رژیم فستینگ متناوب یا  intermittent fasting diet روش های مختلفی دارد. این روش ها براساس تعداد روزهای روزه داری و میزان کالری مصرفی متفاوت است.

رژیم فستینگ چیست؟

رژیم فستینگ متناوب یا رژیم روزه داری متناوب یک رژیم لاغری است که در آن به جای غذا خوردن به طور منظم در هر وعده باید در یک محدوده زمانی مشخص مانند روزه داری , با محدودیت کالری یا مقدار جزئی غذا خورده شود و بعد از این محدوده زمانی می توانید بدون محدودیت کالری و به طور کامل غذا میل کنید.

رژیم فستینگ

برخی از مطالعات نشان دادند که رژیم فستینگ متناوب در کاهش چربی , افزایش طول عمر و سلامتی فرد بسیار موثر است. همچنین طرفداران این روش ادعا می کنند که دنبال کردن برنامه غذایی رژیم فستینگ نسبت به رژیم های غذایی سنتی راحت تر است.

تجربه هر فرد از رژیم فستینگ متناوب متفاوت است و این روش سبک های مختلفی متناسب با هر فرد دارد از جمله رژیم فستینگ دکتر کرمانی. در این مقاله ۷ روش محبوب انجام رژیم فستینگ متناوب ارائه شده است و نکات انجام و حفظ این رژیم به طور کامل بررسی شده است.

انواع رژیم فستینگ برای لاغری سریع

روش های مختلفی برای رژیم روزه داری متناوب وجود دارد و افراد مختلف سبک های متفاوتی را انتخاب می کنند. در اینجا هفت روش رژیم فستینگ متناوب برای لاغر شدن در خانه  ارائه شده است که شامل :

۱- نمونه رژیم فستینگ به مدت ۱۲ ساعت روزه بگیرید.

قوانین این روش ساده است و فرد باید در روز ۱۲ ساعت غذا نخورد. طبق مطالعات انجام شده روزه داری به مدت ۱۰ تا ۱۶ ساعت در روز باعث می شود ذخایر چربی بدن به انرژی تبدیل شود که کتون ها در جریان خون آزاد می شوند و در نهایت در کاهش وزن بسیار موثر است.

رژیم فستینگ متناوب

این رژیم فستینگ متناوب برای افراد مبتدی مناسب است به دلیل اینکه بیشتر زمان روزه داری در خواب طی می شود و فرد به صورت روزانه می تواند به همان میزان کالری دریافت کند.

آسانترین روش برای انجام این برنامه غذایی رژیم فستینگ این است که ۱۲ ساعت روزه داری در زمان خواب گنجانده شود به گونه ای که فرد از ۷ شب تا ۷ صبح روزه بگیرد. فقط لازم است فرد قبل از ساعت ۷ شب شام خود را میل کند و تا فردا صبح ساعت ۷ صبح غذایی نخورد. بنابراین زمان روزه داری در خواب طی می شود.

حتما بخوانید : لاغری شکم در ۷ روز و ۱۷ نکته موثر برای لاغری آسان شکم

۲- نمونه رژیم فستینگ ۱۶ ۸ به مدت ۱۶ ساعت در روز روزه بگیرید.

در رژیم فستینگ ۱۶ ۸ باید به مدت ۱۶ ساعت در روز روزه بگیرید و فقط در ۸ ساعت باقیمانده می توانید غذا بخورید. این روش رژیم فستینگ ۱۶/۸ نامیده می شود. در این رژیم غذایی مردان به مدت ۱۶ ساعت و زنان به مدت ۱۴ ساعت نباید غذا بخورند. رژیم فستینگ ۱۶ ۸ برای افرادی مفید است که روش ۱۲ ساعت روزه داری را امتحان کردند ولی نتیجه ای برای آنها نداشته است.

رژیم فستینگ 16:8

در برنامه کاهش وزن برای  آقایان در رژیم اینترمیتنت فستینگ یا رژیم فستینگ ۱۶ ۸ به طور مثال مردان تا قبل از ۸ شب شام خود را می خورند و باید تا فردا ۱۲ ظهر روزه باشند و چیزی نخورند.

یک مطالعه بر روی موش ها نشان داد که محدود کردن زمان تغذیه آنها به میزان ۸ ساعت باعث می شود که آنها به چاقی , التهاب و بیماری های کبد مبتلا نشوند.

۳- رژیم فستینگ ۵/۲ به مدت دو روز در هفته روزه بگیرید.

افرادی که رژیم فستینگ ۵/۲ را دنبال می کنند باید به مدت ۵ روز در هفته میزان استانداردی غذای سالم مصرف کنند و در ۲ روز باقیمانده میزان مصرف کالری را کاهش دهند. این روش رژیم فستینگ ۵/۲ نامیده می شود. در ۲ روز روزه داری مردان به طور کلی ۶۰۰ کالری و زنان ۵۰۰ کالری مصرف می کنند.

رژیم فستینگ 5:2

در روش فستینگ ۵/۲ معمولا افراد روزهایی که باید غذا نخورند را جدا می کنند. مثلا ممکن است روز پنج شنبه و دوشنبه را برای برنامه غذایی رژیم فستینگ انتخاب کنند. اما باید توجه داشته باشید که بین روز های روزه داری حداقل یک روز باید فاصله باشد.

تحقیقات محدودی برای روش ۵/۲ وجود دارد و این روش به عنوان روش لاغری سریع شناخته می شود. مطالعه انجام شده برای ۱۰۷ زن چاق نشان داد که محدود کردن مصرف کالری دو بار در هفته یا محدودیت کالری مداوم هر دو منجر به کاهش وزن می شود. علاوه براین این رژیم فستینگ پنج دو مداوم باعث کاهش انسولین و بهبود مقاومت به انسولین بین شرکت کنندگان می شود.

یک مطالعه در مقیاس کوچک ، تأثیرات  رژیم فستینگ پنج دو مداوم را در ۲۳ زن دارای اضافه وزن بررسی کرد. در طی یک چرخه قاعدگی ، زنان ۴.۸ درصد از وزن بدن خود و ۸.۰ درصد از کل چربی بدن خود را از دست دادند. اما این اندازه گیری ها پس از ۵ روز بدون این رژیم به حالت عادی بازگشت.

۴- لاغری با رژیم فستینگ یک روز در میان

رژیم فستینگ یک روز در میان به شیوه های مختلفی انجام می شود. برای برخی از افراد رژیم یک روز در میان فستینگ  به معنای پرهیز کامل از مواد غذایی جامد است , در حالی که سایر افراد تنها مجاز به دریافت ۵۰۰ کالری در روز هستند. در روز های تغذیه اغلب افراد تصمیم می گیرند به میزان دلخواه غذا بخورند.

رژیم فستینگ یک روز در میان

یک مطالعه در بزرگسالان سالم و دارای اضافه وزن گزارش داده است که رژیم فستینگ یک روز در میان برای کاهش وزن و سلامت قلب بسیار موثر است و محققان دریافتند که ۳۲ شرکت کننده در طی یک دوره ۱۲ هفته ای به طور متوسط ۵.۲ کیلوگرم کاهش وزن داشتند.

در لاغری با  رژیم فستینگ یک روز در میان در واقع یک شکل کاملا افراطی از رژیم روزه داری متناوب است که ممکن است برای افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارند یا مبتدی هستند مناسب نباشد. همچنین ممکن است حفظ این نوع روزه داری در درازمدت دشوار باشد.

۵- رژیم فستینگ ۲۴ ساعته

در رژیم لاغری ۲۴ ساعته فرد می تواند از نوشیدنی های بدون کالری یا چای استفاده کند. روزه داری کامل به مدت ۱ یا ۲ روز در هفته به عنوان رژیم خوردن نخوردن خوردن ( Eat-Stop-Eat ) شناخته می شود. به معنای اینکه به مدت ۲۴ ساعت نباید هیچ غذایی خورده شود. به طوریکه برخی از افراد از صبحانه تا صبحانه یا از ناهار امروز تا ناهار فردا هیچ غذایی نمی خورند.

رژیم فستینگ

افرادی که در این برنامه رژیم لاغری هستند می توانند در طول روزه داری از آب ، چای و سایر نوشیدنی های بدون کالری استفاده کنند.

افراد باید در دوره های غذا خوردن به طور عادی غذا بخورند . غذا خوردن به این روش کل کالری مصرفی فرد را کاهش می دهد اما در محدود کردن غذاهای خاصی که فرد مصرف می کند کارایی ندارد.

روزه داری ۲۴ ساعته می تواند چالش برانگیز باشد و ممکن است باعث خستگی ، سردرد یا کج خلقی شود. این اثرات با گذشت زمان و تنظیم بدن با الگوی جدید غذا خوردن می تواند کمتر شود.

۶- نمونه رژیم فستینگ متناوب نخوردن وعده های غذایی در صورت سیر بودن

صرف نظر کردن از وعده های غذایی یک روش انعطاف پذیر و مناسب برای افراد مبتدی است. در این روش افراد می توانند در صورت سیر بودن یا محدودیت زمانی از خوردن وعده غذایی صرف نظر کنند. اما خوردن غذاهای سالم در هر وعده های غذایی اهمیت زیادی دارد.

رژیم فستینگ متناوب

زمانی که فرد بتواند بر نشانه ها گرسنگی نظارت داشته باشد و به آنها پاسخ دهد این روش یک کاهش وزن اصولی است. در واقع افرادی که از این رژیم روزه داری متناوب استفاده می کنند زمانی که گرسنه هستند غذا می خورند و زمانی که سیر هستند از خوردن وعده غذایی صرف نظر می کنند. این روش برای برخی از افراد ساده تر از روش های دیگر فستینگ متناوب است.

۷- نمونه رژیم فستینگ جنگجو

در لاغری با رژیم جنگجو در واقع یک شکل نسبتا سخت رژیم فستینگ متناوب است. این رژیم شامل خوردن وعده غذایی بسیار سبک مانند خوردن میوه و یا سبزیجات خام در ۲۰ساعت شبانه روز است و خوردن یک وعده غذایی مفصل در شب است. در واقع تنها در ۴ ساعت در شب فرد می تواند به طور کامل غذا بخورد.

رژیم روزه داری متناوب

در لاغری با رژیم جنگجویان فستینگ برای افرادی بسیار مناسب است که روش های دیگر فستینگ متناوب را امتحان کرده باشند. در طی ۴ ساعت غذا خوردن ، افراد باید مقدار زیادی سبزیجات ، پروتئین ها و چربی های سالم و همچنین باید مقداری کربوهیدرات مصرف کنند.

دنبال کردن دستورالعمل های نمونه رژیم فستینگ جنگجو درباره اینکه چه زمانی , چه غذایی باید خورد ، در درازمدت ممکن است چالش برانگیز باشد. همچنین ، برخی از افراد با خوردن چنین وعده غذایی بزرگی نزدیک به زمان خواب بسیار مخالف هستند.

همچنین اگر افراد در این رژیم لاغری به اندازه کافی مواد مغذی مانند فیبر مصرف نکنند , ممکن است خطر ابتلا به سرطان در آنها افزایش یابد و این رژیم لاغری اثرات نامطلوبی بر سلامت دستگاه گوارش و ایمنی بدن آنها بگذارد.

چگونه رژیم فستینگ بگیریم ؟

ادامه دادن به رژیم روزه داری

عوارض رژیم فستینگ متناوب

دنبال کردن یک رژیم غذایی که با سبک زندگی شما سازگار باشد اهمیت زیادی دارد . بنابراین قبل از انتخاب رژیم لاغری لازم است حتما از عوارض جانبی آن اطلاع داشته باشید و با پزشک خود مشورت کنید. رژیم فستینگ در برخی از افراد باعث به وجود آممدت عوارضی می شود که شامل موارد زیر است :

۱- احساس بیماری

بسته به طول دوره روزه داری ، ممکن است افراد دچار سردرد ، بی حالی ، احساس خستگی و یبوست شوند. برای کاهش برخی از این عوارض جانبی ناخواسته ، می توانید روش دیگری از فستینگ را انتخاب کنید که به شما این امکان می دهد روزانه در یک دوره زمانی خاص غذا بخورید.

۲- پرخوری

بعد از دوره روزه داری یک فشار بیولوژیکی شدید برای پرخوری وجود دارد زیرا هورمون های اشتها و مرکز گرسنگی در مغز شما در هنگام گرسنگی و محرومیت از غذا بیش از حد ترشح می شوند. بنابراین  در روزهای غیر فستینگ خطر عادت های نادرست غذایی وجود دارد.

عوارض رژیم فستینگ

حتما بخوانید :  ۱۳ روش تضمینی برای کاهش اشتها و برای کاهش اشتها چه بخوریم؟

۳- کاهش وزن شدید

در حالی که رژیم فستینگ متناوب فواید زیادی دارد اما شواهد کمی برای فواید آن برای افراد مسن وجود دارد. علاوه بر این امتحان کردن این رژیم در افراد کم وزن می تواند باعث کاهش بیش از وزن شود و بر استخوان ها ، سیستم ایمنی و سطح انرژی شما تأثیر بگذارد.

۴- عوارض خطرناک برای افرادی که بیماری خاصی دارند

افرادی که بیماری خاصی دارند باید ابتدا با پزشک خود در میان بگذارید. به دلیل اینکه کنار گذاشتن وعده های غذایی و کاهش شدید کالری می تواند برای افرادی که شرایط خاصی مانند دیابت دارند خطرناک باشد.

برخی از افرادی که از دارو برای فشار خون یا بیماری های قلبی استفاده می کنند نیز ممکن است در معرض عدم تعادل سدیم ، پتاسیم و سایر مواد معدنی در طول مدت روزه داری شوند.

برای کاهش عوارض رژیم فستینگ حتما به این نکات توجه کنید :

آیا گن ساعت شنی برای لاغری خوبه ؟

گن لاغری ساعت شنی در کنار ورزش کردن و داشتن رژیم اینترمیتنت فستینگ می تواند تاثیر زیادی در تناسب اندام و لاغری داشته باشد. گن لاغری ساعت شنی با کاهش انحنای کمر و باریک تر نشان دادن آن می تواند انگیزه خوبی برای فرد باشد که به رژیم خود پایبند باشد و بیشتر ورزش کند. با پوشیدن گن ساعت شنی اصل فاجات کلمبیا ۳ سایز در وهله اول کم خواهید کرد و معده فشرده می شود بنابراین حجم غذای مصرفی کاهش می یابد و در داشتن شکم تخت بسیار تاثیر گذار است. همچنین گن ساعت شنی قابلیت پوشش دادن چربی های اضافه در پشت کمر را دارد بنابراین با پوشیدن آن در زیر هر لباسی اندام شما خوش فرم و زیبا خواهد بود. 

گن لاغری ساعت شنی اصل کلمبیا

[button et_class=”” target=”_blank” style=”big black” url=”https://tabgir.com/product-category/%DA%AF%D9%86-%D8%B3%D8%A7%D8%B9%D8%AA-%D8%B4%D9%86%DB%8C/” icon=”” title=”خرید گن ساعت شنی اصل کلمبیا”]


تب گیر، نمایندگی فروش گن فاجات Fajate کلمبیا مرکز خرید انواع گن بعد از جراحی , زیبایی و لاغری با گارانتی اصالت کالا

 

نظرات در مورد رژیم لاغری فستینگ متناوب

سوال ؟

آیا  نمونه های رژیم فستینگ متناوب ایمن است ؟

پاسخ ؟

مردم هزاران سال است که روزه می گیرند ، اما امنیت آن بیشتر به فرد بستگی دارد تا خود سبک روزه داری. افرادی که سوء جذب دارند ، در معرض خطر ابتلا به قند خون هستند و یا اگر شرایط پزشکی دیگری دارند باید با پزشک خود مشورت کنند. افراد می توانند بسیاری از نمونه های رژیم فستینگ با خیال راحت امتحان کنند ، اما نمونه شدید روزه داری متناوب مانند رژیم جنگجویان می تواند باعث کمبود مواد مغذی مانند فیبر ، ویتامین ها و مواد معدنی شود. بنابراین ، مردم باید با احتیاط به این نمونه رژیم فستینگ متناوب را انتخاب کنند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این رژیم لاغری ما از نظرات کاربران در رژیم فستینگ نی نی سایت استفاده کردیم که چند مورد آن را برای شما عزیزان ارائه می دهیم.

نظر اول : این رژیم غذایی برای افراد سالم طراحی شده. هر گونه بیماری زمینه ای مانند قند خون، فشار خون، تیرویید، و غیره باید حتما با پزشک مشورت بشه. در چند روز اول ممکنه گرسنه بشید، سردرد داشته باشید یا کلافه و عصبی باشید. سعی کنید با نوشیدنی های بدون کالری این مشکلات رو رفع کنید.

نظر دوم : این رژیم لاغری برای همه مناسب نیست. در ضمن شما در هفته میتونید فقط دو سه روز ازش استفاده کنید. من مقالات علمی معتبر رو در موردش مطالعه کردم که این رژیم رو جز سالم ترین رژیم های غذایی دسته بندی کردن. در ضمن شما باید مایعات زیاد مصرف کنید.

نظر سوم : من تقریباً یک ماه و نیم میشه که رژیم غذایی فستینگ ۱۶ ۸ را دنبال میکنم و از تاثیرش روی چربیهای شکم و پهلوم خیلی خوب بوده. البته بگم من در ناحیه شکم و پهلو و بازوهام چربی جمع شده بود چون کارم پشت میزی هست و یه مدت هم ورزشم به خاطر کار زیاد کم شده بود. 

روشهای زیادی برای رژیم لاغری فستینگ متناوب وجود دارد ، ولی برنامه واحدی وجود ندارد که برای همه مناسب باشد. افراد بهترین نتایج را تجربه خواهند کرد اگر سبک های مختلفی را امتحان کنند و بررسی کنند چه روشی مناسب سبک زندگی و علایق آنهاست.صرف نظر از نوع نمونه رژیم فستینگ متناوب ، روزه گرفتن برای مدت طولانی زمانی که بدن آماده نباشد ممکن است برای فرد مشکل ساز شود.

این اشکال رژیم غذایی ممکن است برای همه مناسب نباشد. اگر فردی مستعد ابتلا به اختلال در خوردن غذا باشد ، این روش ها ممکن است این اختلال  را تشدید کند. افرادی که مبتلا به بیماری باشند از جمله دیابت باید قبل از هر نوع روزه گرفتن با پزشک مشورت کنند.

برای رسیدن بهترین نتیجه ، داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل در روزهای بدون فستینگ ضروری است. در صورت لزوم ، فرد می تواند برای داشتن یک رژیم غذایی فستینگ متناوب شخصی و جلوگیری از مشکلات ، به دنبال کمک حرفه ای باشد.

source : Seven Ways to do Intermittent Fasting

77 پاسخ

 1. من رژیم فستینگ متناوب به مدت یکماه ادامه دادم از نتیجه آن خیلی راضی بودم . ولی گاهی اوقات احساس گرسنگی داشتم که خیلی سخت بود

 2. سلام
  این رژیم فستینگ باید به صورت پشت سرهم باشه یا اینکه میشه به صورت یک روز در میان باشه ؟ نمونه رژیم های فستینگ میشه به مدت طولانی ادامه داد ؟

 3. من دچار استپ وزنی شدم برای یه مدت رژیم فستینگ ۱۶/۸ را امتحان کردم تاثیر زیادی در روند کاهش وزن داره

 4. من بعد از بارداری و دوران شیردهی میخواستم رژیم فستینگ امتحان کنم که طبق توصیه پزشک داشتن رژیم فستینگ در دوران شیردهی توصیه نمی شود و ممکن است برای بدن عوارضی به همراه داشته باشد

 5. برای یک دوره من رژیم فستینگ را امتحان کردم اوایلش خیلی احساس گرسنگی داشتم ولی بعد از یک مدت بهش عادت کردم. به نظرم برای ادامه دادن در طولانی مدت مناسب نیست.

 6. من دیابت دارم میخواستم رژیم فستینگ متناوب را امتحان کنم با پزشک مشورت کردم گفتند که احتمال گرسنگی و کلافگی در این رژیم وجود داره

 7. ژیم فستینگ باید هر روز و پشت سر هم باشه این رژیم نباید به طور دائمی باشه چون طولانی مدت اون به بدن آسیب میرسونه

 8. من با رژیم فستینگ تونستم توی ۴ ماه ۱۴ کیلو کم کنم و توی یکسال هم وزنم ثابت مونده البته من ورزش میکنم و رژیم غذایی هم رعایت میکنم.

 9. دنبال کردن رژیم فستینگ برای یک ماه تاثیر خوبی در لاغری داره ولی طبق نظر دکتر تغذیه برای طولانی مدت ممکنه عوارض داشته باشه
  با تشکر از مطلب خوب شما

 10. من در رژیم فستینگ از قهوه بدون شکر استفاده میکنم و با دکتر تغذیه مشورت کردم توصیه کردن که میتونم از نوشیدنی بدون کالری استفاده کنم

 11. با تشکر از شما من این رژیم فستینگ برای یکماه امتحان کردم خیلی عالی بود حتی بعد از این یکماه کنترل خوبی روی میزان خوردن غذا داشتم و تونستم وزنی که کم کردم را حفظ کنم

 12. با تشکر از نوشته شما در مورد رژیم فستینگ متناوب. من متاسفانه دییت دارم و با مشورت با پزشک نمیتونم رژیم فستینگ را دنبال کنم

 13. من با رژیم فستینگ متناوب احساس گرسنگی داشتم و باعث میشد که در زمانه آزاد با وسوسه بیشتر غذا بخورم که روند رژیم لاغری من را تحت تاثیر قرار می داد.

 14. من رژیم ۲۴ ساعته فستینگ را برای یک هفته رعایت کردم و دیگه نتونستم ادامه بدم به خاطر سردرد هایی که داشتم

 15. من رژِم فستینگ از نوع جنگجو را امتحان کردم خیلی سخت بود خصوصا اینکه باید در شب یک وعده غذایی سنگین خورده بشه

 16. من رژیم فستینگ را برای مدتی ادامه دادم اما عادت های غذایی من تغییر کرد و باعث شد در زمان غیر روزه داری پرخوری کنم

 17. من رژیم ۲۴ ساعته رژیم فستینگ متناوب را امتحان کردم ولی بعد از چند روز به دلیل سردرد و احساس گرسنگی نتونستم دنبال کنم

 18. من اضافه وزن زیادی نداشتم برای چند ماه رژیم فستینگ ادامه دادم ولی متاسفانه وزن زیادی از دست دادم و سیستم ایمنی بدنم خیلی ضعیف شده بود

 19. من با رژیم فستینگ ۱۶/۸ دچار افزایش وزن شدم و به پزشک مراجعه کردم که دلیلش مشخص بشه. در نهایت دلیل آن پرخوری کردن در وعده آزاد بود

 20. رژیم ۲۴ ساعته فستینگ خیلی دشواره و من برای چند روز ادامه دادم ولی سردرد و گرسنگی زیادی را به همراه داشت

 21. من بدنسازی کار میکنم و دکتر پیشنهاد داد به جای رژیم فستینگ ، رژیم کتوژنیک را دنبال کنم چون پروتئین بیشتری دارد

 22. من بعد از زایمان و دوران شیردهی میخواستم از رژیم فستینگ استفاده کنم که طبق نظر پزشک کار اشتباهی بود و محدودیت داره

 23. رژیم جنگجو فستینگ متناوب را امتحان کردم بعد از یک هفته مشکلات گوارشی داشتم و نتونستم ادامه بدم

 24. من رژیم فستینگ متناوب را به مدت یکماه و پشت سر هم ادامه دادم و به وزن ایده آل خودم رسیدم. با سپاس از شما

 25. من رژیم فستینگ متناوب برای یک هفته دنبال کردم ولی متاسفاه به دلیل سردرد و گرسنگی نتونستم ادامه بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *