در این مقاله ، ما محبوب ترین گن های دوران بارداری و فواید آنها را به طور کامل تجزیه و تحلیل می کنیم.

انواع کمربند بارداری

انواع اولیه شکم بند بارداری موجود برای زنان باردار و مادران جدید عبارتند از:

شکم بند بارداری

کمربند بارداری بسیار انعطاف پذیر است و معمولا در ناحیه شکم بسته می شوند. از این کمربند به عنوان یک لایه برای پوشاندن قسمت هایی از پوست که با بزرگ شدن شکم در معرض دید قرار می گیرند , استفاده می شود.

برخی از کمربندهای بارداری فشار خفیفی ایجاد می کنند و می تواند از مفصل ران و کمر حمایت کنند.

کمربند بارداری در بین زنان باردار محبوبیت زیادی دارد و در اندازه ها ، اشکال ، رنگ ها و طرح های مختلفی وجود دارند.کمربندها معمولا با داشتن لایه سیلیکونی به خوبی روی بدن قرار می گیرند و از لول شدن آنها جلوگیری می شود.

گاهی به کمربند بارداری گن یا شکمند بارداری گفته می شود.

حتما بخوانید : راهنمای انتخاب بهترین مدل سوتین شیردهی و گن بعد از زایمان

کمربند بارداری

شکم بندها معمولا کمربندهای سفتی هستند که دور شکم بسته می شوند تا از کمر ، لگن ، باسن و شکم در دوران بارداری حمایت کنند.

کمربند بارداری معمولا روی لباس بسته می شوند ، اگرچه برخی افراد ممکن است آن را زیر لباس بپوشند. کمربندهای بارداری شکمی معمولا باریک تر از شکم بند هستند ، مخصوصا قسمتی که در قسمت جلویی بدن قرار دارد.

افراد همچنین ممکن است از شکم بند به عنوان کمربند بارداری استفاده کنند.

انواع کمربند بارداری

 

کمربند بارداری مترنیتی

این کمربند بارداری شامل یک کمربند شکمی است که در قسمت تحتانی بدن پیچیده می شود و یک بند فوقانی که در بالای شکم ادامه دارد. اینها با هم گهواره ای برای شکم تشکیل می دهند.

در حالی که کمربند بارداری به صورت تک کالا در دسترس هستند ، معمولا همراه با آن شکم بند یا بسته های ترکیبی عرضه می شود.

فواید گن بارداری

خرید گن بارداری

 

لباس های حمایتی دوران بارداری

بسیاری از لباس های بارداری مانند شلوارک ها و شلوارهای بارداری دارای کمربند حمایتی زیر شکم و کمربند جداگانه هستند ، که فضای کششی لازم را برای قرار دادن برجستگی شکم در دوران بارداری فراهم می کند. اکثر شلوارهای کوتاه و شلوارهای بارداری ادعا می کنند که از قسمت تحتانی بدن از جمله ساق پا و باسن حمایت می کنند.

برخی از تاپ های بارداری دارای سوتین های مخصوص ورزشی و باندهای شکمی هستند که وزن وارد شده به لگن را کاهش می دهد. ساختار تاپ های بارداری به گونه ای است که به کاهش استرس بالای بدن کمک می کند.

محصولات بارداری

 

گن و شکم بند پس از زایمان

گن و کمربندهای پس از زایمان شامل چند لایه کششی و سفت و سخت هستند که از زیر سینه تا باسن گسترش می یابد. گاهی به آنها شکم بند نیز گفته می شود.

اگرچه تحقیقات کمی در مورد اثربخشی آنها وجود دارد ، اما استفاده از آنها پس از زایمان می تواند به موارد زیر کمک کند:

 • حمایت از کمر
 • تسریع در بهبودی پس از زایمان ، به ویژه پس از زایمان سزارین
 • بهبود گردش خون

فواید و مضرات کمربند بارداری

در اینجا مزایای احتمالی برخی از گن های دوران بارداری و همچنین برخی از محدودیت های آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

شکم بند بارداری چه مارکی خوبه ؟

طراحی باندهای شکمی به گونه ای است که از قسمت تحتانی شکم به خوبی حمایت می کند. مارک های مختلف گزینه های متفاوتی از شکم بند دوران بارداری عرضه می کنند.

تحقیقات علمی اندکی برای اثبات ویژگی حمایتی شکم بندهای بارداری وجود دارد.

فواید بستن کمربند بارداری

 

مزایای بالقوه شکم بند بارداری عبارتند از:

 • نیاز کمتر برای خرید لباس جدید. شکم بند بارداری می تواند مدت زمان استفاده از لباس حاملگی را افزایش دهد . برخی از خانم ها با نمایان شدن برجستگی شکم خود مشکل دارند ، اما استفاده از شکم بند این نواحی را پوشش می دهد. در نتیجه ، نیاز زنان باردار به خرید لباس را کاهش می یابد.
 • معمولا برای استفاده در دوران بارداری و پس از آن مناسب هستند. بسیاری از خانمها در ماههای اولیه بارداری که به حمایت کمتری نیاز دارند از شکم بند استفاده می کنند. همچنین ، زنان می توانند در ماههای بعد از زایمان از آن استفاده کنند.
 • معمولا ارزان هستند. علاوه بر صرفه جویی در هزینه زنان با افزایش طول عمر لباس های قبل از بارداری ، برخی از مارک های شکم بند می توانند بسیار مقرون به صرفه باشند.

مضرات شکم بند بارداری عبارتند از:

 • ضعف در پشتیبانی. در حالی که مارک های مختلف در طراحی خود متفاوت هستند ، بیشتر شکم بندهای بارداری در بهترین حالت فشار ملایمی وارد می کنند و پشتیبانی کمی ارائه می دهند.
 • لول یا جمع شدن . برخی از شکم بندهای بارداری دارای نوارهای سیلیکونی برای چسبیدن به بدن نیستند. حتی برخی از آنها ممکن است جمع شوند یا موج دار به نظر برسند زیرا سفت و محکم نیستند و برای محکم کردن موقعیت خود فاقد چسبندگی هستند.
 • تحقیقات اندک . در حال حاضر تحقیقات علمی اندکی برای حمایت یا عدم استفاده از شکم بند در دوران بارداری وجود دارد.

کمربندهای شکمی

هدف از کمربندهای شکمی این است که با نگهداشتن وزن شکم در حال رشد ، به زنان باردار کمک کند.

فواید استفاده از کمربند بارداری عبارتند از:

 • می تواند به حفظ استایل بدن کمک کند. کمربندهای شکمی می توانند با نگهداشتن وزن شکم و بیرون آمدن از مرکز ثقل ، به تثبیت شکم و کمر یک زن باردار کمک کنند. یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۸ شامل ۹۰ زن باردار نشان داد که بستن کمربند حاملگی وضعیت بدن را در طول سه ماهه سوم بهبود می بخشد.
 • ممکن است خطر سقوط را کاهش دهد. باندهای شکمی ممکن است با تثبیت لگن و بهبود تعادل ، خطر سقوط را برای زنان باردار کاهش دهند. یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۴ که شامل ۹۰ زن باردار بود ، نشان داد که بستن کمربند حاملگی باعث بهبود تعادل و کاهش خطر سقوط در تمام سه ماهه بارداری می شود.
 • راحت تر ورزش کنید. به گفته کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا ، بستن کمربند در مراحل بعدی بارداری ممکن است به انجام فعالیت هایی مانند دویدن یا پیاده روی کمک کند. کمربند شکمی همچنین ممکن است از آسیب به زنان باردار در حین ورزش جلوگیری کنند.

با گن بارداری راحت تر ورزش کنید

 

 • ممکن است به کاهش دردهای دوران بارداری کمک کند. کمربندهای شکمی ممکن است با گرفتن مقداری از وزن شکم و کمک به ثبات بدن به کاهش برخی از دردهای دوران بارداری کمک کنند.

در حالی که هنوز شواهد علمی کافی برای حمایت استفاده از کمربند شکمی برای کاهش دردهای بارداری وجود ندارد ، چند مطالعه اولیه نشان می دهد که استفاده از کمربند شکمی در دوران بارداری مزایای بالقوه ای دارد.

یک منبع معتبر در سال ۲۰۱۷ , ۴۶ زن باردار را با درد کمربند لگنی مورد بررسی قرار داد. درد کمربند لگن معمولاً در پشت ران یا فضای بین وسط لگن و استخوان شرمگاهی رخ می دهد. زنان مبتلا به کمربند لگن معمولاً در راه رفتن و ایستادن طولانی مدت مشکل دارند.

شدت درد در زنانی که به طور مکرر از کمربندهای بارداری استفاده کرده اند کاهش یافت و بهتر توانستند کارهای روزانه خود را مدیریت کنند.

بررسی روشهای کاهش درد ناشی از بارداری در ناحیه کمر و لگن در سال ۲۰۱۵ نشان داد که کمربندهای لگنی و طب سوزنی تنها روش های موثر برای کاهش درد هستند.

حتما بخوانید : کمر درد در بارداری , علت , علائم و درمان آن

معایب احتمالی کمربند شکمی عبارتند از:

 • برای استفاده طولانی مدت نامناسب است. زنان باید از پوشیدن لباس های فشاری مانند کمربند شکمی به مدت طولانی در هر زمان خودداری کنند زیرا ممکن است میزان جریان خون به شکم و نوزاد در حال رشد را کاهش دهد.
 • می تواند گران باشد. بسیاری از کمربندهای شکمی می توانند پرهزینه و گران باشند، به ویژه آنهایی که سفت تر هستند یا دارای روکش ضخیم تری هستند. از آنجایی که آنها بیشتر نقش کاربردی دارند تا زیبایی ، کمربندهای شکمی در حالت ایده آل باید از کیفیت و استحکام مناسبی برخوردار باشند.

بستن کمربند به مدت طولانی می تواند مزایای استفاده از آن را از بین ببرد. در یک مطالعه معتبر ۲۰۱۷ که ۴۶ زن باردار یکی از دو مدل مختلف کمربند لگن را پوشیدند ، هر دو کمربند درد لگن را کاهش می دهند اما تنها زمانی که زنان آنها را در فواصل زمانی کوتاه و چند بار در هفته استفاده کردند.

سایر گن های حاملگی چه مشخصاتی دارند ؟

گن های بارداری تنوع زیادی دارند از لباس زیر ارزان قیمت اولیه گرفته تا شکم بند و کمربندهای گران قیمت و چند تکه که در دسترس می باشند. با این حال ، تقریبا هیچ شواهد علمی وجود ندارد که از بیشتر این نوع لباس ها حمایت کند یا کارایی آن را رد کند.

انواع محصولات بارداری

 

زنانی که به دنبال گن و شکم بند بارداری هستند ، می توانند معیارهای زیر را در نظر داشته باشند :

 • کارایی محصول چیست
 • میزان راحتی در پوشیدن
 • اندازه و شکل بدن آنها
 • قیمت و بودجه محصول
 • رنگها ، الگوها ، سبکها و طرح های موجود
 • کیفیت محصول
 • چه مدت از محصول استفاده می کنند
 • میزان در دسترس بودن محصول

نحوه پوشیدن لباس های حاملگی

زنان معمولا تصمیم می گیرند که چگونه و چه موقع از شکم بند حاملگی براساس دستورالعمل محصول و احساس خود در آنها استفاده کنند.

با این حال ، بهتر است کمربند یا محکم ترین قسمت هر لباسی را در زیر برجستگی شکم و بالای استخوان ناحیه تناسلی و خط ران قرار دهید.

اگرچه شواهد علمی کافی برای تأیید اینکه زنان می توانند با خیال راحت از گن و شکم بند بارداری استفاده کنند ، وجود ندارد ، اما احتمالا بهتر است در موارد زیر از آنها دوری کنند.

 • در محیط های گرم ، مرطوب یا مرتفع
 • تمرین کردن یا اعمال انرژی زیاد
 • در مناطقی که جریان هوا محدود است.
 • بارداری عوارض دارد.
 • مادر حالش خوب نیست.

نحوه پوشیدن کمربند بارداری

 

ملاحظات دیگر

تحقیقات کافی برای تعیین کامل مزایا و معایب اکثر کمربندهای بارداری وجود ندارد. با این حال ، یک نکته کلیدی که باید در مورد همه لباس ها مورد توجه قرار گیرد این است که بهتر است هیچ یک از آنها را طولانی مدت استفاده نکنید.

اکثر مقامات بهداشتی به زنان باردار توصیه می کنند از پوشیدن لباس های تنگ به ویژه در طولانی مدت یا در محیط های گرم و مرطوب خودداری کنند. زنان باردار مستعد گرمای زیادی هستند و لباس های تنگ یا منقبض کننده می تواند احتمال آن را با موارد زیر افزایش دهد:

 • محدود کردن جریان هوا
 • به دام انداختن گرمای بدن
 • دشوار شدن نفس عمیق

یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۵ در ۲۰ زن باردار با درد ناحیه تناسلی انجام شد. زنانی که کمربند طبی انعطاف پذیر و یا نئوپرن  را به مدت تقریبا ۵ ساعت در روز به مدت ۳ هفته می بستند. سپس یک کمربند یا کمربند سفت و محکم با روکش فوم را تحت شرایط مشابه به مدت ۱ هفته استفاده کردند . محققان دریافتند که:

بستن شکم بند بارداری سطح فعالیت روزانه را افزایش می دهد و هر دو در کاهش درد موثر هستند.

برخی از تحقیقات قدیمی که شامل بزرگسالان غیر باردار می شود نیز نشان داد که پوشیدن لباس های تنگ یا فشاری می تواند مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کند خصوصا زنان باردار که بیشتر در معرض خطر قرار دارند . که شامل:

 • یبوست
 • مشکلات کمر
 • مشکلات گوارشی
 • مشکلات سیستم عصبی

عوارض بارداری

 

به عنوان یک قاعده کلی ، اگر لباس نشانه ای ناشی از فشار روی پوست باقی بگذارد ، باعث احساس ناراحتی شود یا هنگام درآوردن لباس باعث تسکین فرد شود ، احتمالا برای خانم های باردار مناسب نیست و تنگ است .

تصمیم گیری در مورد محصولات بارداری در هر مرحله از بارداری می تواند چالش برانگیز باشد.

به طور کلی ، شکم بند و گن های بارداری ، مانند تاپ های بارداری ، لباس های زیر، شلوارهای چسبان و جوراب شلواری ، معمولا فشار خفیف و حمایت لازم را فراهم می کنند.

از سوی دیگر ، شکمبند بارداری ، کمربند بارداری مترنیتی و کمربندهای پس از زایمان فشار و حمایت بیشتری ارائه می دهند ، اما معمولا ظاهر شیکی ندارند و پنهان کردن آنها دشوار است.

در حالی که انواع کمربند بارداری در دسترس هستند اما بیشتر آنها فواید زیادی برای سلامتی ندارند و برخی از آنها ممکن است برای همه خانم ها مناسب نباشند. شاید بهتر باشد قبل از پوشیدن هرگونه محصول یا شکم بند بارداری با پزشک یا متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنید.

source : What are the benefits of belly bands and belts ?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *