک متخصص آموزش دیده مراجعه کنند ، یا می توانند تکنیک های اساسی آن را برای انجام در خانه یاد بگیرند. اما بهتر است قبل از اینکه این کار را در خانه انجام دهید یا به یک متخصص مراجعه کنید با پزشک صحبت کنید.
افراد می توانند بیشتر این تمرینات را یا در حالت ایستاده ، نشسته و یا دراز کشیدن انجام دهند.

در هنگام ماساژ لنفاوی نکات زیر را در نظر داشته باشید:

نحوه آمادگی برای ماساژ تخلیه لنفاوی

روش های زیر باعث تحریک سیستم لنفاوی و آماده سازی گره های لنفاوی برای مایع تر شدن قبل از ماساژ غدد لنفاوی می شود.

ماساژ تخلیه لنفاوی برای انسداد لنفاوی

۱- تنفس لنفاوی

تنفس عمیق مانند پمپ عمل می کند که به حرکت مایع در عروق و گره های لنفاوی کمک می کند. مراحل زیر را دنبال کنید :

۲- جلوی گردن را آماده کنید.

۳- کناره گردن را آماده کنید.

ماساژ لنف برای تخلیه غدد لنفاوی

۴- پشت گردن را آماده کنید.

۵- زیر بازوها را آماده کنید.

غدد لنفاوی را در زیر بازوها آماده کنید تا به آنها در پذیرش مایع لنفاوی از مناطق دیگر بدن کمک کنید. این حرکت را در قسمت هایی که معالجه سرطان داشته انجام ندهید. این مراحل را دنبال کنید:

حتما بخوانید : ورزش های مخصوص لنف ادم و ورم دست و پا بعد از سرطان

۶- پشت زانوها را آماده کنید.

تکنیک های ماساژ لنفاوی بالای بدن

برای کمک به تخلیه مایعات لنفاوی از قفسه سینه ، شانه و بازو از تکنیک های زیر استفاده کنید.

برای ماساژ قفسه سینه 

ماساژ تخلیه لنفاوی برای بهبود سیستم لنفاوی

برای ماساژ شانه

برای ماساژ قسمت فوقانی بازو

ماساژ کامل بازو

ماساژ تخلیه لنفاوی کل بازو

برای ماساژ انگشتان

تکنیک های ماساژ تخلیه غدد لنفاوی کشاله ران

ماساژ را از قسمت بالای ساق پا شروع کنید و به سمت پایین پا ادامه دهید. برای پشتیبانی از بالش یا چهار پایه استفاده کنید.

ماساژ قسمت بالای ساق پا

برای ماساژ قسمت پایین پا

ماساژ تخلیه لنفاوی قسمت پایین بدن

برای ماساژ انگشتان پا

ضروری است که همیشه با نوشیدن مایعات اضافی به ماساژ پایان دهید. علاوه بر ماساژ غدد لنفاوی برای بهبود سیستم لنفاوی ورزش های مخصوص لنف ادم نیز می تواند موثر باشد. در فیلم زیر می توانید با این ورزش ها آشنا شوید.

فواید ماساژ تخلیه لنفاوی برای ورم دست و پا

افرادی که از ماساژ تخلیه لنفاوی استفاده می کنند ممکن است متوجه شوند که تورم آنها کاهش یافته است. حداقل ، تورم نباید بدتر شود.

افرادی که لنف ادم دارند باید از جوراب برای ورم پا یا آستین فشاری برای ورم دست برای جلوگیری از تورم استفاده کنند.

افرادی که از ماساژ لنفاوی برای درمان فیبرومیالژیا استفاده می کنند ممکن است سفتی و درد کمتری را تجربه کنند و همچنین متوجه پیشرفت در وضعیت کلی سلامتی خود شوند.

افراد همچنین می توانند با استفاده از روش های زیر می توانند عملکرد سیستم لنفاوی خود را تقویت کرده و به حذف ضایعات بیشتر بدن کمک کنند:

نوشیدن آب بعد از ماساژ تخلیه لنفاوی

افراد می توانند از تکنیک های ماساژ تخلیه لنفاوی برای کاهش ورم  دست و پا و بهبود گردش مایع لنف و بهبود سیستم لنفاوی استفاده کنند. یک سیستم لنفاوی با عملکرد مناسب برای سلامت عمومی ضروری است.

افرادی که فکر می کنند از ماساژ غدد لنفاوی می توانند بهره مند شوند ، باید با یک متخصص فیزیوتراپی صحبت کنند ، ترجیحا کسی که در معالجه لنف ادم تخصص دارد.

source : How to perform a lymphatic drainage massage

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *