ورم انگشتان پا :بسیاری از عوامل می توانند منجر به تورم انگشتان پا شوند، مانند آسیب، آرتریت، ناخن زیر پا، نقرس یا عفونت.

در پای انسان 26 استخوان وجود دارد که 14 تای آن در انگشتان پا است. انگشتان پا نقش مهمی در تعادل و حرکت دارند. تورم انگشت پا می تواند بر توانایی فرد برای تعادل و راه رفتن تأثیر بگذارد

متخصصان چندین علت برای تورم انگشتان پا شناسایی کرده اند. به عنوان مثال می توان به صدمات، عفونت ها و اشکال مختلف آرتریت اشاره کرد. هر علتی گزینه های مدیریتی و درمانی خاص خود را دارد.

با ما همراه باشید که در مورد دلیل ورم انگشتان پا و علائم مرتبط با آن بدانید. ما همچنین گزینه های درمانی موثر با هر علت را بیان می کنیم.

علت ورم انگشتان پا چیست ؟

بخش‌هایی که در ادامه ارائه شده اند برخی از علل خاص تورم انگشتان پا و سایر علائمی که ممکن است فرد تجربه کند را بررسی می کند.

۱- تورم انگشتان پا به دلیل صدمه

برخی از آسیب های شایع که می توانند باعث تورم انگشت پا شوند عبارتند از:

به غیر از تورم در آسیب به انگشتان پا ممکن است فرد موارد زیر را تجربه کند:

تورم انگشتان پا به دلیل صدمه

برخی از آسیب ها شامل شکستگی در یک یا چند استخوان در انگشت پا می شود. اگر انگشت پا شکسته باشد، ممکن است روز بعد از آسیب کبودی ظاهر شود.

شکستگی استرسی یک شکستگی کوچک خط مو در استخوان است. اینها معمولاً با فعالیت‌های تکراری مانند دویدن اتفاق می‌افتند. علائم شکستگی استرسی مشابه علائم شکستگی استخوان است، اما معمولاً شدت کمتری دارند. درد معمولاً در حین فعالیت رخ می دهد و در هنگام استراحت متوقف می شود. انگشت پا ممکن است متورم شود اما معمولاً کبود نمی شود.

درمان آسیب دیدگی پا 

افرادی که انگشت پا آنها رگ به رگ شده یا شکسته اند باید از روش RICE پیروی کنند که مخفف استراحت، یخ، فشرده سازی و ارتفاع است.

استراحت دادن به پا در موقعیت بالا و استفاده از یخ و فشرده سازی می تواند به کاهش التهاب کمک کند. پزشکان همچنین ممکن است برای تسکین درد مسکن تجویز کنند.

برخی از استخوان های شکسته ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند، به خصوص اگر در نتیجه آسیب به شدت جابجا شده باشند. یکی از درمان‌های رایج برای شکستگی انگشتان پا، «بادی تیپینگ» یا چسباندن انگشت شکسته به انگشت پای کناری برای تثبیت آن و پوشیدن کفش یا چکمه سفت برای چند هفته برای بهبودی است.

۲- آرتروز و ورم مفاصل انگشتان پا

آرتریت وضعیتی است که با التهاب مفاصل مشخص می شود و منجر به درد و آسیب بافتی می شود که بیش از یک سوم افراد را تحت تأثیر قرار می دهد.

انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد. دو نوع رایج استئوآرتریت (OA) و آرتریت روماتوئید (RA) هستند.

OA به دلیل ساییدگی و پارگی عمومی مفاصل رخ می دهد. RA یک وضعیت خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به مفاصل و سایر بافت‌ها حمله می‌کند. هر دو نوع آرتریت ممکن است مفاصل داخل انگشتان پا را تحت تاثیر قرار دهند.

آرتریت در انگشتان پا ممکن است منجر به درد، سفتی و تغییر شکل در مفاصل شود. این بدشکلی ها ممکن است به صورت ورم ظاهر شوند.

آرتروز و ورم مفاصل انگشتان پا

بهترین راه درمان آرتروز پا

آرتریت روماتوئید و آرتریت پسوریاتیک شرایط خود ایمنی هستند. در نتیجه، آنها چندین گزینه درمانی مشابه دارند.

در همین حال، پزشک ممکن است درمان های زیر را برای استئوآرتریت توصیه کند:

افراد مبتلا به استئوآرتریت می توانند مهارت های زیر را امتحان کنند :

3- آرتریت پسوریاتیک

آرتریت پسوریاتیک (PsA) نوعی آرتریت است که برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس را تحت تاثیر قرار می دهد. پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که باعث ایجاد پلاک های قرمز روی پوست می شود که خصوصا در پوست سر و پشت و در اطراف مفاصل رایج است.

در سراسر جهان، حدود 125 میلیون نفر به پسوریازیس یا حدود 2 تا 3 درصد از جمعیت جهان مبتلا هستند. محققان تخمین می زنند که تا 30 درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس نیز به آرتریت پسوریاتیک مبتلا می شوند.

افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک ممکن است انگشتان پا و انگشتان متورم داشته باشند که به شکل سوسیس به نظر می رسد. به این بیماری داکتیلیت می گویند.

آرتریت پسوریاتیک همچنین می تواند روی باسن، زانو و ستون فقرات تأثیر بگذارد.

آرتریت پسوریاتیک

درمان آرتریت پسوریاتیک

داروهای زیادی برای کمک به مدیریت آرتریت پسوریاتیک در دسترس هستند. علاوه بر این راه های دیگری وجود دارد که می تواند به شما کمک کند:

4- نقرس و تورم انگشت پا

نقرس نوع دیگری از آرتریت است که باعث ایجاد کریستال در داخل و اطراف مفاصل می شود و در نتیجه التهاب و درد ایجاد می شود.

نقرس معمولاً در اولین مفصل در پایه شست پا رخ می دهد، اما می تواند در سایر مفاصل از جمله مچ پا و زانو نیز رخ دهد.

افراد مبتلا به نقرس ممکن است درد مفاصل شدیدی را تجربه کنند که به طور ناگهانی ظاهر می شود. علائم معمولاً در عرض 24 ساعت پس از تشدید به حداکثر شدت خود می رسند. انگشت متورم ممکن است قرمز به نظر برسد.

درمان نقرس

پزشکان تمایل دارند نقرس را با داروهای ضد التهابی درمان کنند. برای کاهش شدت آن باید ظرف 24 ساعت پس از شروع تورم، درمان را شروع کنند.

برخی از افراد نقرس مزمن را در نتیجه سطوح بالای اسید اوریک در خون تجربه می کنند. مصرف داروهای زیر می تواند از تشدید نقرس جلوگیری کند.

5- هالوکس سخت و ایجاد تورم در پا

هالوکس سخت نوع دیگری از آرتریت است که مفصل پایه شست پا را تحت تاثیر قرار می دهد. التهاب در این مفصل می تواند باعث درد و سفتی در انگشت پا شود که همچنین ممکن است باعث مشکل در راه رفتن شود.

هالوکس سخت و ایجاد تورم در پا

هالوکس ریجیدوس همچنین می تواند باعث ایجاد برآمدگی در بالای پا شود. این برآمدگی ممکن است شبیه به بونیون یا پینه ظاهر شود.

سایر علائم هالوکس ریجیدوس عبارتند از:

در موارد شدید، ممکن است فرد برای از بین بردن یا کاهش درد هالوکس ریجیدوس به جراحی نیاز داشته باشد.

اما برای موارد خفیف ، پزشک یا متخصص پا ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

6- ورم انگشتان پا ناشی از ناخن فرو رفته پا

ناخن فرو رفته ناخنی است که در پوست اطراف خود رشد کرده و باعث التهاب و عفونت می شود. ناحیه ملتهب ممکن است به صورت برآمدگی ظاهر شود.

در صورت عدم درمان، ناخن فرورفته می تواند باعث درد و ناراحتی شدید شود. برخی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

بهترین راه بهبود ناخن فرو رفته در پا

پزشکان و متخصصین پا باید قبل از شروع درمان، مرحله ناخن فرورفته را تعیین کنند. این به این دلیل است که ناخن های پا که به شدت در حال رشد هستند ممکن است نیاز به روش هایی برای برداشتن ناخن یا حتی جراحی داشته باشند.

روش‌های عمومی برای مدیریت ناخن‌های فرورفته عبارتند از:

ورم انگشتان پا ناشی از ناخن فرو رفته پا

7- پینه پا و تورم انگشت پا

پینه پا یک برآمدگی است که روی مفصل پایه شست پا ایجاد می شود که در نتیجه تغییرات استخوان های داخل پا رخ می دهد. این تغییرات باعث می شود انگشت شست پا به جای اینکه مستقیم به سمت جلو باشد، به سمت انگشت دوم متمایل شود.

با گذشت زمان، استخوان ها به تدریج از شکل و تراز خود خارج می شوند و باعث رشد بونیون می شوند.

پینه می تواند باعث ایجاد علائم زیر شود :

درمان پینه پا

پینه ها همیشه نیاز به درمان ندارند. با این حال، اگر دردناک باشد، پزشک ممکن است آزمایش تزریق گلوکوکورتیکوئید را برای کاهش درد و تورم توصیه کند.

سایر گزینه های درمان و مدیریت عبارتند از:

برای ورم انگشتان پا چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

افرادی که فکر می کنند عفونت یا نوعی آرتریت دارند باید به پزشک مراجعه کنند. این شرایط نیاز به دارو دارد.

مراجعه به پزشک برای ورم انگشتان پا

کسانی که دچار بونیون می شوند باید با متخصص پا مشورت کنند. درمان زودهنگام می تواند به جلوگیری از آسیب بیشتر به مفصل کمک کند.

افراد نباید خودشان اقدام به برداشتن ناخن های فرو رفته در گوشت پا کنند. انجام این کار می تواند شرایط را بدتر کند و باعث عفونت شود.

افرادی که به انگشت پا آسیب می رسانند در صورت تجربه هر یک از موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنند:

تورم انگشت پا می تواند به دلایل مختلفی از جمله آسیب، عفونت و شرایطی مانند آرتریت رخ دهد.

برخی از دلایل تورم انگشت پا نیاز به مراجعه به پزشک دارد. به طور کلی، در صورت تداوم ورم انگشتان پا یا همراه با درد یا سایر علائم نگران کننده، افراد باید به پزشک مراجعه کنند.

یک پزشک مشکل را تشخیص داده و گزینه های درمانی موثر را شرح می دهد. بسته به علت، گزینه‌های درمانی ممکن است شامل داروها، جراحی یا تغییر سبک زندگی برای کمک به مدیریت درد و ناراحتی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *