توده های زیر بغل بسیار شایع هستند و به طور معمول توسط تورم غدد لنفاوی یا غده زیر بغل ایجاد می شوند. با این حال ، دلایل زیادی برای ایجاد توده های زیر بغل وجود دارد که برخی از آنها ممکن است نیاز به درمان داشته باشند.

خوشبختانه ، براساس علت ایجاد توده زیر بازو درمان های زیادی برای آنها وجود دارد. پزشک می تواند علت اصلی ایجاد توده زیر بغل را تشخیص داده و درمان مناسب را تجویز کند.

علت غده های زیر بغل

عوامل متعددی می تواند علت ایجاد توده های زیر بغل باشد. بیشتر این توده ها بی ضرر هستند و می تواند به دلیل رشد غیر طبیعی بافت ایجاد شود.با این حال ، گاهی ممکن است توده سفت زیر پوست بغل نشان دهنده یک مسئله پزشکی جدی تری باشد. اگر اینگونه باشد ، به احتمال زیاد نیاز به مداخله پزشکی دارد.

برخی از مهمترین دلایل ایجاد غده های زیر بغل عبارتند از:

علائم توده های زیر بغل

علایم توده سفت زیر پوست بغل

بارزترین علامت توده زیر بغل ، خود توده است. اندازه توده ها می تواند از بسیار کوچک تا کاملا بزرگ باشد. بافت توده زیر بغل ممکن است بسته به آنچه که ایجاد می کند متفاوت باشد. به عنوان مثال کیست ، عفونت یا رشد چربی که ممکن است در هنگام لمس کردن بافت آن نرم باشد. با این حال ، فیبروآدنوم و تومورهای سرطانی ممکن است سفت و بی حرکت باشند.

برخی از افراد ممکن است با داشتن توده سفت زیر پوست بغل احساس درد داشته باشند. توده های دردناک اغلب با عفونت و واکنش های آلرژیک همراه هستند که باعث ایجاد توده های نرمتر می شوند. عفونت های غدد لنفاوی همچنین ممکن است باعث ایجاد توده های دردناک در زیر بغل شود.

عفونت ها می توانند باعث بروز علائم زیر همراه با غده زیر بغل شوند:

توده هایی که به تدریج اندازه آنها تغییر می کند یا از بین نمی روند ، ممکن است علائم بیماری های جدی تر مانند:

حتما بخوانید : تشخیص زود هنگام علائم سرطان پستان و تحولی بزرگ در درمان سرطان سینه 

تفاوت غده های زیر بغل در زنان و مردان

توده های زیر بغل در مردان و زنان در سنین مختلف رخ می دهد و بسیاری از آنها بی ضرر هستند. با این حال ، زنان باید حتما از غده های زیر بغل آگاه باشد زیرا ممکن است نشان دهنده سرطان پستان باشد.

زنان باید ماهانه خودآزمایی سینه انجام دهند و برای معاینات معمول به پزشک مراجعه کنند. اگر زنی یک توده پیدا کرد ، باید فورا آن توده را به پزشک خود گزارش دهد.

اگر مردان علایم هشدار دهنده ای نداشته باشند می توانند زمان دیگری به پزشک مراجعه کنند . به دلیل اینکه به ندرت پیش می آید که توده های زیر بغل مردان به دلیل سرطان سینه باشد. با این حال ، اگرچه نادر است ، ولی ممکن است مردان نیز به سرطان سینه مبتلا شوند.

سرطان غدد لنفاوی زیر بغل

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود

هر توده سفت زیر پوست بغل یا تازه کشف شده بر روی بدن می تواند باعث نگرانی شود. با این حال ، همه توده ها مضر یا حتی دردناک نیستند. جدی بودن یک توده را می توان به بهترین وجه از طریق معاینه پزشکی و گاهی آزمایش های تجویز شده تعیین کرد.

علائم هشدار دهنده که ممکن است نشان دهنده یک توده جدی زیر بغل باشد:

اگر شخصی هرکدام از این علائم را تجربه کرده یا متوجه آن شده باشد یا در مورد توده شک داشته باشد ، باید در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کند که بتواند دلایل جدی تر را رد کند. البته ، هر توده غیرمعمول باید به دقت ارزیابی شود.

وقتی شخصی در مورد توده زیر بغل به پزشک مراجعه می کند ، پزشک به طور کلی با پرسیدن سوالاتی درباره توده شروع می کند. پزشک ممکن است در مورد هرگونه درد یا ناراحتی که فرد تجربه می کند سوال کند.علاوه بر این ، پزشک معاینه جسمی را انجام می دهد. این معاینه باید شامل لمس دست یا ماساژ برای تعیین قوام و بافت توده زیر بغل باشد. این روش به پزشک اجازه می دهد تا غدد لنفاوی را به طور کامل بررسی کند.

تشخیص غده های زیر بغل

تشخیص غده های زیر بغل

فقط پزشک می تواند جدی یا جدی نبودن توده زیر بغل را تشخیص دهد. پزشک ممکن است با یک معاینه ساده بتواند علت را تشخیص دهد. در موارد دیگر ، پزشک ممکن است از فرد بخواهد توده را از نزدیک کنترل کند تا هرگونه تغییر در آن را در طول زمان بررسی کند. گاهی اوقات ، پزشک آزمایشاتی برای کمک به رد سایر علل مانند واکنش های آلرژیک ، عفونت ها و سرطان تجویز می کند. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

توده های که خطرناک نباشند نیازی به انجام کاری نمی باشد. توده های آزار دهنده یا مضر معمولا به درمان نیاز دارند.

حتما بخوانید : تشخیص غدد لنفاوی زیر بغل در سرطان سینه 

درمان توده های زیر بغل

بعضی از توده های زیر بغل به هیچ درمانی نیاز ندارند. یک پزشک ممکن است به راحتی توده را کنترل کرده و از فرد بخواهد که هرگونه تغییری را که تجربه می کند به پزشک اطلاع دهد.

برای افرادی که توده های زیر بغل دارند و نیازی به درمان اساسی ندارند ، پزشک ممکن است درمان های خانگی را توصیه کندکه بسیاری از آنها را می توان بصورت آنلاین خریداری کرد ، مانند:

با حذف ماده حساسیت زا ، توده های ناشی از واکنش های آلرژیک از بین می روند. اگر توده ناشی از عفونت باکتریایی باشد ، احتمالا پزشک برای رفع عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کند. اندازه توده زیر بغل باید کاهش یابد و در نهایت ناپدید شود.

برای از بین بردن توده های چربی یا کیست ممکن است اقدامات ساده ای لازم باشد. این روش ها غالباً کوتاه بوده و حداقل خطر را برای فرد به همراه دارد.

توده زیر بغل

اگر توده زیر بغل سرطانی باشد چه کنیم ؟

متاسفانه ، برخی از توده ها دلایل جدی تری مانند تومورهای سرطانی دارند.اگر این مورد باشد ، پزشک باید به فکر درمان سرطان باشد. گزینه های درمانی مشابه درمان با بسیاری از انواع دیگر سرطان خواهد بود. برخی از گزینه های درمانی احتمالی عبارتند از:

وجود توده زیر بغل تا حد زیادی به علت آن بستگی دارد. اما توجه داشته باشید با برداشتن غدد لنفاوی یا انجام پرتودرمانی ممکن است شخص دچار لنف ادم شود. درمان لنف ادم راه های مختلفی دارد که با مراجعه به لینک زیر می توانید با  آن آشنا شوید :

حتما بخوانید : درمان جدید لنف ادم براساس ورم دست و پا بعد از سرطان 

مثلا: توده ناشی از عفونت ویروسی معمولا با برطرف شدن عفونت از بین می رود.توده های ناشی از واکنش های آلرژیک نیز باید با حذف یا کاهش ماده آلرژی زا برطرف شوند.

با این حال ، برخی از غده های زیر بغل بدون درمان از بین نمی روند. مثلا: یک توده چربی مضر نیست ، اما به خودی خود از بین نمی رود. در نتیجه ، برای برداشتن توده چربی نیاز به کمک پزشکی هست.توده های ناشی از سرطان از نظر نتیجه موفقیت آمیز بودن متفاوت هستند .عواملی که ممکن است بر آینده کسی که یک توده سرطانی زیر بازو دارد تاثیر بگذارد:

مانند همه سرطان ها ، تشخیص به موقع برای افزایش احتمال بهبود موفقیت آمیز بسیار مهم است.

در نهایت ، تعیین علت توده زیر بغل از نظر درمان و آینده آن بسیار حیاتی است. وقتی یک توده کشف می شود ، همیشه بهتر است با یک دکتر مشورت کنید تا علت دقیق آن مشخص شود و از نظر درمان تصمیم بگیرید که چه کاری باید انجام شود.

5 پاسخ

  1. من زیر بغل توده داشتم از نوع باکتریایی و به پزشک مراجعه کردم برای من داروهای آنتی بیوتیک تجویز کرد و بهتر شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *