بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروز چیست ؟

ام اس یا بیماری مولتیپل اسکلروز، بیماری سیستم اعصاب مرکزی است که باعث اختلال در ارسال و دریافت پیام های عصبی می شود. شایعترین سن بیماری بین ۲۰ تا ۳۵ سالگی است و شیوع آن در زنان دو برابر مردان است.

علت به وجود آمدن بیماری ام اس

علت ام اس به درستی مشخص نیست. ولی عواملی مثل تضعیف سیستم ایمنی، زمینه فامیلی، منطقه جغرافیایی، عفونت های ویروسی و فشارهای روحی را در پیدایش آن موثر می دانند.

علت به وجود آمدن بیماری ام اس

علائم و نشانه های ام اس

علائم و نشانه های ام اس متعدد و گوناگون است و بستگی به محل تشکیل پلاک دارد. اما به طور کلی علائم ام اس به سه دسته تقسیم می شوند.

علائم اولیه مستقیما به دلیل تخریب میلین ایجاد می شوند. علایمی که بیشتر گزارش می شوند عبارتند از:

علائم ثانویه عوارضی هستند که به دنبال اختلالات زمینه ای ایجاد می شوند که عبارتند از:

سلامت

حتما بخوانید : سلامت

علایم و نشانه های ام اس

دسته سوم علائم شامل مشکلات روانی و شغلی هستند که در صورت عدم درمان مشکلات اولیه و ثانویه به وجود می آیند:

تشخیص بیماری ام اس

عواقب بیماری ام اس

عواقب بیماری ام اس

درمان بیماری ام اس

هنوز درمان قطعی و موثری برای این بیماری پیدا نشده است. داروهای ام اس به دو گروه تقسیم می شوند.

مراقبت ها و آموزش های بیماری MS

خستگی یک علامت شایع در ام اس است. این عارضه باید جدی تلقی شده و درمان مناسب برای آن در نظر گرفته شود. در ابتدا باید منشا خستگی مشخص شود. خستگی ناشی از ام اس به دو گروه تقسیم می شود:

  1. خستگی اولیه

این نوع خستگی نتیجه صدمات مستقیم سیستم عصبی هستند که به صورت کند شدن عکس العمل فرد و نهایتا خستگی بروز می کند و ممکن است با تب خفیف که هیچ گونه ارتباطی با فعالیت های بدنی و ورزشی ندارد یا در گروهی از عضلات خاص از قبیل دست به دنبال نوشتن به مدت کوتاه بروز کند.

  1. خستگی ثانویه

اقدامات جهت رفع خستگی در بیماری MS

تغذیه مناسب برای بیماران ام اس

سلامتی فرد مبتلا به ام اس ، به میزان قابل توجهی بستگی به آنچه فرد میخورد دارد. بنابراین رژیم غذایی به عنوان یک عامل قابل تغییر می تواند تحت کنترل این افراد باشد.

تغذیه مناسب برای بیماران ام اس

توصیه های غذایی در فرد مبتلا به ام.اس :

مقابله با مشکلات بلع در بیماری ام.اس

بیماران مبتلا به ام.اس که بیماری آنها پیشرفت داشته است و یا زمانی که بیماران خسته هستند در عمل جویدن و یا بلعیدن با ناراحتی و مشکل روبرو می شوند و ممکن است به سرفه بیفتند، بنابر این به منظور کم کردن این مشکل راه حل های زیر ارائه می شود:

مقابله با مشکلات بلع در بیماری ام.اس

مناسب تربن غذاها برای بیماران MS تخم مرغ عسلی، پوره میوه و آب میوه، غذاهای کاملا پخته شده و له شده، پلوهای کته شده و له شده، شیربرنج، سیب زمینی پخته‌ یا پوره سیب زمینی، گوشت چرخ کرده و له شده.

ام.اس و گرما

۸۰ تا ۸۵ در صد بیماران مبتلا به ام.اس از گرما رنج می برند. شایعترین علایم ایجاد شده در اثر گرما در این بیماران، ضعف و تاری دید است. بعضی از بیماران حتی با کوچک ترین افزایش درجه حرارت دچار مشکل می شوند.

توصیه های زیر در برخورد بیماران مبتلا به ام.اس با گرما مفید است:

بیماری ام اس

ام.اس و مشکلات ادراری

حدود ۷۵ درصد بیماران مبتلا به ام.اس به نوعی دارای اختلال عملکرد مثانه هستند که به صورت تکرر ادرار، فوریت در دفع ادرار و بی اختیاری ادرار، قطره قطره آمدن ادرار، احتباس و تخلیه ناقص مثانه بروز می کند.

برای کنترل مشکلات ادراری به نکات زیر توجه کنید :

ام.اس و مشکلات روده ای

اختلال عملکرد روده در بیماران ام.اس شایع است و شامل یبوست و بی اختیاری مدفوع است.

ام.اس و ورزش

ورزش در بهبود بسیاری علایم بیماری ام.اس مفید می باشد. عدم تحرک در بیماران مبتلا به ام.اس منجر به عوارض قلبی عروقی، سستی عضلات، کاهش تراکم استخوان و افزایش شکستگی استخوان می شود. برنامه های ورزشی در مبتلایان به ام.اس باید متناسب با توانایی ها و محدودیت های فردی طراحی شود.

ام اس و ورزش

موارد قابل توجه جهت انجام ورزش در مبتلایان به ام.اس شامل موارد زیر است :

در صورت اختلال در حرکت و تعادل بیمار در معرض خطر زمین خوردگی قرار دارند. برای غلبه بر ناتوانی ایجاد شده باید حین راه رفتن پاهای خود را باز کنند تا تکیه گاه عریض تری برای وی به وجود آید و پایدار و استوار قدم بردارند.

خرید گن لاغری اینجا مرکز خرید گن لاغری ساعت شنی اصل کلمبیا

تب گیر نمایندگی گن فاجاتFajate کلمبیا ارائه دهنده بهترین گن بعد از جراحی و محصولات بارداری و زایمان با بهترین قیمت و تضمین کیفیت و اصالت کالا

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *