لوگو فروشگاه تب گیر
راهنمای انتخاب جوراب واریس

راهنمای خرید بهترین مارک جوراب واریس و از کجا تهیه کنیم ؟

فهرست مطلب

اما اگر جوراب فشاری به درستی انتخاب نشود ممکن است عوارضی مانند خارش و یا اختلال در خونرسانی به سایر اعضای بدن را برای فرد به دنبال داشته باشد. جوراب های واریس در نوع و اندازه های مختلف عرضه می شود. بنابراین لازم است در هنگام خرید به کلاس فشاری جوراب واریس سایز آن و نوع آن توجه کنید. راهنمای خرید جوراب واریس به شما کمک می کند که بهترین و مناسب ترین جوراب را برای خود انتخاب کنید پس با ما همراه باشید. در ویدیو زیر می توانید با نحوه پوشیدن جوراب ضد واریس آشنا شوید.

جوراب واریس چیست ؟

جوراب های واریس , جوراب هایی استرچی و تنگی هستند که فشار کنترل شده ای به پا وارد می کنند به طوری که بیشترین فشار به ناحیه مچ پا وارد می شود و میزان فشار وارده در قسمت بالای جوراب به تدریج کاهش می یابد. برای خرید جوراب واریس تونوس الاست می توانید به فروشگاه اینترنتی تب گیر مراجعه کنید. تب گیر نماینده فروش جوراب واریس تونوس الاست با تضمین کیفیت و گارانتی اصالت کالا می باشد.

چه کسانی می توانند از جوراب های واریس استفاده کنند؟

 • افرادی که دچار مشکلات گردش خون هستند مانند ترومبوز وریدی عمقی (ِDVT)
 • واریس یا افراد دیابتی که در معرض مشکلات گردش خون هستند.
 • افرادی که تازه جراحی کرده اند.
 • کسانی که به سختی می توانند پاهای خود را حرکت دهند و دائما در تخت خوابیده اند.
 • افرادی که تمام روز در محل کار ایستاده اند.
 • ورزشکاران
 • زنان باردار
 • افرادی که مدت زمان طولانی در هواپیماها می گذرانند ، مانند خلبانان

حتما بخوانید : اصول استفاده از جوراب های واریس ( فشاری) را میدانید ؟

آیا جوراب واریس مفید است؟

فشاری که این جوراب ها به پا وارد می کند باعث عملکرد بهتر رگ های خونی می شود و باعث می شود خون اکسیژن و سایر مواد مغذی را با استفاده از سرخرگ ها به بافت های بدن برساند و آزادانه در رگ ها جریان یابد. سپس با استفاده از سیاهرگ ها بدون اختلالی به سمت قلب بازگردد.

علل بروز واریس

جوراب های واریس از خستگی پاهای شما جلوگیری می کند و باعث می شود آنها در حالت طبیعی قرار داشته باشند. آنها همچنین می توانند ورم پا و مچ آن را کاهش داده و از ایجاد رگهای عنکبوتی و واریس پیشگیری کند. حتی ممکن است در هنگام ایستادن از سرگیجه جلوگیری می کند.

از آنجا که خون در حال حرکت است , اگر در رگ جمع شود و ایجاد لخته کند باعث می شود همراه خون در بدن حرکت کند و در ریه یا جایی دیگر به دام بیفتد و برای فرد مشکل ایجاد کند همچنین لخته خون می تواند در جریان خون اختلال ایجاد کند و باعث تورم , تغییر رنگ پوست و سایر مشکلات شود. برای آشنایی با بیماری واریس ویدیو زیر را تماشا کنید.

جوراب های واریس انواع مختلفی دارند که می توانند براساس میزان فشار و ارتفاع و کشور سازنده به دسته های مختلفی تقسیم شوند. در هنگام خرید جوراب واریس نکات مهمی وجود دارد که باید به آن توجه کنید که با انتخاب نادرست دچار عوارض جانبی استفاده از جوراب واریس نشوید.

انواع جوراب واریس براساس کشور سازنده

کمپانی های بسیاری عرضه کننده جوراب واریس هستند ولی نوع و کیفیت و فشاری که جواراب به پا وارد می کند باید استاندارد باشد. کمپانی های معتبر تولید کننده جوراب واریس شامل:

 • سیگواریس کشور سوییس
 • مدی کشور آلمان
 • تونوس الاست کشور لتونی در شمال اروپا

در این میان تونوس الاست با دارا بودن کادری مجرب , تکنولوژی پیشرفته و مواد اولیه استاندارد بهترین نوع جوراب واریس را عرضه می کند که دارای مزایای زیر است :

 • در مراحل تولید آن از دستگاه های پیشرفته و مدرن استفاده شده است.
 • دارای الیافی است که ضد حساسیت بوده و برای چهار فصل قابل استفاده است.
 • به دلیل داشتن دوخت مسطح و نداشتن برجستگی راحتی زیادی را در هنگام پوشیدن فراهم می کند.
 • هر سایز این جوراب با دستگاه مخصوص به خود تولید می شود بنابراین سایزبندی آن بسیار دقیق است.
 • برای ایجاد فشار متناسب , هر محصول توسط دستگاه هایی پیشرفته تست می شود.
 • برای افزایش طول عمر جوراب ها در قسمت پاشنه از الیاف دو لایه استفاده شده است.
 • برای تولید این جوراب ها از مواد اولیه استاندارد و با کیفیت استفاده شده است.
 • الیاف این جوراب ها از پلی آمید است که در عین لطافت , دوام زیادی دارد.
 • جوراب های واریس تونوس الاست دارای گواهی سازگاری با بدن انسان هستند.

سایز بندی جوراب واریس

جوراب های واریس در سایز های مختلف براساس کلاس فشاری و ارتفاع مختلف تولید می شوند که می تواند برای هر اندازه ای مناسب باشند.جوراب های واریس تولید شرکت تونوس الاست در ۳ کلاس فشاری تولید می شوند که برحسب میلیمتر جیوه اندازه گیری می شود. کلاس فشاری جوراب های واریس به شرح زیر است:

کلاس فشار جوراب واریس

انواع مختلف کلاس فشاری جوراب های واریس به شرح زیر است که از ۱۸ تا ۳۲ میلی متر جیوه متفاوت هستند و براساس کلاس فشاری برای درمان واریس متوسط تا شدید مورد استفاده قرار می گیرند. بیماران در هنگام خرید حتما باید کلاس فشاری متناسب با نیاز خود را تهیه کنند که تاثیرات بدی برای آنها نداشته باشد.

 • کلاس پیشگیری یا پروفیلاکتیک

این جوراب دارای کلاس فشاری ۱۸ میلیمتر جیوه است که می تواند از ایجاد واریس و خستگی پا در صورت ایستادن طولانی مدت جلوگیری می کند.

 • جوراب واریس با کلاس فشاری یک

این نوع جوراب برای درمان واریس های خفیف بسیار موثر باشد. این جوراب دارای کلاس فشاری ۱۸ تا ۲۲ میلیمتر جیوه است. پوشیدن این جوراب واریس می تواند در کاهش درد و تورم اندام تحتانی و همچنین در رفع خستگی پاها موثر باشد.

 • جوراب فشاری با کلاس فشاری دو

این جوراب واریس دارای کلاس فشاری ۲۳ تا ۳۲ میلیمتر جیوه است و برای درمان واریس متوسط تا شدید کاربرد دارد. مدت زمان پوشیدن جوراب واریس با کلاس فشاری II طبق صلاحدید پزشک مشخص می شود. پوشیدن این جوراب واریس می تواند در کاهش ورم پا , درمان زخم های وریدی , پیشگیری و درمان ترومبوز وریدی یا DVT , جلوگیری از ایجاد گوشت اضافه بعد از سوختگی و به همراه بانداژ در درمان لنف ادم نیز موثر است.

ارتفاع جوراب های واریس

جوراب های واریس تونوس الاست براساس قد افراد دارای ارتفاع ۱ و ۲ می باشد. برای راحتی و کاربرد بهتر می توانید متناسب با قد خود ارتفاع مناسب را انتخاب کنید:

 • جوراب واریس با ارتفاع یک : این جوراب واریس برای افرادی مناسب است که قد آنها کمتر از ۱۷۰ سانتیمتر است.
 • جوراب واریس با ارتفاع دو : جوراب واریس با ارتفاع ۲ برای افرادی مناسب است که قد آنها بیشتر از ۱۷۰ سانتیمتر است.

انواع جوراب واریس براساس مدل

جوراب واریس براساس مدل شامل موارد زیر است:

جوراب واریس اکتیو ( ضد خستگی )

جوراب های واریس اکتیو یا ضد خستگی نوعی از جوراب های فشاری هستند که برای درمان خفیف بیماری واریس موثر هستند. این جوراب واریس در هنگام ایستادن و ورزش از خستگی و سنگینی پا جلوگیری می کند. این جوراب واریس می تواند جایگزین جوراب های معمولی شود و جریان خون در بدن را بهبود بخشد و از بروز تورم و واریس در پاها جلوگیری کند. فشار این جوراب واریس به صورت کنترل شده است به گونه ای که در ناحیه مچ پا فشار بیشتری وارد می کند و میزان فشار آن با حرکت به سمت زانو کاهش می یابد. این نوع جوراب واریس در ۴ سایز مختلف و کلاس فشاری ۱ عرضه می شود. انواع جوراب های ضد خستگی شامل:

 • جوراب فشاری اکتیو : این جوراب کل پا تا ناحیه زانو را می پوشاند و در کلاس فشاری یک عرضه می شود. البته نوع دیگیری از آن فقط تا ناحیه مچ پا را پوشش می دهد و می توانید براساس نیاز خود جوراب متناسب را انتخاب کنید.
 • ساق فشاری اکتیو : این جوراب واریس کل ساق پا از مچ تا ناحیه زانو را پوشش می دهد. برخی از این ساق ها دارای بند نگهدارنده هستند که برای تمام سایز ها و قدهای متفاوت مناسب هستند.

جوراب های اکتیو تونوس الاست در رنگ های متنوع و شاد عرضه می شوند و الیاف آن به گونه ای است که در برابر آسیب های فیزیکی بسیار مقاوم است.

جوراب واریس زیر زانو

جوراب واریس زیر زانو کل ساق پاها تا ناحیه زانو را پوشش می دهد. این نوع جوراب در ۲ کلاس فشاری ۱ و ۲ عرضه می شود و در ۴ سایز و دو ارتفاع موجود است. این نوع جوراب واریس برای درمان واریس و رگ های عنکبوتی در ناحیه ساق پا مناسب هستند. ناحیه ساق پا محلی است که جاذبه بیشترین اثر را روی آن دارد و برای ایجاد رگ های واریسی آسیب پذیر تر هستند. براساس نیاز خود می توانید نوع با پنجه یا بدون پنجه آن را انتخاب کنید.

جوراب واریس بالای زانو

جوراب واریس بالای زانو کل پاها تا ناحیه بالای ران را پوشش می دهد ور در ۴ سایز و دو ارتفاع موجود می باشد و برای درمان واریس در ناحیه ران پا مناسب هستند و می توانند ازتورم سیاهرگ ها در این ناحیه جلوگیری کنند. نوع با پنجه این جوراب می تواند روی پا را نیز پوشش دهد. برای جلوگیری از سر خوردن این نوع جوراب از روی پا در قسمت بالای آن نوار سیلیکونی قرار دارد که ضد حساسیت است.

جوراب شلواری واریس

جوراب شلواری واریس کل پا و ناحیه لگن را پوشش می دهد و در ۴ سایز و دو ارتفاع عرضه می شود که در هنگام خرید می توانید سایز و ارتفاع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نکات مهم در استفاده از جوراب های واریس

 • مدت زمان پوشیدن جوراب واریس از زمانی است که از خواب بیدار می شوید تا زمانی که دوباره به رختخواب می روید. در هنگام خواب از پوشیدن جوراب واریس خودداری کنید.
 • جوراب واریس نباید خیلی تنگ و غیر قابل تحمل باشد بلکه باید در هنگام پوشیدن آن احساس راحتی داشته باشد. عادت کردن به جوراب شاید چند روز به زمان نیاز داشته باشد اگر بعد از چند روز احساس کردید که جوراب واریس بیش از حد تنگ است بهتر است سایز مناسب خود را انتخاب کنید.
 • برای گرفتن نتیجه بهتر می توانید دو جفت جوراب واریس تهیه کنید و در هنگام شستشو از جفت دیگر استفاده کنید.
 • برای داشتن حال کشسانی مناسب جوراب واریس حتی اگر شل نشده باشد باید بعد از ۳ الی ۶ ماه تعویض گردد.
 • برای راحتی هنگام پوشیدن جوراب واریس از دستکش لاستیکی استفاده کنید. یا می توانید مقداری پودر بچه استفاده کنید.
 • برای شستن جوراب واریس از شامپو ملایم استفاده کنید و حتی الامکان برای شستشوی آن از ماشین لباسشویی استفاده نکنید.
 • برای خشک شدن جوراب های واریس آن را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. بهتر است از رادیاتور و بخاری استفاده کنید.
 • برای خشک کردن جوراب واریس آن را در سطحی صاف قرار دهید.

حتما بخوانید : آیا جوراب واریس برای درمان واریس پا مفید است؟

در چه مواردی نباید از جوراب واریس استفاده شود ؟

 • افرادی که در پاها به انسداد شریانی دچار هستند نباید همزمان از جوراب واریس استفاده کنند.
 • افراد مبتلا به فیلیپ عفونی
 • کسانی که به بیماری های جبران ناپذیر قلبی مبتلا هستند.
 • حساسیت های پوستی و درماتیت

جوراب واریس را از کجا تهیه کنیم ؟

جوراب واریس را می توانیم از فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی تهیه کنید.  امکان خرید آنلاین برای شما وجود دارد و با استفاده از جدول سایزبندی جوراب ها می توانید سایز مناسب خود را تهیه کنید. یا می توانید از مشاوران ما برای تهیه محصول خود کمک بگیرید.

جوراب واریس را چند ساعت بپوشیم ؟

برای پوشیدن جوراب های واریس در روز زمان خاصی مشخص نشده است. با توجه به شدت بیماری واریس پزشک باید مدت زمان پوشیدن آن را مشخص کند.

بهترین زمان پوشیدن جوراب فشاری در هنگام صبح بعد از بیدار شدن از خواب و قبل از پایین گذاشتن پا روی زمین است. زمانی که بدن در حالت افقی قرار دارد دریچه های سیاهرگ عملکرد بهتری دارند نسبت به زمانی که فرد در حالت ایستاده و نشسته باشد.

برای جلوگیری از اختلال در جریان خون هنگام رفتن به رختخواب نباید فرد از جوراب استفاده کند. لازم بذکر است که برای راحتی خود لازم است دو عدد جوراب تهیه کنید و به صورت منظم از آن استفاده کنید.

تحریریه مجله علمی تبگیر
گلناز زارعین هستم. حدود 5 سال است در زمینه ترجمه و گردآوری مقالات پزشکی از سایتهای معتبر خارجی فعالیت دارم. همیشه سعی میکنم بهترین منبع را بر اساس نیاز کاربران پیدا کرده و ترجمه کنم.