یک یادداشت مهم برای تقویت سیستم ایمنی بدن

هیچ مکملی بیماری را درمان یا پیشگیری نمی کند.

با همه گیری ویروس کرونا ، بسیار مهم است که درک کنیم هیچ مکمل ، رژیم غذایی یا اصلاح دیگری در شیوه زندگی به غیر از فاصله اجتماعی و اقدامات بهداشتی مناسب نمی تواند شما را در برابر COVID-19 محافظت کند.

سیستم ایمنی بدن شما شامل مجموعه ای پیچیده از سلول ها ، فرآیندها و مواد شیمیایی است که به طور مداوم از بدن شما در برابر عوامل بیماری زا از جمله ویروس ها ، سموم و باکتری ها محافظت می کند.

سیستم ایمنی سالم می تواند از بدن در مقابل عفونت ها و بیماری محافطت کند.

انتخاب سبک زندگی سالم با مصرف غذاهای مقوی , خواب کافی و ورزش مهمترین راه های تقویت سیستم ایمنی بدن شما هستند.

علاوه بر این ، تحقیقات نشان داده است که مکمل های حاوی ویتامین ها ، مواد معدنی ، گیاهان و سایر مواد می تواند به افزایش سیستم ایمنی کمک کند و از بدن در برابر بیماری ها محافظت کند.

با این حال ، توجه داشته باشید که برخی از مکمل ها می توانند با داروهای که مصرف می کنید تداخل داشته باشند. برخی از آنها ممکن است برای افرادی که دارای بیماری خاصی هستند مناسب نباشد. قبل از شروع هرگونه مکمل ، حتماً با یک متخصص صحبت کنید.

بهترین ویتامین ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن

در اینجا ۱۵ مکمل وجود دارد که به عنوان پتانسیل تقویت ایمنی بدن شناخته شده اند.

بهترین ویتامین ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن

به یاد داشته باشید که هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد هر یک از آنها می توانند از شما در برابر کرونا محافطت کنند – حتی اگر برخی از آنها دارای خاصیت ضد ویروسی باشند. بنابراین برای محافظت بیشتر از خود حتما از ماسک استفاده کنید.

ماسک سه لایه استاندارد

[button et_class=”” target=”_blank” style=”big black” url=”https://tabgir.com/product/3ply-face-mask/” icon=”” title=”خرید ماسک سه لایه استاندارد”]

۱. ویتامین D و سیستم ایمنی

ویتامین D یک ماده مغذی محلول در چربی است که برای سلامت و عملکرد سیستم ایمنی بدن شما ضروری است.

ویتامین D تاثیر مبارزه پاتوژن های مونوسیت و ماکروفاژها افزایش می دهد – گلبول های سفید خون که از قسمتهای مهم دفاع ایمنی بدن شما هستند و التهاب را کاهش می دهد که به تقویت پاسخ ایمنی کمک می کند.

بسیاری از افراد به کمبود ویتامین D دچار هستند ، که ممکن است بر عملکرد ایمنی بدن تأثیر منفی بگذارد. در حقیقت ، سطح پایین ویتامین D با افزایش خطر عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ، از جمله آنفلوانزا و آسم آلرژیک در ارتباط است.

برخی مطالعات نشان می دهد که مکمل ویتامین D می تواند در تقویت سیستم ایمنی موثر باشد. در حقیقت ، تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف این ویتامین ممکن است از عفونت دستگاه تنفسی جلوگیری کند.

یک بررسی در سال ۲۰۱۹ از مطالعات کنترل تصادفی در ۱۱۳۲۱ نفر نشان داد ، مکمل ویتامین D به طور قابل توجهی خطر ابتلا به عفونت های تنفسی را در افرادی که به کمبود این ویتامین دچار بودند را کاهش داده و خطر ابتلا به عفونت در آنها با سطح کافی ویتامین D در بدن کاهش یافته است .

این مطالعه نشان دهنده یک تاثیر محافظتی کلی است.

مطالعات دیگر اشاره می کنند که مکمل های ویتامین D ممکن است پاسخ به درمان های ضد ویروسی را در افراد مبتلا به عفونت های خاص ، از جمله هپاتیت C و HIV بهبود بخشد.

ویتامین دی و سیستم ایمنی

بسته به سطح خون ، مصرف ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین D برای بیشتر افراد در روز کافی است ، هرچند کسانی که کمبود جدی دارند اغلب به دوزهای بسیار بیشتری نیاز دارند.

ویتامین D به دلیل تأثیر آن بر سیستم ایمنی بدن ، در رابطه با COVID-19 بسیار مورد تحقیق قرار گرفته است. مطالعات نشان داده است که ویتامین D می تواند به سرعت التهاب سیستم تنفسی را متوقف و بهبود بخشد.

با این حال ، بسیاری از متخصصان سلامتی و جامعه علوم استدلال می کنند که مکمل ویتامین D به طور کلی بی خطر است و می تواند از افراد در برابر ویروس ها محافظت کند.

ویتامین D برای عملکرد ایمنی بدن ضروری است. سطح سالم این ویتامین ممکن است به شما در کاهش خطر ابتلا به عفونت های تنفسی کمک کند.

حتما بخوانید : در مورد ویروس کرونا چه میدانید ؟ 

۲- زینک برای سیستم ایمنی

زینک یک ماده معدنی است که معمولاً به مکمل ها به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن اضافه می شود. به این دلیل که زینک برای عملکرد سیستم ایمنی بدن ضروری است.

روی برای رشد و ارتباط سلولهای ایمنی لازم است و نقش مهمی در پاسخ التهابی دارد. روی معمولا از موانع بافتی در بدن محافظت می کند و از ورود عوامل بیماری زای خارجی جلوگیری می کند.

کمبود این ماده مغذی به طور قابل توجهی بر عملکرد سیستم ایمنی بدن شما تأثیر می گذارد و در نتیجه خطر ابتلا به عفونت و بیماری از جمله ذات الریه افزایش می یابد.

طبق تحقیقات ، ۱۶٪ از کل عفونتهای تنفسی عمیق در سراسر جهان به علت کمبود زینک گزارش شده است.

کمبود زینک حدود ۲ میلیارد نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داده و در بزرگسالان مسن بسیار شایع است. در واقع ، کمبود این ماده مغذی در ۳۰٪ افراد مسن شایع است

مطالعات متعدد نشان می دهد که مکمل های زینک ممکن است از بدن در برابر عفونت های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی محافظت کنند. علاوه بر این ، مصرف مکمل روی می تواند برای کسانی که از قبل بیمار هستند مفید باشد.

در مطالعه ۲۰۱۹ در ۶۴ کودک بستری مبتلا به عفونت حاد دستگاه تنفسی تحتانی (ALRI) ، مصرف روزانه ۳۰ میلی گرم زینک در روز باعث کاهش طول دوره عفونت و مدت زمان بستری در بیمارستان در مقایسه با گروه های دیگر شد.

زینک برای سیستم ایمنی

مکمل زینک می تواند به کاهش مدت زمان سرماخوردگی کمک کند. علاوه بر این ، روی نشان دهنده فعالیت ضد ویروسی است. مصرف طولانی مدت معمولا برای افراد سالم بی خطر است ، به شرطی که دوز روزانه آن رعایت شود.

دوزهای بالای زینک می تواند در جذب مس تداخل ایجاد کند ، که می تواند خطر عفونت را در شما افزایش دهد.

مصرف مکمل زینک می تواند از شما در برابر عفونت های دستگاه تنفسی کمک کرده و دوره این عفونت ها را کاهش دهد.

۳. ویتامین C و تاثیر آن در سیستم ایمنی

ویتامین C به دلیل نقش مهمی که در سلامت سیستم ایمنی دارد ، شاید محبوب ترین مکمل مصرفی برای محافظت در برابر عفونت باشد.

این ویتامین از عملکرد سلول های ایمنی حمایت می کند و توانایی آنها را برای محافظت در برابر عفونت ها افزایش می دهد. همچنین برای مرگ سلولی ضروری است ، که با پاکسازی سلول های قدیمی و جایگزینی سلول های جدید به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند تا سالم باشد.

ویتامین C همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و از بدن در برابر آسیب های ناشی از استرس که با تجمع رادیکال های آزاد ایجاد می شود ، محافظت می کند.

استرس می تواند بر سلامت سیستم ایمنی تأثیر منفی بگذارد و با بیماری های زیادی در ارتباط باشد.

نشان داده شده است که مکمل ویتامین C باعث کاهش دوره و شدت عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی ، از جمله سرماخوردگی می شود.

یک بررسی گسترده از ۲۹ مطالعه در ۱۱۳۰۶ نفر نشان داد که مصرف منظم مکمل ویتامین C با دوز متوسط ۱-۲ گرم در روز ، مدت زمان سرماخوردگی را در بزرگسالان ۸٪ و در کودکان ۱۴٪ کاهش می دهد.

جالب توجه است ، این بررسی همچنین نشان داد که مصرف منظم مکمل های ویتامین C ، بروز سرماخوردگی در افراد تحت استرس شدید جسمی ، از جمله دوندگان ماراتن و سربازان را تا ۵۰٪ کاهش می دهد.

بعلاوه ، نشان داده شده است که تزریق ویتامین c با دوز بالا به طور قابل توجهی علائم را در افراد مبتلا به عفونت های شدید ، از جمله سپسیس را بهبود می بخشد.

ویتامین ث برای سیستم ایمنی

مطالعات دیگر نشان داده اند که نقش ویتامین C در این شرایط هنوز تحت بررسی است.

در کل ، این نتایج تأیید می کنند که مکمل های ویتامین C ممکن است به طور قابل توجهی بر سلامت سیستم ایمنی تأثیر بگذارد ، به ویژه در کسانی که از رژیم غذایی خود ویتامین کافی دریافت نمی کنند.

حد بالای ویتامین ث ۲۰۰۰ میلی گرم است. دوزهای مکمل روزانه معمولاً بین ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم است.

ویتامین C برای سلامتی ایمنی حیاتی است. مصرف مکمل با این ماده مغذی ممکن است به کاهش دوره و شدت عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله سرماخوردگی کمک کند.

۴- میوه اقطی یک ضد ویروس

میوه اقطی مدت هاست که برای درمان عفونت ها مورد استفاده قرار می گیرد ، همچنین تاثیر آن بر سلامت سیستم ایمنی در حال بررسی است.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که عصاره این میوه در برابر عفونت های دستگاه تنفسی و ویروس آنفلوانزا خاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروسی دارد.

علاوه بر این ، نشان داده شده است که میوه اقطی در تقویت سیستم ایمنی و کوتاه شدن مدت و شدت سرماخوردگی و همچنین کاهش علائم مربوط به عفونت های ویروسی بسیار موثر است.

یک بررسی از ۴ مطالعه روی ۱۸۰ نفر نشان داد که مکمل های گیاه آقطی به طور قابل توجهی علائم تنفسی فوقانی ناشی از عفونت های ویروسی را کاهش می دهد.

اگرچه گفته شده است که میوه اقطی می تواند به تسکین علائم برخی از عفونت ها و ویروس آنفلوانزا کمک کند ، اما باید از خطرات آن آگاهی داشته باشیم. برخی منابع گزارش می کنند که این میوه می تواند منجر به تولید اضافه سیتوکین ها در بدن شود که می تواند به سلول های سالم آسیب وارد کند.

میوه اقطی یک ضد ویروس

به همین دلیل ، برخی از محققان توصیه می کنند که مکمل های میوه آقطی فقط در دوره اولیه COVID-19 استفاده شود.

لازم به ذکر است که هیچ مطالعه تحقیقاتی منتشر شده ای ، استفاده از این میوه را برای کرونا ارزیابی نکرده است . این توصیه ها بر اساس تحقیقات قبلی ارائه شده است.

در یک بررسی سیستمی از میوه اقطی نتایج زیر حاصل شد :

مکمل های میوه آقطی اغلب به صورت مایع یا کپسول فروخته می شوند.

مصرف مکمل های میوه آقطی می تواند به کاهش علائم تنفسی فوقانی ناشی از عفونت های ویروسی کمک کرده و علائم آنفولانزا را کاهش دهد. با این حال ، این میوه خطراتی به همراه دارد که تحقیقات بیشتری لازم است.

۵- قارچ های دارویی

از زمان های بسیار قدیم قارچ های دارویی برای پیشگیری و درمان عفونت و بیماری ها کاربرد داشته است. انواع بسیاری از قارچ های دارویی از نظر توانایی تقویت ایمنی بدن مورد مطالعه قرار گرفته اند.

بیش از ۲۷۰ گونه قارچ دارویی شناخته شده که دارای خاصیت تقویت سیستم ایمنی هستند. قارچ کوردیسپس ، یال شیر ، مایتاکه ، شیاتاکه ، گانودرما و دم بوقلمون همه مواردی هستند که می تواند برای سلامتی ایمن و مفید باشند.

قارچ های دارویی برای سیستم ایمنی

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف مکمل با نوع خاصی از قارچ های دارویی ممکن است از چند طریق سلامت ایمنی را افزایش داده و علائم بیماری های خاص از جمله آسم و عفونت های ریوی را کاهش دهد.

به عنوان مثال ، یک مطالعه بر روی موش های مبتلا به سل ، یک بیماری جدی باکتریایی ، نشان داد که درمان با بند ناف باعث کاهش قابل توجه بار باکتری در ریه ها ، افزایش پاسخ ایمنی و کاهش التهاب در مقایسه با گروه دارونما می شود.

دم بوقلمون یکی دیگر از قارچ های دارویی است که تأثیرات مهمی بر سلامت سیستم ایمنی بدن دارد. تحقیقات در انسان نشان می دهد که دم بوقلمون می تواند در افراد مبتلا به نوع خاصی از سرطان باعث تقویت سیستم ایمنی شود.

بسیاری از قارچ های دارویی ، از جمله کوردیسپس و دم بوقلمون ، ممکن است در تقویت سیستم ایمنی موثر باشد و خاصیت ضد باکتری داشته باشند.

۱۰ مکمل برای تقویت سیستم ایمنی بدن

گذشته از موارد ذکر شده در بالا ، بسیاری از مکمل ها ممکن است به بهبود پاسخ ایمنی کمک کنند:

گون : گون گیاهی است که معمولا در طب سنتی چین (TCM) استفاده می شود. تحقیقات حیوانی نشان می دهد که عصاره آن ممکن است به طور قابل توجهی باعث بهبود سیستم ایمنی بدن شود.

سلنیوم : سلنیوم یک ماده معدنی است که برای سلامتی بدن ضروری است. تحقیقات حیوانی نشان می دهد که مکمل های سلنیوم ممکن است دفاع ضد ویروسی را در برابر سویه های آنفلوانزا ، از جمله H1N1 تقویت کنند.

سیر : سیر دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی قدرتمند است. نشان داده شده است که با تحریک سلولهای سفید محافظ خون مانند سلولهای NK و ماکروفاژها ، سلامت ایمنی بدن را افزایش می دهد. با این حال ، تحقیقات انسانی محدود است.

سیر برای تقویت سیستم ایمنی

آندروگرافیس : این گیاه حاوی آندروگرافولید ، یک ترکیب ترپنوئیدی است که دارای اثرات ضد ویروسی علیه ویروس های ایجاد کننده بیماری های تنفسی ، از جمله آنترو ویروس D68 و آنفلوانزای A است.

شیرین بیان : شیرین بیان حاوی مواد زیادی از جمله گلیسیریزین است که می تواند در محافظت در برابر عفونت های ویروسی کمک کند. طبق تحقیقات لوله آزمایش ، گلیسیریزین فعالیت ضد ویروسی در برابر ویروس کرونا مربوط به سندرم تنفسی حاد از خود نشان می دهد.

پلارگونیوم سیدوئیدز : برخی تحقیقات انسانی استفاده از عصاره این گیاه را برای کمک به کاهش علائم عفونت های حاد تنفسی ویروسی ، از جمله سرماخوردگی و برونشیت حمایت می کند. هنوز هم نتایج متفاوت است و تحقیقات بیشتری لازم است.

ویتامین های B کمپلکس . ویتامین های گروه B ، از جمله B12 و B6 ، برای سیستم ایمنی سالم اهمیت زیادی دارند. با این حال ، بسیاری از بزرگسالان از کمبود آن رنج می برند، که ممکن است بر سلامت سیستم ایمنی آنها تأثیر منفی بگذارد.

کورکومین : کورکومین اصلی ترین ترکیب فعال در زردچوبه است. این خاصیت ضد التهابی قدرتمندی دارد و مطالعات حیوانی نشان می دهد که ممکن است به بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک کند.

اکیناسه یا سرخارگل : از تیره گیاهان در خانواده گلهای بتونه است. نشان داده شده است که گونه های خاصی از آن سلامت ایمنی را بهبود می بخشند و ممکن است اثرات ضد ویروسی در برابر ویروس های تنفسی مختلف از جمله ویروس سن سیشیال تنفسی و ویروس های بینی داشته باشند.

بهبود سیستم ایمنی با سرخارگل

بره موم : بره موم ماده ای رزینی مانند است که زنبورهای عسل از آن را به عنوان درزگیر در کندوها تولید می کنند. اگرچه تاثیر زیادی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد و ممکن است دارای خواص ضد ویروسی نیز باشد ، اما تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است .

طبق نتایج حاصل از تحقیقات علمی ، مکمل های ذکر شده در بالا ممکن است باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود.

با این حال ، به یاد داشته باشید که بسیاری از اثرات بالقوه این مکمل ها بر روی سلامت سیستم ایمنی بدن به طور کامل بر روی انسان آزمایش نشده است و این امر نیاز به مطالعات آینده را برجسته می کند.

گون ، سیر ، کورکومین و اکیناسه فقط برخی از مکمل هایی هستند که ممکن است در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر باشد. اما هنوز هم تاثیر آنها به طور کامل بر روی انسان آزمایش نشده اند و تحقیقات بیشتری لازم است.

بسیاری از مکمل های موجود در بازار ممکن است به بهبود سلامت سیستم ایمنی کمک کنند. روی ، شاه توت و ویتامین های C و D فقط برخی از موادی هستند که در مورد توانایی آنها در تقویت سیستم ایمنی بدن تحقیقاتی انجام شده است.

حتما بخوانید : بهترین ماسک برای کرونا کدام است ؟ انواع مختلف ماسک صورت 

با این حال ، اگرچه این مکمل ها ممکن است فواید کمی برای سلامت سیستم ایمنی بدن داشته باشند ، اما نباید و نمی توانند به عنوان جایگزینی برای یک سبک زندگی سالم استفاده شوند.

هدف از داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سرشاز از مواد مغذی ، خواب کافی ، انجام فعالیت بدنی منظم و عدم استعمال سیگار از مهمترین راهکارها برای حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن است و خطر ابتلا به بیماری و عفونت را کاهش می دهد.

در صورت استفاده از مکمل ها ، ابتدا با یک متخصص بهداشت صحبت کنید ، زیرا برخی مکمل ها ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشند یا برای برخی از افراد نامناسب باشد.

 

source : immune-boosting-supplements

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *