بارداری دوقلو به معنای وجود دو جنین در رحم است که می تواند یک اتفاق نادر باشد.علت حاملگی دوقلویی می تواند سابقه خانوادگی، درمان های باروری یا عوامل دیگر باشد. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند با استفاده از اولتراسوند دوقلوها را زود تشخیص دهند. بارداری دوقلویی خطر عوارض را برای فرد باردار و جنین افزایش می دهد، به همین دلیل مراقبت های دوران بارداری اهمیت زیادی دارد.

بارداری دوقلو چیست؟

دوقلوزایی زمانی اتفاق می‌افتد که همزمان دو جنین در رحم شما وجود داشته باشد.

شانس من برای داشتن دوقلو چقدر است؟

احتمال دوقلو شدن که نوعی حاملگی چند قلو است، کم است. دوقلوها به طور طبیعی در ۱ مورد از هر ۲۵۰ بارداری اتفاق می افتد.

مهم ترین علائم حاملگی دوقلو چیست؟

برای سازگاری با حمل بیش از یک جنین شرایط خاصی لازم است . اما تجربه علائم حاملگی دوقلویی همیشه به این معنی نیست که یک فرد حامل دو جنین است.

علائم بارداری دوقلویی

این علائم که برخی از آنها در هفته های اولیه بارداری رخ می دهند عبارتند از:

نشانه های بارداری دوقلویی چیست؟

علائم حاملگی دوقلویی مشابه علائم بارداری تک جنینی (تک قلو) است اما ممکن است شدیدتر باشد.

علائمی که ممکن است تجربه کنید شامل:

حاملگی دوقلویی چگونه تشخیص داده می شود؟

مطمئن ترین روش برای تایید بارداری دوقلو سونوگرافی قبل از تولد است. این آزمایش از امواج صوتی برای تولید تصاویری از رحم شما استفاده می کند. سونوگرافی امکان تشخیص دو جنین را فراهم می کند.

شکم دوقلو چه تفاوتی با شکم تک قلو دارد؟

در حاملگی دوقلویی ، برآمدگی شکم در اوایل ظاهر می شود. ممکن است مدت کوتاهی پس از اطلاع از بارداری به لباس بارداری نیاز داشته باشید. رشد سریع برآمدگی شکم و افزایش وزن اضافی باعث شود که هرچه سریع تر به لباس‌ گشادتری نیاز داشته باشید. در مقایسه با بارداری تک قلویی با ۱۳ کیلوگرم اضافه وزن ، در دوران بارداری دوقلویی حدود ۲۲ کیلوگرم اضافه وزن خواهید داشت.

انواع مختلف دوقلوها کدام هستند ؟

دوقلوها یا همسان هستند یا غیر همسان.

در دوقلوهای غیر همسان دو اسپرم دو تخمک را در یک چرخه بارور می کند که باعث ایجاد جفت جداگانه برای هر نوزاد می شود. DNA دوقلوهای غیر همسان مانند خواهر و برادر در سنین مختلف است. آنها ممکن است یکسان یا از جنسیت های متفاوت باشند.
در دوقلوهای همسان یک جنین از یک تخمک و یک اسپرم به دو قسمت تقسیم می شود. دوقلوها ممکن است یک جفت مشترک یا جفت جداگانه داشته باشند. دوقلوهای همسان همیشه از یک جنس هستند.

دوقلوهای به هم چسبیده بسیار نادر هستند و زمانی اتفاق می‌افتند که جنین دوقلوی همسان به طور کامل تقسیم نشود. بدن نوزادان در هم آمیخته است و ممکن است اعضای حیاتی مشترک داشته باشند. نقاط مشترک فیوژن سینه یا شکم هستند که می تواند منجر به یک کبد یا قلب مشترک شود.

چگونه می توانم دوقلو باردار شوم؟

شرایطی که شانس شما را برای داشتن دوقلو افزایش می دهد عبارتند از:

چگونه درمان های باروری احتمال دوقلو را افزایش می دهد؟

چگونه درمان های باروری احتمال دوقلو را افزایش می دهد؟

درمان های باروری می تواند منجر به حاملگی دوقلویی شود :

مدت زمان بارداری دوقلویی چقدر است ؟

بارداری کامل ۳۷ هفته است. بارداری دوقلو به ندرت این مدت طول می کشد، به طوری که این بارداری بین ۳۵ تا ۳۶ هفته طول می کشد. خیلی ها زودتر زایمان می کنند. برای آشنایی با بارداری ۳۷ هفته فیلم زیر را تماشا کنید :

برای جلوگیری از زایمان زودرس راه های کمی در دسترس هستند و همیشه موفقیت آمیز نیستند. هنگام فاز فعال زایمان هیچ راهی برای جلوگیری از پیشرفت آن وجود ندارد.

مراقبت های دوران بارداری برای حاملگی دوقلویی چگونه است؟

در بارداری دوقلویی ، هم فرد باردار و هم دوقلوها بیشتر در معرض عوارض جانبی قرار دارند . معاینات قبل از تولد در حاملگی دوقلویی بیشتر است و تشخیص مشکلات را در مراحل اولیه ممکن می‌سازد.

این نوع بارداری پرخطر است زیرا عوارض زیادی دارد. بسیاری از افراد مراقبت های دوران بارداری را از متخصصان پزشکی مادر و جنین دریافت می کنند. این متخصصان زنان و زایمان در پیشگیری، تشخیص و مراقبت از عوارض حاملگی های پرخطر تخصص دارند.

چه نوع عوارضی با بارداری دوقلو همراه است؟

عوارض بارداری دوقلو عبارتند از:

دوقلوهای نارس در معرض خطر عوارض جانبی هستند که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

دوقلوها چگونه به دنیا می آیند؟

برای حاملگی دوقلویی معمولا زایمان سزارین انجام می شود. اگر دوقلو باردار هستید و عوارضی ندارید، ممکن است زایمان طبیعی برای شما تجویز شود.

فهمیدن اینکه دوقلو باردار هستید می‌تواند هیجان‌انگیز باشد، اما ممکن است احساس خستگی کنید. در بارداری دوقلو قبل از تولد لازم است که چندین بار به پزشک مراجعه کنید زیرا احتمال بروز عوارض بیشتر است. بیشتر افرادی که دوقلو باردار هستند معمولا زودتر از موعد زایمان می کنند. اگرچه دوقلوها اغلب از طریق سزارین به دنیا می آیند، اما در مورد امکان زایمان طبیعی با پزشک خود صحبت کنید. آنها برای کمک به هرگونه سؤال یا نگرانی همراه شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *