لوگو فروشگاه تب گیر
سرطان سینه سه گانه منفی

طول عمر سرطان سینه سه گانه منفی و درمان آن

فهرست مطلب

اگر سرطان به نقاط دوردست بدن گسترش یافته باشد، میزان بقا بسیار کمتر و حدود ۱۲ درصد است.

سرطان سینه سه گانه منفی نسبت به سایر سرطان های سینه نرخ بقای کمتری دارد زیرا تهاجمی تر و درمان آن دشوار است.

برای اطلاع از میزان بقای مراحل مختلف سرطان سینه سه گانه منفی، میزان عود آن و موارد دیگر با ما همراه باشید.

تفاوت سرطان سه گانه منفی با انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه ممکن است یک یا چند سلول گیرنده داشته باشند که به هورمون‌ها یا عوامل هدف پاسخ می‌دهند. سه نوع اصلی وجود دارد:

 • گیرنده های استروژن (ER)
 • گیرنده های پروژسترون (PR)
 • گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی انسانی ۲ (HER-2)

پزشکان با شناسایی گیرنده های موجود می توانند سرطان سینه را تشخیص می دهند. آنها می توانند با هدف قرار دادن آن گیرنده ها سرطان را درمان کنند.

با این حال، سرطان پستان تریپل نگاتیو هیچ یک از این گیرنده ها را ندارد. این بدان معناست که پزشکان نمی توانند آن را با هدف قرار دادن گیرنده های خاص درمان کنند و گزینه های درمانی را محدودتر کنند.

سرطان سینه سه گانه منفی چیست ؟

میزان عود سرطان سینه از نوع تریپل نگاتیو

سرطان سینه سه گانه منفی نسبت به سایر سرطان پستان نرخ عود بیشتری دارد. یک مطالعه مبتنی بر جمعیت هلندی در سال ۲۰۱۸ نشان داد که میزان عود ۱۰ ساله سرطان سینه سه گانه منفی۷.۱٪ است که این نرخ برای سرطان های با ER و PR کمتر بود.

به گفته متخصصان، بیشترین خطر عود سرطان سینه معمولاً در چند سال اول پس از درمان رخ می دهد. مطالعات نشان می دهد که حدود ۷۵٪ از عود سرطان ها در عرض ۳ سال پس از تشخیص و بیشتر آنها در عرض ۵ سال رخ می دهند.

یک مطالعه برزیلی در سال ۲۰۱۸ نشان داد که در افراد مبتلا به سرطان سینه سه گانه منفی، سرطان هایی که به غدد لنفاوی گسترش یافته بودند یا در مراحل بعدی بودند یا هر دو ، نرخ عود بالاتری دارند. به معنای اینکه اگر سرطان به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته باشد، احتمال ابتلا به سرطانی که عود می‌کند بیشتر است.

عود سرطان سینه سه گانه منفی بعد از ماستکتومی

پزشکان سرطان سینه سه گانه منفی را تهاجمی تر از انواع سرطان سینه می دانند. بنابراین، ممکن است لامپکتومی یا ماستکتومی را به دنبال پرتودرمانی یا شیمی درمانی توصیه کنند. این پروتکل درمانی می تواند خطر عود را در افراد کاهش دهد و میزان بقای آنها را بهبود بخشد.

با این حال، طبق یک مطالعه سال ۲۰۲۱، میزان عود سرطان برای کسانی که لامپکتومی یا برداشتن توده و ماستکتومی انجام داده اند یکسان است. این نشان داد که یک پروتکل درمانی متنوع از جمله جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی به بهترین نتایج منجر شد. از آنجایی که سرطان هر فرد متفاوت است، یک پزشک یا انکولوژیست می تواند تعیین کند که کدام گزینه های درمانی برای یک فرد بهترین است.

عود سرطان سینه سه گانه منفی بعد از ماستکتومی

نرخ بقا و طول عمر سرطان سه گانه منفی

سرطان پستان سه گانه منفی حدود ۱۲% از تشخیص های سرطان سینه را در ایالات متحده از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ تشکیل می دهد. به طور کلی، این سرطان نسبت به سایر انواع سرطان پستان، میزان بقای کمتری دارد.

محققان نرخ بقا را بر اساس درصد افرادی که حداقل ۵ سال پس از تشخیص زنده هستند، تعیین می کنند.

با این حال، میزان بقا محدودیت هایی دارد. مثلا:

 • پزشکان این نرخ ها را بر اساس فاصله زمانی ۵ ساله قرار می دهند، بنابراین افرادی که اخیراً تشخیص داده شده اند ممکن است به دلیل پیشرفت های درمانی، میزان بقای بیشتری داشته باشند.
 • آنها عود، متاستاز سرطان سینه یا مراحل را در نظر نمی گیرند.
 • عوامل فردی مانند شرایط قبلی، سن و سابقه خانوادگی می توانند نقش داشته باشند.

انجمن سرطان آمریکا (ACS) سرطان های سینه را بر اساس اینکه آیا و چقدر گسترش یافته اند به سه گروه طبقه بندی می کند:

 • موضعی در سینه
 • منطقه ای، جایی که سرطان به نواحی مجاور گسترش یافته باشد
 • دور، جایی که سرطان به نواحی دیگر گسترش یافته است.

با توجه به منبع ACSTrusted، نرخ بقای ۵ ساله برای سرطان سینه سه گانه منفی عبارتند از:

مرحله نرخ بقای پنج ساله
موضعی ۹۱%
منطقه ای ۶۵%
دوردست ۱۲%
نرخ بقای ۵ ساله سرطان سینه سه گانه منفی

خطرات و علائم سرطان پستان سه گانه منفی

برخی از افراد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه سه گانه منفی هستند. برخی از عوامل خطر اجتناب ناپذیر هستند، در حالی که برخی دیگر به سبک زندگی مرتبط هستند.

افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند عبارتند از:

 • آمریکایی های آفریقایی تبار
 • افراد قبل از یائسگی
 • افرادی که از کنترل بارداری هورمونی استفاده می کنند
 • کسانی که هرگز نوزادی را با شیر مادر تغذیه نکرده اند

احتمال ابتلای آمریکایی های آفریقایی تبار به سرطان سینه سه گانه منفی دو برابر بیشتر از همتایان سفیدپوست خود است. در حالی که دانشمندان گمان می کنند که ژنتیک ممکن است نقشی داشته باشد اما کارشناسان نابرابری در مراقبت های بهداشتی، گزینه های درمانی و وضعیت اجتماعی-اقتصادی را عامل کاهش نرخ بقای آنها می دانند.

خطرات و علائم سرطان پستان تریپل نگاتیو

درمان سرطان پستان سه گانه منفی

درمان های هورمونی در درمان سرطان سینه سه گانه منفی موثر نیستند. در عوض، پزشکان از روش های درمانی دیگر استفاده می کنند.

پروتکل درمانی یک فرد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لامپکتومی، که در آن جراح مقداری از بافت سینه را برمی دارد.
 • ماستکتومی، که در آن جراح یک یا هر دو سینه را برمی دارد.

اگرچه درمان سرطان سینه سه گانه منفی ممکن است سخت تر از سایر سرطان های سینه باشد، اما به معنای غیر ممکن بودن درمان نیست. درمان موفقیت آمیز به تشخیص زودهنگام سرطان و مرحله تشخیص آن توسط پزشک بستگی دارد.

راههای پیشگیری از سرطان سینه

برخی از افراد بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به سرطان پستان سه گانه منفی هستند. با این حال، داشتن عوامل خطر لزوماً به معنای ابتلای فرد به این بیماری نیست. به طور مشابه، برخی از افراد بدون عوامل خطر به آن مبتلا می شوند.

در حالی که پیشگیری از سرطان سینه غیرممکن است، یک فرد می‌تواند خطر ابتلا به آن را با رعایت موارد زیر کاهش دهد:

 • حفظ وزن ایده آل
 • کاهش یا حذف مصرف الکل
 • تحرک بدنی
 • دوری یا ترک سیگار

افراد باید به طور منظم ماموگرافی انجام دهند. ACS به زنان ۴۵ تا ۵۴ ساله توصیه می کند ماموگرافی سالانه انجام دهند. آنها همچنین می گویند زنان ۴۰ تا ۴۴ ساله باید این گزینه را داشته باشند که ماموگرافی را شروع کنند.

پزشکان سه گانه منفی را یک سرطان سینه تهاجمی می دانند. با این حال، به این معنا نیست که آنها نمی توانند آن را درمان کنند.

به همین دلیل است که تشخیص زودهنگام، ماموگرافی منظم و خودآزمایی بسیار مهم است. این عارضه اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، راحت‌تر درمان می‌شود و به چشم‌انداز بهتری منجر خواهد شد. در فیلم زیر می توانید با خودآزمایی سرطان سینه آشنا شوید.

میزان بقا تا حد زیادی به مرحله سرطان در هنگام تشخیص بستگی دارد. سرطان سینه سه گانه منفی بیشتر از سایر سرطان ها عود می کند. اما اگر سرطان در عرض ۵ سال عود نکند، این خطر کاهش می یابد.

تحریریه مجله علمی تبگیر
گلناز زارعین هستم. حدود 5 سال است در زمینه ترجمه و گردآوری مقالات پزشکی از سایتهای معتبر خارجی فعالیت دارم. همیشه سعی میکنم بهترین منبع را بر اساس نیاز کاربران پیدا کرده و ترجمه کنم.