لوگو فروشگاه تب گیر
رژیم فستینگ رایگان

8 نمونه رژیم فستینگ یا روزه داری متناوب برای لاغری

فهرست مطلب

رژیم فستینگ متناوب یا intermittent fasting diet یکی از انواع رژیم لاغری است که روش‌های مختلفی دارد. این روش‌ها براساس تعداد روزهای روزه داری و میزان کالری مصرفی متفاوت است.

رژیم فستینگ یا روزه داری متناوب چیست؟

رژیم فستینگ متناوب یا رژیم روزه داری متناوب یک رژیم لاغری است که در آن به جای غذا خوردن به طور منظم در هر وعده باید در یک محدوده زمانی مشخص مانند روزه داری , با محدودیت کالری یا مقدار جزئی غذا خورده شود و بعد از این محدوده زمانی می‌توانید بدون محدودیت کالری و به طور کامل غذا میل کنید.

برنامه غذایی فستینگ

برخی از مطالعات نشان دادند که رژیم فستینگ متناوب در کاهش چربی , افزایش طول عمر و سلامتی فرد بسیار موثر است. همچنین طرفداران این روش ادعا می‌کنند که دنبال کردن برنامه غذایی رژیم فستینگ نسبت به رژیم‌های غذایی سنتی راحت تر است.

تجربه هر فرد از رژیم فستینگ متناوب متفاوت است و این روش سبک‌های مختلفی متناسب با هر فرد دارد از جمله نمونه رژیم فستینگ دکتر کرمانی. در این مقاله ۷ روش محبوب انجام برنامه رژیم فستینگ متناوب ارائه شده است و نکات انجام و حفظ این رژیم به طور کامل بررسی شده است.

انواع رژیم فستینگ رایگان برای لاغری سریع

روش‌های مختلفی برای رژیم روزه داری متناوب وجود دارد و افراد مختلف سبک‌های متفاوتی را انتخاب می‌کنند مانند نمونه رژیم فستینگ رایگان نی نی سایت . در اینجا هفت روش رژیم fasting متناوب برای لاغر شدن در خانه  ارائه شده است که شامل :

انواع رژیم فستینگ متناوب

۱- یک نمونه رژیم فستینگ 12 ساعته

قوانین این رژیم فستینگ رایگان ساده است و فرد باید در روز ۱۲ ساعت غذا نخورد. طبق مطالعات انجام شده روزه داری به مدت ۱۰ تا ۱۶ ساعت در روز باعث می‌شود ذخایر چربی بدن به انرژی تبدیل شود که کتون‌ها در جریان خون آزاد می‌شوند و در نهایت در کاهش وزن بسیار موثر است.

رژیم فستینگ 12 ساعته

رژیم فستینگ 12 ساعته متناوب برای افراد مبتدی مناسب است به دلیل اینکه بیشتر زمان روزه داری در خواب طی می‌شود و فرد به صورت روزانه می‌تواند به همان میزان کالری دریافت کند.آسانترین روش برای انجام این رژیم اینترمیتنت این است که ۱۲ ساعت روزه داری در زمان خواب گنجانده شود به گونه ای که فرد از ۷ شب تا ۷ صبح روزه بگیرد. فقط لازم است فرد قبل از ساعت ۷ شب شام خود را میل کند و تا فردا صبح ساعت ۷ صبح غذایی نخورد. بنابراین زمان روزه داری در خواب طی می‌شود.

۲- یک نمونه رژیم فستینگ ۱۶ ۸ به مدت ۱۶ ساعت در روز روزه بگیرید.

در نمونه رژیم فستینگ ۱۶ ۸ باید به مدت ۱۶ ساعت در روز روزه بگیرید و فقط در ۸ ساعت باقیمانده می‌توانید غذا بخورید. این روش رژیم فستینگ ۱۶/۸ نامیده می‌شود. در این رژیم غذایی مردان به مدت ۱۶ ساعت و زنان به مدت ۱۴ ساعت نباید غذا بخورند. نمونه رژیم فستینگ ۱۶ ۸ برای افرادی مفید است که روش ۱۲ ساعت روزه داری را امتحان کردند ولی نتیجه ای برای آنها نداشته است.

نمونه رژیم فستینگ 16 8

در برنامه کاهش وزن برای  آقایان در رژیم اینترمیتنت فستینگ یا رژیم فستینگ ۱۶ ۸ به طور مثال مردان تا قبل از ۸ شب شام خود را می‌خورند و باید تا فردا ۱۲ ظهر روزه باشند و چیزی نخورند.یک مطالعه بر روی موش‌ها نشان داد که محدود کردن زمان تغذیه آنها به میزان ۸ ساعت باعث می‌شود که آنها به چاقی , التهاب و بیماری‌های کبد مبتلا نشوند.

علاوه بر این روش رژیم فستینگ 14/10 نیز وجود دارد که مشابه رژیم 16/8 است با این تفاوت که زمان غذا خوردن و فستینگ آن متفاوت است. در روش فستینگ 14/10 شما می‌توانید به مدت 10 ساعت به عنوان مثال از ساعت 9 صبح تا 7 عصر غذا بخورید و برای 14 ساعت بعد از ساعت 7 عصر تا 9 صبح روزه بگیرید یا فستینگ باشید.

۳- رژیم فستینگ ۵/۲ به مدت دو روز در هفته روزه بگیرید.

افرادی که رژیم فستینگ ۵/۲ را دنبال می‌کنند باید به مدت ۵ روز در هفته میزان استانداردی غذای سالم مصرف کنند و در ۲ روز باقیمانده میزان مصرف کالری را کاهش دهند. این روش رژیم فستینگ ۵/۲ نامیده می‌شود. در ۲ روز روزه داری مردان به طور کلی ۶۰۰ کالری و زنان ۵۰۰ کالری مصرف می‌کنند.

رژیم فستینگ 5:2

در روش فستینگ رایگان ۵/۲ معمولا افراد روزهایی که باید غذا نخورند را جدا می‌کنند. مثلا ممکن است روز پنج شنبه و دوشنبه را برای برنامه غذایی رژیم فستینگ انتخاب کنند. اما باید توجه داشته باشید که بین روزهای روزه داری حداقل یک روز باید فاصله باشد.

تحقیقات محدودی برای روش ۵/۲ وجود دارد و این روش به عنوان روش لاغری سریع شناخته می‌شود. مطالعه انجام شده برای ۱۰۷ زن چاق نشان داد که محدود کردن مصرف کالری دو بار در هفته یا محدودیت کالری مداوم هر دو منجر به کاهش وزن می‌شود. علاوه براین این رژیم فستینگ پنج دو مداوم باعث کاهش انسولین و بهبود مقاومت به انسولین بین شرکت کنندگان می‌شود.

یک مطالعه در مقیاس کوچک ، تأثیرات  رژیم فستینگ پنج دو مداوم را در ۲۳ زن دارای اضافه وزن بررسی کرد. در طی یک چرخه قاعدگی ، زنان ۴.۸ درصد از وزن بدن خود و ۸.۰ درصد از کل چربی بدن خود را از دست دادند. اما این اندازه گیری‌ها پس از ۵ روز بدون این رژیم به حالت عادی بازگشت.

۴- لاغری با رژیم اینترمیتنت فستینگ یک روز در میان

رژیم فستینگ رایگان یک روز در میان به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. برای برخی از افراد رژیم یک روز در میان فستینگ  به معنای پرهیز کامل از مواد غذایی جامد است , در حالی که سایر افراد تنها مجاز به دریافت ۵۰۰ کالری در روز هستند. در روزهای تغذیه اغلب افراد تصمیم می‌گیرند به میزان دلخواه غذا بخورند.

رژیم فستینگ یک روز در میان

یک مطالعه در بزرگسالان سالم و دارای اضافه وزن گزارش داده است که رژیم fasting یک روز در میان برای کاهش وزن و سلامت قلب بسیار موثر است. محققان دریافتند که ۳۲ شرکت کننده در طی یک دوره ۱۲ هفته ای به طور متوسط ۵.۲ کیلوگرم کاهش وزن داشتند.در لاغری با  رژیم فستینگ یک روز در میان در واقع یک شکل کاملا افراطی از رژیم روزه داری متناوب است که ممکن است برای افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارند یا مبتدی هستند مناسب نباشد. همچنین ممکن است حفظ این نوع روزه داری در درازمدت دشوار باشد.

۵- رژیم روزه داری متناوب ۲۴ ساعته

در رژیم لاغری ۲۴ ساعته فرد می‌تواند از نوشیدنی‌های بدون کالری یا چای استفاده کند. روزه داری کامل به مدت ۱ یا ۲ روز در هفته به عنوان رژیم خوردن نخوردن خوردن ( Eat-Stop-Eat ) شناخته می‌شود. به معنای اینکه به مدت ۲۴ ساعت نباید هیچ غذایی خورده شود. به طوریکه برخی از افراد از صبحانه تا صبحانه یا از ناهار امروز تا ناهار فردا هیچ غذایی نمی‌خورند.

نمونه رژیم فستینگ رایگان نی نی سایت

افرادی که در این برنامه رژیم لاغری هستند می‌توانند در طول روزه داری از آب ، چای و سایر نوشیدنی‌های بدون کالری استفاده کنند.افراد باید در دوره‌های غذا خوردن به طور عادی غذا بخورند . غذا خوردن به این روش کل کالری مصرفی فرد را کاهش می‌دهد اما در محدود کردن غذاهای خاصی که فرد مصرف می‌کند کارایی ندارد.

روزه داری ۲۴ ساعته می‌تواند چالش برانگیز باشد و ممکن است باعث خستگی ، سردرد یا کج خلقی شود. این اثرات با گذشت زمان و تنظیم بدن با الگوی جدید غذا خوردن کمتر میشود.

۶- نمونه رژیم روزه داری متناوب نخوردن وعده‌های غذایی در صورت سیر بودن

صرف نظر کردن از وعده‌های غذایی یک روش انعطاف پذیر و مناسب برای افراد مبتدی است. در این روش افراد در صورت سیر بودن یا محدودیت زمانی از خوردن وعده غذایی صرف نظر کنند. اما خوردن غذاهای سالم در هر وعده‌های غذایی اهمیت زیادی دارد.

رژیم فستینگ چگونه است ؟

زمانی که فرد بتواند بر نشانه‌ها گرسنگی نظارت داشته باشد و به آنها پاسخ دهد این روش یک کاهش وزن اصولی است. در واقع افرادی که از این رژیم روزه داری متناوب استفاده می‌کنند زمانی که گرسنه هستند غذا می‌خورند و زمانی که سیر هستند از خوردن وعده غذایی صرف نظر می‌کنند. این روش برای برخی از افراد ساده تر از روش‌های دیگر فستینگ متناوب است.

۷- برنامه غذایی فستینگ جنگجو

در لاغری با رژیم جنگجو در واقع یک شکل نسبتا سخت رژیم فستینگ متناوب است. این رژیم شامل وعده غذایی بسیار سبک مانند خوردن میوه و یا سبزیجات خام در ۲۰ ساعت شبانه روز است و خوردن یک وعده غذایی مفصل در شب است. در واقع تنها در ۴ ساعت در شب فرد می‌تواند به طور کامل غذا بخورد.

رژیم روزه داری متناوب

در لاغری با رژیم جنگجویان فستینگ برای افرادی بسیار مناسب است که روش‌های دیگر فستینگ متناوب را امتحان کرده باشند. در طی ۴ ساعت غذا خوردن ، افراد باید مقدار زیادی سبزیجات ، پروتئین‌ها و چربی‌های سالم و باید مقداری کربوهیدرات مصرف کنند.

دنبال کردن دستورالعمل‌های نمونه رژیم فستینگ جنگجو درباره اینکه چه زمانی , چه غذایی باید خورد ، در دراز مدت ممکن است چالش برانگیز باشد. برخی از افراد با خوردن چنین وعده غذایی بزرگی نزدیک به زمان خواب بسیار مخالف هستند.همچنین اگر افراد در این رژیم لاغری به اندازه کافی مواد مغذی مانند فیبر مصرف نکنند , ممکن است خطر ابتلا به سرطان در آنها افزایش یابد و این رژیم لاغری اثرات نامطلوبی بر سلامت دستگاه گوارش و ایمنی بدن آنها بگذارد.

8- برنامه غذایی رژیم فستینگ ۱۴/۱۰

در روش 14/10 می‌توانید به مدت 14 ساعت در روز فستینگ باشید به معنای اینکه می‌توانید چای ، آب یا قهوه بدون شکر میل کنید و بعد از آن می‌توانید به مدت 10 ساعت غذا بخورید. مثلاً بین ساعت 9 صبح تا 7 شب غذا بخورید. این روش مشابه رژیم فستینگ 16/8 است و برای شروع و افراد مبتدی بهترین گزینه است. این روش روزه داری متناوب اخیراً به دلیل مزایای آن از جمله مدیریت وزن، بهبود حساسیت به انسولین و کاهش التهاب محبوبیت پیدا کرده است.

این رویکرد گزینه مناسبی برای افراد مبتدی است که می تواند با سبک های مختلف زندگی و اهداف سلامتی آنها سازگار شود. در طول فستینگ هیچ کالری مصرف نمی شود. با این حال مصرف آب ، چای و قهوه شیرین نشده مجاز است.بسیاری از مردم پیروی از این روش را نسبت به سایر روش های روزه داری متناوب نسبتاً آسان می دانند.زمان بندی خاص رژیم فستینگ ۱۴/۱۰ را می توان بر اساس ترجیحات شخصی شما تنظیم کرد. با این حال، مهم است که قبل از شروع این برنامه با یک متخصص تغذیه یا یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

وعدهبرنامه غذایی
صبحانه (7 تا 9 صبح)املت سبزیجات (2 عدد تخم مرغ)
نان تست یا نان سبوس دار (1 عدد)
میوه های تازه (مانند سیب)
ناهار(12 تا 2 بعد از ظهر)برنج قهوه ای یا کینوا (1/2 فنجان)
مرغ کبابی (قسمت کوچک)
سالاد سبزیجات مخلوط
کشک
میان وعده (4 تا 6 بعداز ظهر)یک مشت آجیل و دانه مخلوط
چای گیاهی یا قهوه تلخ (بدون شکر)
شام (7 تا 9 شب)سوپ دال عدس
برنج قهوه ای بخارپز
سبزیجات پخته شده
یک تکه کوچک ماهی یا پنیر (اختیاری)
سالاد تازه با یک سس سبک
نمونه رژیم فستینگ ۱۴/۱۰

رژیم فستینگ چگونه است ؟

ادامه دادن به رژیم روزه داری
 • هیدراته ماندن: در طول روز مقدار زیادی آب و نوشیدنی‌های بدون کالری مانند چای‌های گیاهی بنوشید.
 • اجتناب از وسواس غذایی : در روزهای روزه داری از فکر کردن به غذا خودداری کنید
 •   استراحت و آرامش : در روزهای روزه داری از فعالیتهای شدید خودداری کنید ، ولی ورزش سبک مانند یوگا می‌تواند مفید باشد.
 • هر کالری را حساب کنید : در رژیم fasting diet انتخاب شده در طی روزه داری می‌توانید مقداری کالری مصرف کنید ، پس مواد غذایی غنی از پروتئین ، فیبر و چربی‌های سالم را انتخاب کنید. شامل لوبیا ، عدس ، تخم مرغ ، ماهی ، آجیل و آووکادو است.
 • خوردن غذاهای پر حجم : غذاهای کم کالری سیرکننده را انتخاب کنید مانند ذرت بو داده ، سبزیجات خام و میوه‌هایی با آب زیاد مانند انگور و خربزه
 • وعده غذایی کم کالری و پر از ادویه و چاشنی آماده کنید : در وعده‌های غذایی سخاوتمندانه از سیر ، ادویه جات یا سرکه استفاده کنید. این مواد غذایی بسیار کم کالری هستند اما پر از عطر و طعم هستند ، که ممکن است به کاهش احساس گرسنگی کمک کنند.
 •  انتخاب مواد مغذی بعد از زمان روزه داری : خوردن غذاهایی که سرشار از فیبر ، ویتامین‌ها ، مواد معدنی و سایر مواد مغذی هستند به ثابت نگه داشتن قند خون کمک می‌کنند و از کمبود مواد مغذی جلوگیری می‌کند. یک رژیم متعادل علاوه بر کاهش وزن به سلامت کلی بدن کمک خواهد کرد.

در رژیم فستینگ چه بخوریم ؟

از نظر فنی هیچ محدودیتی در مورد اینکه در رژیم فستینگ چه بخوریم ، وجود ندارد.بر اساس تحقیقات ما، کیفیت غذا برای تضمین سلامت روده، تثبیت پاسخ قند و چربی خون و جلوگیری از التهاب رژیم غذایی اهمیت زیادی دارد.داشتن یک رژیم غذایی سالم و متنوع برای سلامت کلی بدن اهمیت زیادی دارد. مصرف طیف وسیعی از گیاهان در روز باعث تغذیه باکتری‌های مفید روده می‌شود و باعث می‌شود که بدن شما مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کند.

در رژیم فستینگ چه بخوریم ؟

برای سلامت قلب در رژیم روزه داری چه بخوریم ؟

به عنوان مثال، اگر هدف شما بهبود سلامت قلب است، مقدار زیادی چربی و فیبر سالم را در نظر داشته باشید و میزان نمک مصرفی خود را کنترل کنید. برخی از گزینه‌ها عبارتند از:

 • روغن‌های گیاهی مانند کانولا، زیتون یا آفتابگردان
 • برنج قهوه ای، نان گندم کامل و سایر غلات کامل
 • میوه‌ها و سبزیجات کامل
 • ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و سایر منابع پروتئینی مانند لوبیا و حبوبات
 • چاشنی‌های بدون نمک مانند گیاهان و ادویه جات ترشی جات

مواد غذایی مفید برای کاهش التهاب در رژیم اینترمیتنت فستینگ

اگر هدف شما کاهش التهاب است، بر روی کنترل واکنش‌های چربی و قند خون ناسالم با انتخاب موارد زیر تمرکز کنید:

 • غذاهای کامل حاوی فیبر مانند غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات
 • چربی‌های سالم امگا 3 مانند ماهی، آجیل و دانه‌ها

غذاهایی با خواص ضدالتهابی که دارای مولکول‌های فعال زیستی بالایی هستند، مانند پلی فنول‌ها که در میوه‌ها و سبزیجات رنگارنگ یافت می‌شوند

عوارض رژیم فستینگ متناوب

دنبال کردن یک رژیم غذایی که با سبک زندگی شما سازگار باشد اهمیت زیادی دارد . بنابراین قبل از انتخاب رژیم لاغری لازم است حتما از عوارض جانبی آن اطلاع داشته باشید و با پزشک خود مشورت کنید. رژیم اینترمیتنت در برخی از افراد باعث به وجود آمدن عوارضی می‌شود که شامل موارد زیر است :

۱- احساس بیماری در اینترمیتنت فستینگ

بسته به طول دوره روزه داری ، شاید افراد دچار سردرد ، بی حالی ، احساس خستگی و یبوست شوند. برای کاهش برخی از این عوارض جانبی ناخواسته ، می‌توانید روش دیگری از فستینگ را انتخاب کنید که به شما این امکان می‌دهد روزانه در یک دوره زمانی خاص غذا بخورید.

۲- پرخوری در رژیم fasting

بعد از دوره روزه داری یک فشار بیولوژیکی شدید برای پرخوری وجود دارد زیرا هورمون‌های اشتها و مرکز گرسنگی در مغز شما در هنگام گرسنگی و محرومیت از غذا بیش از حد ترشح می‌شوند. بنابراین  در روزهای غیر فستینگ خطر عادت‌های نادرست غذایی وجود دارد.

نمونه رژیم فستینگ دکتر کرمانی

۳- کاهش وزن شدید

در حالی که رژیم فستینگ متناوب فواید زیادی دارد اما شواهد کمی برای فواید آن برای افراد مسن وجود دارد. علاوه بر این امتحان کردن این رژیم در افراد کم وزن می‌تواند باعث کاهش بیش از وزن شود و بر استخوان‌ها ، سیستم ایمنی و سطح انرژی شما تأثیر بگذارد.

۴- عوارض خطرناک برای افرادی که بیماری خاصی دارند

افرادی که بیماری خاصی دارند باید ابتدا با پزشک خود در میان بگذارید. به دلیل اینکه کنار گذاشتن وعده‌های غذایی و کاهش شدید کالری برای افرادی که شرایط خاصی مانند دیابت دارند خطرناک باشد.

برخی از افرادی که از دارو برای فشار خون یا بیماری‌های قلبی استفاده می‌کنند نیز ممکن است در معرض عدم تعادل سدیم ، پتاسیم و سایر مواد معدنی در طول مدت روزه داری شوند. برای کاهش عوارض رژیم فستینگ حتما به این نکات توجه کنید :

 • رژیم دارویی خود را طبق توصیه پزشک ادامه دهید.
 • با نوشیدنی‌های بدون کالری ، مانند آب و قهوه سیاه ، هیدراته باشید.
 • در صورت نیاز به مصرف دارو همراه با غذا ، یک برنامه روزه داری اصلاح شده را که توسط پزشک خود تأیید شده است را انتخاب کنید.

گن لاغری ساعت شنی در کنار ورزش کردن و داشتن رژیم اینترمیتنت فستینگ می‌تواند تاثیر زیادی در تناسب اندام و لاغری داشته باشد. گن لاغری ساعت شنی با کاهش انحنای کمر و باریک تر نشان دادن آن، انگیزه خوبی است که فرد به رژیم خود پایبند باشد و بیشتر ورزش کند.

با پوشیدن گن ساعت شنی اصل فاجات کلمبیا در وهله اول ۳ سایز کم خواهید کرد و معده فشرده می‌شود. بنابراین حجم غذای مصرفی کاهش می‌یابد و در داشتن شکم تخت بسیار تاثیر گذار است. همچنین گن ساعت شنی قابلیت پوشش دادن چربی‌های اضافه در پشت کمر را دارد، بنابراین با پوشیدن آن در زیر هر لباسی اندام شما خوش فرم و زیبا خواهد بود.

گن ساعت شنی فاجات

 نظرات در مورد برنامه رژیم روزه داری متناوب

برای اطلاعات بیشتر در مورد این رژیم لاغری ما از نظرات کاربران در نمونه رژیم فستینگ رایگان نی نی سایت استفاده کردیم که چند مورد آن را برای شما عزیزان ارائه می‌دهیم.

نظر اول در مورد نمونه رژیم فستینگ رایگان نی نی سایت : این رژیم غذایی برای افراد سالم طراحی شده. هر گونه بیماری زمینه ای مانند قند خون، فشار خون، تیرویید، و غیره باید حتما با پزشک مشورت بشه. در چند روز اول ممکنه گرسنه بشید، سردرد داشته باشید یا کلافه و عصبی باشید. سعی کنید با نوشیدنی‌های بدون کالری این مشکلات رو رفع کنید.

نظر دوم : این رژیم لاغری برای همه مناسب نیست. در ضمن شما در هفته میتونید فقط دو سه روز ازش استفاده کنید. من مقالات علمی معتبر رو در موردش مطالعه کردم که این رژیم رو جز سالم ترین رژیم‌های غذایی دسته بندی کردن. در ضمن شما باید مایعات زیاد مصرف کنید.

نظر سوم در رژیم فستینگ 16 8 نی نی سایت : من تقریباً یک ماه و نیم میشه که رژیم فستینگ 16 8 نی نی سایت را دنبال میکنم و از تاثیرش روی چربیهای شکم و پهلوم خیلی خوب بوده. البته بگم من در ناحیه شکم و پهلو و بازوهام چربی جمع شده بود چون کارم پشت میزی هست و یه مدت هم ورزشم به خاطر کار زیاد کم شده بود. 

رژیم لاغری فستینگ متناوب وجود دارد ، ولی برنامه واحدی وجود ندارد که برای همه مناسب باشد. اگر افراد سبک‌های مختلفی را امتحان کنند و بررسی کنند چه روشی مناسب سبک زندگی و علایق آنهاست، بهترین نتایج را تجربه خواهند کرد . صرف نظر از نوع نمونه رژیم فستینگ متناوب ، روزه گرفتن برای مدت طولانی زمانی که بدن آماده نباشد برای فرد مشکل ساز می‌شود.

این اشکال رژیم غذایی ممکن است برای همه مناسب نباشد. اگر فردی مستعد ابتلا به اختلال در خوردن غذا باشد ، این روش‌ها شاید این اختلال  را تشدید کند. افرادی که مبتلا به بیماری باشند از جمله دیابت باید قبل از هر نوع روزه گرفتن با پزشک مشورت کنند.

برای رسیدن بهترین نتیجه ، داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل در روزهای بدون فستینگ ضروری است. در صورت لزوم ، فرد می‌تواند برای داشتن یک رژیم غذایی فستینگ متناوب شخصی و جلوگیری از مشکلات ، به دنبال کمک حرفه ای باشد.

سوالات متداول در مورد نمونه رژیم فستینگ روزه داری

فستینگ متناوب برای مبتدیان چگونه است ؟

افرادی که برای اولین بار رژیم فستینگ را شروع می‌کنند، روش 12 ساعته ساده ترین روش برای آنها باشد که شامل 12 ساعت روزه گرفتن در هر دوره 24 ساعته است. افراد می‌توانند زمانی که در خواب هستند را به زمان فستینگ اختصاص بدهند، مثلاً از ساعت ۷ شب تا ساعت 7 صبح روزه بگیرند.

رژیم فستینگ چند کیلو کم میکند ؟

میزان وزنی که یک فرد می‌تواند با روزه داری متناوب از دست بدهد به عوامل مختلفی از جمله نوع و مدت روزه داری، وزن فعلی و میزان کالری مصرفی در زمانی که روزه نیست بستگی دارد. طبق تحقیقات فستینگ متناوب 5:2، و غذا خوردن با محدودیت زمانی باعث کاهش وزن 1-13 درصدی طی 2 تا 52 هفته شود.

12 ساعت روزه گرفتن بهتر است یا 16 ساعت؟

اثربخشی روش‌های مختلف روزه داری ممکن است بین افراد متفاوت باشد. 16 ساعت روزه گرفتن برای افرادی که در 12 ساعت روزه گرفتن نتیجه ای مشاهده نکردند، موثر باشد.

رژیم فستینگ چند روزه است ؟

روش‌های فستینگ شامل روزه گرفتن یک روز در هفته، یک روز در میان یا دو روز در هفته است. افراد می‌توانند برای انتخاب روش درست و ایمن فستینگ با پزشک خود مشورت کنند.

آیا  نمونه‌های رژیم فستینگ متناوب ایمن است ؟

مردم هزاران سال است که روزه می‌گیرند ، اما امنیت آن بیشتر به فرد بستگی دارد تا خود سبک روزه داری. افرادی که سوء جذب دارند ، در معرض خطر ابتلا به قند خون هستند و یا اگر شرایط پزشکی دیگری دارند باید با پزشک خود مشورت کنند. افراد می‌توانند بسیاری از نمونه‌های رژیم فستینگ با خیال راحت امتحان کنند ، اما نمونه شدید روزه داری متناوب مانند رژیم جنگجویان می‌تواند باعث کمبود مواد مغذی مانند فیبر ، ویتامین‌ها و مواد معدنی شود. بنابراین ، مردم باید با احتیاط به این نمونه رژیم فستینگ متناوب را انتخاب کنند.

source : Seven Ways to do Intermittent Fasting

تحریریه مجله علمی تبگیر
گلناز زارعین هستم. حدود 5 سال است در زمینه ترجمه و گردآوری مقالات پزشکی از سایتهای معتبر خارجی فعالیت دارم. همیشه سعی میکنم بهترین منبع را بر اساس نیاز کاربران پیدا کرده و ترجمه کنم.