لوگو فروشگاه تب گیر
فواید لیپوماتیک شکم

عمل لیپوماتیک ؛ مزایا , معایب و روش ها

فهرست مطلب

عمل لیپوماتیک چیست؟

اگر از چربی های اضافه بدن خود رنج می برید و همه روش های لاغری و تمرینات ورزشی را امتحان کرده اید و به نتیجه نرسیده اید یکی از گزینه هایی که می تواند به شما کمک کند جراحی زیبایی مانند عمل لیپوماتیک است. برای کلیه قسمت های بدن از جمله ران , بازو و شکم قابل استفاده است. لیپوماتیک یک روش تخلیه چربی است که امروزه طرفداران زیادی دارد .

در این روش با استفاده از ارتعاش و بدون اینکه سلول های چربی تخریب شوند از محل مورد نظر تخلیه می شوند. بنابراین چربی خارج شده قابلیت تزریق به قسمت های دیگر بدن برای حجیم سازی را دارد. در لیپوماتیک سلول های چربی به صورت فیزیکی از بین می روند و هدف از آن تغییر شکل و سایز بدن است.

مزایای عمل لیپوماتیک

 • در این روش گلوله چربی زیر پوست احساس نمی شود و لایه چربی زیر پوست کاملا صاف و یکنواخت است .
 • در لیپوماتیک برای جمع شدن پوست و بهبودی سریع بعد از عمل فرد باید به مدت ۲ الی ۴ هفته از گن مخصوص لیپوماتیک استفاده کند. در حالی که در سایر روش های جراحی شکم فرد باید به مدت حداقل ۶ ماه از گن بعد از جراحی استفاده کند.
 • در لیپوماتیک امکان عفونت های پوستی و همچنین کوفتگی بسیار کمتر از لیپوساکشن است.
 • زمان عمل لیپوماتیک کمتر است.

عمل لیپوماتیک

 • در این روش بیمار به بی حسی موضعی نیاز ندارد بنابراین بیمار احساس درد و ناراحتی ندارد در حالی که در روش های دیگر نیاز به بی حسی موضعی است و ممکن است فرد احساس درد و ناراحتی داشته باشد و در مواردی ممکن است ازداروهای خواب آور یا بیهوشی خفیف استفاده شود.
 • در لیپوماتیک احتمال بروز عفونت بسیار کمتر از روش های دیگر است.
 • لیپوماتیک نیاز به بستری کردن ندارد و احتمال آمبولی چربی در آن بسیار کمتر است.
 • ترشح و ورم بعد از لیپوماتیک ممکن است نهایتا تا ۳۶ ساعت ادامه داشته باشد.
 • جای زخم در این عمل جراحی بسیار کم است و بعد از مدتی از بین می رود.
 • در لیپوماتیک سوزش پوست وجود ندارد به دلیل اینکه از هیچ گونه حرارتی برای تخریب سلول های چربی استفاده نمی شود

حتما بخوانید : عمل زیبایی بدن

روش انجام عمل لیپوماتیک

دستگاه لیپوماتیک مورد تایید FDA است و بسیار دقیق عمل می کند و نسبت به روش های لیپوساکشن و لیپولیز و لیپولیزر برتری دارد. این روش کاملا بی خطر است و به صورت سرپایی و بدن برش و بخیه قابل انجام است. در این روش هوای فشرده از دستگاه لیپوماتیک به میله کانولا وارد می شود و کانولا با ایجاد لرزش های سریع در زیر پوست باعث شکست سلول های چربی می شود و تخلیه آسان آنها می شود .در لیپوماتیک هیچ گونه آسیبی به عروق , اعصاب و بافت عضلانی وارد نمی شود. چربی تخلیه شده در لیپوماتیک کاملا زنده و قابل تزریق به قسمت های دیگر بدن برای حجیم سازی است. به دلیل اینکه در این روش از حرارتی برای تخریب سلول های چربی استفاده نشده است.

برای چه قسمت هایی از لیپوماتیک استفاده می شود؟

از عمل لیپوماتیک برای تغییر سایز و حجم نقطه خاصی از بدن استفاده می شود. در این روش کلیه نواحی بدن که دارای چربی انباشته شده است برداشته می شود. در عمل لیپوماتیک ارتعاش باعث تخلیه چربی با کمترین آسیب از زیر پوست می شود. در نتیجه سایز شکم , پهلو , غبغب و یا بازو کاهش یافته و از چربی تخلیه شده برای خوش فرم کردن سینه و باسن استفاده می شود. انواع لیپوماتیک برای نواحی بدن به شرح زیر است:

کاربرد لیپوماتیک برای قسمت های مختلف بدن

لیپوماتیک شکم و پهلو

انباشته شدن چربی در ناحیه شکم به عوامل مختلفی از جمله سابقه چاقی و لاغری , بارداری و جنسیت بیمار بستگی دارد. لیپوماتیک شکم یکی از روش های موثر برای خلاصی از چربی های انباشته شده شکم است. این عمل با بی حسی تامسنت انجام می شود و فرد در حین عمل هوشیار است و می تواند بدن خود را حرکت دهد. با لیپوماتیک شکم می تواند از چربی های قسمت بالا و پایین شکم به طور همزمان خلاص شد. با این عمل افرادی که شکم بزرگی دارند حجم زیادی چربی از دست می دهند و شکم آنها کوچک و خوش فرم می شود. همچنین افرادی که شکم کوچک باشد با عمل لیپوماتیک شکم آنها صاف و تخت می شود. برای بهبودی سریعتر بعد از عمل لیپوماتیک استفاده از گن مخصوص لیپوماتیک بهترین گزینه است.

لیپوماتیک بازو

عواملی مانند افزایش سن , تجمع چربی و افزایش وزن دلایل شل و آویزان شدن بازو است. این مشکل در خانم ها بیشتر از آقایان است و بهترین راه برای خلاصی از آن عمل لیپوماتیک بازو است. عمل لیپوماتیک افتادگی بازو را برطرف می کند و باعث خوش فرم وزیباتر شدن آن می شود. برای عمل لیپوماتیک بازو ابتدا بررسی های لازم توسط پزشک معالج انجام می شود سپس با استفاده از کانولای مخصوص بازو چربی های اضافه تخلیه شده و با عمل لیفت حجم زیادی از بازو از بین می رود و خوش فرم می شود. عمل لیپوماتیک در یک جلسه ۲ تا ۳ ساعته انجام می شود. برای بهبودی سریعتر بعد از عمل استفاده از گن لیپوماتیک بازو گزینه مناسبی است.

حتما بخوانید : لیفت بازو ( براکیوپلاستی ) بهترین راه برای رفع افتادگی و شلی بازو

لیپوماتیک غبغب چیست؟

داشتن غبغب یا چربی اضافه زیر چانه و ناحیه گردن باعث پیرتر به نظر رسیدن فرد می شود. بنابراین یکی از راه های خلاصی از چربی های انباشته شده در این ناحیه لیپوماتیک غبغب است. این عمل تحت بی حسی موضعی انجام می شود و مدت ۴۵ دقیقه به طول می انجامد. در لیپوماتیک غبغب با استفاده از ویبره سه بعدی ابتدا چربی ها شکسته می شود و سپس توسط لوله های کوچک تخلیه می شود. بعد از لیپوماتیک غبغب استفاده از گن غبغب برای بهبودی سریعتر لازم و ضروری است.

لیپوماتیک غبغب چیست ؟

لیپوماتیک ساق پا

در برخی از افراد حجم زیادی چربی در ناحیه ساق پا انباشته می شود و باعث می شود که ساق پا بزرگتر از سایر قسمت های بدن به نظر برسد. رژیم های غذایی و ورزش در بیشتر موارد نمی تواند به افراد کمک کند یکی از راه های موثر برای خوش فرم کردن پا بهره بردن از لیپوماتیک ساق پا است که جراح با ایجاد برش هایی و استفاده از ابزار مخصوص چربی های ساق پا را تخلیه می کند.لیپوماتیک تحت بیهوشی موضعی انجام می شود و فرد هیچ دردی احساس نمی کند. لازم بذکر است که اگر بعد از عمل لیپوماتیک ساق پا رژیم غذایی خود را رعایت کنید امکان بازگشت چربی بسیار کم است.

لیپوماتیک ران

چاقی ران بسیار آزار دهنده است و به دلیل عواملی همچون بارداری یا سابقه خانوادگی به وجود می آید. خلاصی از چربی های ران کار دشواری است و ممکن است در مواردی رژیم غذایی و ورزش پاسخگو نباشد. بنابراین یکی از روش های متداول که بین مردم محبوبیت زیادی دارد عمل لیپوماتیک ران است . لیپوماتیک ران شامل دو قسمت داخلی و خارجی ران می شود.

 • لیپوماتیک داخلی ران: این نوع عمل لیپوماتیک می تواند در جلوگیری از ساییدگی پوست و التهاب آن بسیار موثر باشد.
 • لیپوماتیک خارجی ران : در قسمت خارجی ران نسبت به قسمت داخلی چربی بیشتری جمع می شود و در نتیجه لیپوماتیک حجم زیادی از ران کاهش یافته و زیبا و خوش فرم می شود.

اقدامات قبل از انجام لیپوماتیک چه مواردی است؟

اقدامات قبل از لیپوماتیک

قبل از انجام عمل لیپوماتیک انجام نکات زیر ضروری است:

 • انجام آزمایش هایی که توسط پزشک جراح تجویز شده است.
 • دوری کردن از دخانیات به دلیل اینکه ممکن است روند بهبودی شما را دچار اختلال کند.
 • از مصرف مکمل های گیاهی و داروهای ضد التهاب مانند آسپرین خودداری کنید به دلیل اینکه ممکن است در خونریزی تاثیر گذار باشند.
 • دستوراتی که جراح برای روند بهبودی و درمان به شما توصیه می کند را دقیقا اجرا کنید که دچار مشکل نشوید.
 • به مرکز معتبر مراجعه کنید و پزشکی را انتخاب کنید که در کارش خبره باشد.
 • یک دوره مشاوره داشته باشید که با نحوه عمل , بیهوشی و انجام عمل لیپوماتیک اطلاعات کافی بدست آورید.

عوارض عمل لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک یکی از روش های مطمئن برای از بین بردن چربی های انباشته شده در بدن است. در این روش عوارضی وجود دارد که به آن می پردازیم.

 • ایجاد تورم و کبودی در ناحیه ای از بدن که عمل لیپوماتیک برای آن انجام شده است.
 • امکان کوفتگی به دلیل ارتعاشات و ضربات دستگاه در این عمل وجود دارد بخصوص برای افرادی که مسن هستند.
 • امکان افتادگی پوست در عمل لیپوماتیک وجود دارد به دلیل اینکه در این روش حرکت سه بعدی کانولا باعث تحریک کلاژن سازی پوست نمی شود.

عوارض عمل لیپوماتیک

 • بعد از عمل لیپوماتیک و رعایت نکردن رژیم غذایی امکان برگشت و افزایش چربی وجود دارد.
 • اگر از زخم به درستی مراقبت نشود امکان بروز عفونت و خونریزی وجود دارد.
 • از آنجا که ارتعاشات دستگاه ممکن است بر قلب تاثیر بگذارند بنابراین بهتر است افرادی که ناراحتی قلبی دارند از این روش استفاده نکنند.
 • در لیپوماتیک تضمینی برای از بین بردن چین و چروک پوست وجود ندارد.
 • امکان وجود بی حسی در قسمتی که تحت عمل لیپوماتیک قرار گرفته است.
 • امکان بروز حساسیت به داروها و مواد در عمل جراحی وجود دارد بنابراین باید در مشاوره قبل از عمل حتما حضور داشته باشید.

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک

مانند هر عمل جراحی مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک از اهمیت زیادی برخوردار است. اگز از جای زخم خروج چربی ها به درستی مراقبت نشود به مکان مناسبی برای رشد باکتری ها تبدیل می شود. بنابراین برای جلوگیری از مشکلات احتمالی به نکات زیر توجه کنید:

 • برای جلوگیری از خونریزی حتما بعد از مرخص شدن باید استراحت کرده و از انجام فعالیت های سنگین مثل ورزش کردن , بلند کردن وزنه و دو خودداری کنید. در صورت داشتن خونریزی با مصرف داروهای تجویزی از طرف پزشک این مشکلات برطرف می شود.
 • وجود خونابه ها بعد از لیپوماتیک امری عادی است . این خونابه ها باقی مانده چربی هستند که ذوب شده و به دلیل ترکیب با خون به رنگ قرمز خارج می شود. بنابراین می توان از گاز استریل برای جذب آنها استفاده شود.
 • پوشیدن گن مخصوص لیپوماتیک می تواند در کاهش ورم بعد از لیپوماتیک و خروج خونابه ها کمک زیادی کند. البته لازم بذکر است که باید به مدت ۴ هفته از این گن استفاده شود.
 • بعد از عمل لیپوماتیک از خوردن غذاهای چرب و پر کالری دوری کنید. همچنین ورزش را فراموش نکنید.
 • پیاده روی آرام در منزل می تواند در خروج خونابه ها از بدن موثر باشد.
 • بعد از عمل استفاده از گن لاغری می تواند در خوش فرم شدن بدن موثر باشد.
 • تا بهبود کامل زخم از رفتن به سونا و جکوزی خودداری کنید. به دلیل اینکه امکان عفونت و آلودگی وجود دارد.
 • از داروهای ضد التهاب مثل آسپرین و ایپوپروفن تا سه روز بعد از تخلیه چربی و لیپوماتیک خودداری کنید.

تاثیر گن بعد از جراحی در بهبودی بعد از لیپوماتیک

بعد از عمل لیپوماتیک برای خروج خونابه ها و همچنین برای جلوگیری از ورم بعد از عمل لیپوماتیک استفاده از گن مخصوص لیپوماتیک بسیار ضروری است. علاوه براین برای داشتن پوستی صاف بعد از عمل و نداشتن ناهمواری بر روی پوست پوشیدن گن بسیار موثر است. از فواید دیگر گن بعد از جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گن بعد از جراحی

مرکز خرید انواع گن جراحی

تب گیر، نمایندگی فروش گن فاجات Fajate کلمبیا مرکز خرید انواع گن لاغری زیبایی و لاغری با گارانتی اصالت کالا

 

 • فشار یکنواختی بر سطحی که تحت عمل قرار داشته وارد می کند.
 • تسریع در روند بهبود زخم ها با افزایش کلاژن سازی با ایجاد فشار بر روی پوست
 • جلوگیری از انباشت مایعات و رشد سلول های چربی
 • استفاده از گن باعث می شود که پوست در موقعیت خود قرار گیرد و دچار چین خوردگی نشود.
تحریریه مجله علمی تبگیر
گلناز زارعین هستم. حدود 5 سال است در زمینه ترجمه و گردآوری مقالات پزشکی از سایتهای معتبر خارجی فعالیت دارم. همیشه سعی میکنم بهترین منبع را بر اساس نیاز کاربران پیدا کرده و ترجمه کنم.