لوگو فروشگاه تب گیر
از بین بردن جای جوش و آکنه

از بین بردن جای جوش | درمان جای جوش

فهرست مطلب

با این حال ، قبل از شروع درمان ، ابتدا باید یکبار و برای همیشه از شر آکنه خلاص شوید ، زیرا جوش های جدید می تواند منجر به ایجاد اسکار آکنه جدید شود.

برخی از درمان های جای زخم گفته شده در زیر را نمی توان در کنار داروهای معمولی آکنه انجام داد و التهاب ناشی از جوش نیز می تواند اثر درمانی را کاهش دهد.

تصاویری از جای جوش

زخم ها زمانی ایجاد می شوند که جوش به عمق پوست نفوذ کرده و به بافت های زیر آن آسیب برساند.

قبل از بین بردن جای جوش باید بدانید که نوع آنها چیست. هر نوع به درمان متفاوتی پاسخ می دهد و برخی از درمان ها برای انواع خاصی بهتر از بقیه هستند.

تصاویر جای جوش

 

درمان فرورفتگی جای جوش

اسکارهای آتروفیک یا فرورفتگی جای جوش بیشتر روی صورت شایع هستند. یک فرورفتگی جای زخم در زیر پوست اطراف قرار دارد و زمانی شکل می گیرد کلاژن کافی ساخته نشود در حالی که زخم در حال ترمیم است. سه نوع اسکار آتروفیک وجود دارد:

اسکار مربعی

جای زخم boxcar زخم های پهن و U شکل d هستند که لبه های تیز دارند. آنها می توانند کم عمق یا عمیق باشند. هرچه سطحی تر باشند ، بهتر به درمان های جوانسازی پوست پاسخ می دهند.

جای زخم قندیلی یا ایس پیک

اسکارهای Ice pick زخم های باریک و V شکلی هستند که می توانند به عمق پوست نفوذ کنند. آنها می توانند مانند سوراخ های کوچک گرد یا بیضی شکل ، مانند زخم آبله مرغان باشند. درمان اینها سخت ترین زخم ها است زیرا می توانند تا سطح زیر پوست گسترش پیدا کنند.

اسکار گرد یا چرخشی

اینها فرورفتگی های وسیعی هستند که معمولا دارای لبه های گرد و ظاهر نامنظم و چرخشی هستند.

انواع جای جوش

 

زخم هیپرتروفیک یا برجسته شده

این زخم ها بیشتر همراه با آکنه قفسه سینه و کمر شایع هستند. آنها در بالای سطح پوست اطراف قرار دارند و به دلیل کلاژن زیاد ایجاد می شوند. لک های پوستی تغییر رنگ پوست ایجاد شده بعد از جوش صورت جای زخم نیست. علائم بنفش ، قرمز یا قهوه ای طی چند ماه خود به خود محو می شوند.

حتما بخوانید : بافت اسکار چیست ؟ بهترین روش ها برای ترمیم جای زخم و اسکار بعد از جراحی 

درمان خانگی برای از بین بردن جای جوش

قبل از شروع هرگونه درمان اسکار آکنه ، مهم است که توسط متخصص پوست ویزیت شوید. آنها می توانند به شما کمک کنند بهترین روش را برای کاهش ظاهر زخم های خود و از بین بردن جای جوش تعیین کنید و همچنین مطمئن شوید که آثار روی پوست شما در واقع زخم هستند و بیماری دیگری نیست.

آلفا هیدروکسی اسیدها

آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAs) اغلب در محصولات ساخته شده برای درمان آکنه یافت می شوند زیرا به از بین بردن پوست مرده و جلوگیری از انسداد منافذ کمک می کنند. حتی بهتر ، AHA ها می توانند باعث شوند که زخم های آکنه کمتر مورد توجه قرار گیرد.

اسید ملایم باعث می شود که لایه بیرونی پوست لایه برداری شود و برای از بین رفتن لکه های پوستی و زبری آن موثر است.

مناسب برای: انواع جای زخم جوش.

درمان خانگی برای از بین بردن جای جوش

 

اسید لاکتیک

نگران نباشید ، این مورد هیچ ربطی به باشگاه ندارد. یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۰ نشان داد که لایه برداری اسید لاکتیک توسط متخصص پوست که هر دو هفته یک بار به مدت سه ماه انجام می شود ، بافت ، ظاهر و رنگدانه پوست را بهبود می بخشد و زخم های آکنه را روشن می کند و در از بین بردن جای جوش بسیار موثر است.

تعداد بیشماری لایه بردار ، سرم و پماد با اسید لاکتیک وجود دارد ، اما می توانید به دلیل دارا بودن اسید لاکتیک طبیعی از سرکه سیب رقیق شده به عنوان تونر یا درمان موضعی استفاده کنید.

مناسب برای : انواع جای زخم جوش.

رتینوئیدها برای درمان جای جوش فرورفته

رتینوئیدهای موضعی یکی دیگر از درمان های آکنه که دارای مزایای هموار کردن جای زخم هستند . بر اساس یک بررسی اخیر ، رتینوئیدها علاوه بر سرعت بخشیدن به بازسازی سلولی و بهبود بافت پوست ، می توانند به کاهش تغییر رنگ و زخم ها نیز کمک کنند و در درمان جای جوش موثر باشند.

با این حال ، استفاده از آنها پوست شما را نسبت به آفتاب حساس می کنند. همیشه هنگام استفاده از هر چیزی که حاوی رتینوئید است ، روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

شما می توانید کرم ها و سرم های حاوی رتینوئیدها را بدون نسخه خرید کنید ، اما پزشک می تواند غلظت های بیشتری را برای شما تجویز کند. به دنبال محصولاتی باشید که رتینول به عنوان یکی از مواد فعال در آن ذکر شده باشد.

رتینوئیدها برای درمان جای جوش فرورفته

 

بهترین برای : از بین بردن فرورفتگی پوست.

سالیسیلیک اسید

این احتمال وجود دارد که قبلا از سالیسیلیک اسید برای درمان آکنه استفاده کرده باشید. این روزها سالیسیلیک اسید از پد گرفته تا درمان های موضعی و لوسیون ها تا شوینده های صورت ، تقریبا در هر نوع درمان جای جوش و آکنه وجود دارد.

سالیسیلیک اسید منافذ را تمیزمی کند ، تورم و قرمزی را کاهش می دهد و در صورت استفاده موضعی پوست را لایه برداری می کند. این یکی از بهترین درمان ها برای اسکار آکنه محسوب می شود.

می توانید محصولات حاوی اسید سالیسیلیک را به برنامه روزانه خود اضافه کنید یا متخصص پوست شما ممکن است از آن برای لایه برداری شیمیایی کمتر استفاده کند.

ممکن است چند هفته طول بکشد تا تفاوت استفاده از اسید سالیسیلیک مشاهده شود. همچنین می تواند باعث خشکی یا سوزش شود. در صورت داشتن پوست حساس ، ممکن است لازم باشد کمتر از این محصول استفاده کنید یا درمان موضعی را امتحان کنید.

مناسب برای: تمام اسکار آکنه ها.

ضد آفتاب برای درمان جای جوش

بله واقعا. استفاده از کرم ضد آفتاب هر روز روی زخم ها بسیار حیاتی است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند زخم ها را تیره کرده یا بیشتر به چشم بیاید.

مناسب برای : تمام اسکار آکنه ها.

سریع ترین روش از بین بردن جای جوش

اگر درمان های خانگی برای درمان جای جوش تغییری ایجاد نمی کند ، یک متخصص مراقبت از پوست یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند در درمان به شما کمک کند.

بهترین کرم برای از بین بردن جای جوش

یکی از روش های از بین بردن جای جوش استفاده از کرم های ترمیم کننده است . انواع کرم و پماد برای درمان جای آکنه وجود دارد اما کرم ترمیم کننده جای زخم الی ژن مدل اسکارفیت با داشتن خاصیت ضد التهابی و ترکیبات عسل , عصاره پیاز و ویتامین E برای جای زخم می تواند در بهبود جای زخم موثر باشد.

کرم ترمیم کننده

 

خرید کرم بازسازی کننده الی ژن

درم ابریژن برای جای جوش

در حالی که آنها به گونه ای عمل می کنند که می توانید کیت های میکرودرم ابریژن در خانه استفاده کنید.

مناسب برای: زخم های نزدیک به سطح پوست مانند اسکار واگنی کم عمق و چرخشی. با این حال ، زخم های عمیق تر ممکن است کمتر قابل توجه باشند.

لایه برداری شیمیایی

این روش مانند استفاده از ماسک های صورت نیست که شما از آن لذت ببرید. لایه برداری شیمیایی یک اسید قوی است که برای از بین بردن لایه بالای پوست و کاهش اسکارهای عمیق تر استفاده می شود.

برخی از لایه بردارهای شیمیایی به اندازه ای ملایم هستند تا در خانه استفاده شوند ، اما ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند راه حل بهتر با نتایج چشمگیری ارائه دهند.

انواع مختلفی از لایه بردارهای شیمیایی وجود دارد ، بنابراین بهتر است با پزشک خود مشورت کنید که کدام یک برای شما مناسب است.

مناسب برای : انواع جای جوش ، اغلب برای زخم های عمیق تر استفاده می شود.

درمان جای جوش با لیزر

لیزر مانند لایه برداری شیمیایی و درم ابریژن لایه فوقانی پوست را از بین می برد. این درمان معمولا نسبت به سایر روش های احیا کننده به زمان کمتری برای بهبود نیاز دارد.

با این حال ، شما باید ناحیه را با یک بانداژ پوشانده تا کاملا بهبود یابد. این درمان گزینه مناسبی برای افرادی که هنوز دچار جوش صورت می شوند یا رنگ های تیره پوست به اندازه کافی موثر نمی باشد.

مناسب برای : تمام زخم های آکنه و پوست های رنگ روشن.

درمان جای جوش با لیزر

 

فیلرها

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از فیلرها برای پر کردن جای زخم و کمک به یکنواخت شدن پوست استفاده می کنند. فیلرها را می توان از کلاژن ، چربی خودتان یا فیلرهای تجاری تهیه کرد. آنها به سطح پوست تزریق می شوند تا به برجسته شدن و درمان فرورفتگی جای جوش کمک کند.

بیشتر فیلرها قبل از نیاز به بازسازی بین ۶ تا ۱۸ ماه دوام دارند ، اما برخی از آنها دائمی هستند.

مناسب برای: افرادی که تعداد کمی اسکار یا جای زخم دارند.

میکرونیدلینگ

این درمان جدیدتر از یک غلتک کوچک ، دستی ، سوزن دار یا “قلم” دستی روی سطح زخم ها استفاده می کند. سوزن ها پوست بی حس شده را سوراخ می کنند – اما آن را مانند یک شلیک تصور نکنید! با بهبودی پوست ، باعث ایجاد کلاژن می شود.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد میکرونیدلینگ به کاهش عمق اسکار آکنه و درمان جای جوش فرورفته کمک می کند ، اما طبق آکادمی پوست آمریکا ، این درمان تا ۹ ماه طول می کشد. خارج از عامل ترس جزئی حاصل از آن ، این یک درمان ایمن است که برای همه رنگ های پوست کاربرد دارد.

بهترین برای: درمان فرورفتگی جای جوش.

میکرونیدلینگ برای از بین بردن جای جوش

 

تزریقات برای از بین بردن جای جوش

چند داروی مختلف وجود دارد که می توان به جای زخم های برجسته تزریق کرد تا به نرم شدن و صاف شدن آنها کمک کند ، از جمله کورتیکواستروئیدها و داروهای شیمی درمانی فلوروراسیل (۵-FU) و اینترفرون ها. تزریقات معمولاً به صورت سری و هر چند هفته یکبار انجام می شود.

مناسب برای : زخم های برآمده و برجسته

جراحی جزئی در مطب

در ابتدا برداشتن جای زخم و ایجاد یک اسکار جدید ممکن است دیوانه وار به نظر برسد، اما متخصصان پوست یا جراحان پلاستیک می توانند یک اسکار بسیار قابل توجه را برداشته و یک اسکار کوچک بر جای بگذارند که با گذشت زمان محو می شود.

یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی همچنین می تواند با شل کردن بافت زیر آن ، زخم را برداشته تا به نزدیک شدن آن به سطح کمک کند تا کمتر قابل توجه باشد. این روش سابسیژن نامیده می شود.

بهترین برای: درمان فرورفتگی جای جوش و زخم های برجسته.

اسکارهای آکنه می توانند خسته کننده باشند و باعث ناراحتی فرد شوند ، اما روش های زیادی وجود دارد که می تواند آنها را درمان کند. اکثر زخم ها دائمی هستند ، اما یک ارائه دهنده خدمات درمانی می تواند به شما در یافتن درمان مناسب برای کمک به کاهش ظاهر زخم ها کمک کند.

بهترین راه درمان اسکار آکنه این است که در وهله اول از آن پیشگیری کنید.

source : How to Best Treat Acne Scars

تحریریه مجله علمی تبگیر
گلناز زارعین هستم. حدود 5 سال است در زمینه ترجمه و گردآوری مقالات پزشکی از سایتهای معتبر خارجی فعالیت دارم. همیشه سعی میکنم بهترین منبع را بر اساس نیاز کاربران پیدا کرده و ترجمه کنم.