محققان دلایل اصلی سرطان سینه را به طور کامل درک نمی کنند، اما میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در سال های اخیر کاهش یافته است که می تواند به دلیل تشخیص زودهنگام و بهبود درمان باشد.

برخی از عوامل خطر سرطان سینه توسط فرد قابل کنترل نیستند مانند سابقه خانوادگی و افزایش سن، اما فرد می تواند سایر عوامل خطر مرتبط با سبک زندگی یا رژیم غذایی خود را بررسی کند. علاوه بر این، فرد باید پس از ۴۰ سالگی به طور منظم ماموگرافی انجام دهد.

این مقاله نشان می دهد که چگونه یک فرد می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را از طریق رژیم غذایی مثبت و تغییرات سبک زندگی کاهش دهد. همچنین در صورت داشتن سابقه خانوادگی سرطان سینه یا جهش ژنی راه حلی ارائه می دهد که فرد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار گیرد. در نهایت، عوامل خطر احتمالی سرطان سینه مورد بررسی قرار می گیرد.

برای جلوگیری از سرطان سینه چه بخوریم ؟

ارتباط بین رژیم غذایی و پیشگیری از سرطان سینه نامشخص است، اما محققان نقش غذاها و رژیم های غذایی خاص را در ” جلوگیری از سرطان سینه ” مورد بررسی قرار دادند. برخی از مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی سرطان سینه ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند:

برای جلوگیری از سرطان چه بخوریم ؟

 

غذاهای گیاهی

شواهد کمی در مورد ارتباط بین جلوگیری از سرطان سینه پس از یائسگی و رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، میوه‌ها و غلات کامل و مصرف کمتر کربوهیدرات‌های تصفیه شده و محصولات حیوانی وجود دارد. برخی شواهد نشان می دهد که خوردن سبزیجات غیر نشاسته ای و سبزیجات و میوه های غنی از کاروتنوئیدها نیز ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان گیرنده منفی استروژن (ER-) را کاهش دهد.

برای آشنایی بیشتر با راه های جلوگیری از سرطان سینه فیلم زیر را مشاهده کنید :

رژیم غذایی مدیترانه ای

تحقیقات نشان می دهد که رژیم مدیترانه ای مرگ و میر ناشی از هر علتی از جمله سرطان سینه را کاهش می دهد. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد رژیم غذایی مدیترانه‌ای اضافه وزن و چاقی را که از عوامل خطر بالقوه سرطان سینه هستند را نیز کاهش می‌دهد.

یک کارآزمایی بالینی در سال ۲۰۱۵ نشان داد که بعد از یائسگی، خطر ابتلا به سرطان بدخیم سینه در افرادی که رژیم غذایی مدیترانه‌ای همراه با روغن زیتون فوق بکر مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که رژیم غذایی کنترلی دارند ، کمتر است.

رژیم های غذایی سرشار از کلسیم

برخی شواهد نشان می دهد که داشتن یک رژیم غذایی سرشار از کلسیم می تواند در جلوگیری از سرطان سینه موثر باشد. محصولات لبنی منبع قابل توجهی از کلسیم، ویتامین D و اسیدهای لینولئیک هستند که ممکن است از ابتلا به سرطان سینه جلوگیری کنند.

پیشگیری از سرطان سینه در زنان

 

غذاهایی که باید از آن دوری کنید

تعداد کمی از غذاها با جلوگیری از سرطان سینه ارتباط خاصی دارند. با این حال، تاثیر تجمعی الگوهای ضعیف غذایی می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. برای دستیابی به یک الگوی کلی تغذیه سالم، انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که غذاهای زیر را از رژیم غذایی خود محدود یا حذف کنید:

  • گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده
  • نوشیدنی های شیرین شده با شکر
  • محصولات با غلات تصفیه شده
  • غذاهای بسیار فرآوری شده
  • الکل

تغییر سبک زندگی برای جلوگیری از سرطان سینه

تغییرات سبک زندگی که ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را در افراد کاهش دهد عبارتند از:

  • حفظ وزن سالم بدن : حفظ وزن بدن در محدوده سالم در طول زندگی.
  • دوری از بی تحرکی : نشستن یا دراز کشیدن برای مدت طولانی، تماشای تلویزیون یا سرگرمی های دیگر مبتنی بر صفحه نمایش با خطر افزایش یا اضافه وزن و چاقی مرتبط است که ممکن است در خطر ابتلا به سرطان سینه نقش داشته باشد.
  • تغذیه با شیر مادر پس از زایمان : شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد شیردهی با جلوگیری از سرطان سینه در ارتباط است و خطر ابتلا به سرطان سینه را در افراد کاهش می دهد. متخصصان پیشنهاد می کنند که هرچه مدت طولانی تری به کودک خود شیر دهید، بهتر می توانید از خود در برابر سرطان سینه محافظت کنید.
  • درمان جایگزینی هورمون (HRT) : به‌ویژه درمان با استروژن- پروژسترون (EPT) برای علائم یائسگی ، با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط است. مردم باید خطر ابتلا به سرطان خود را با پزشک در میان بگذارند. به طور کلی، یک فرد نباید پس از سرطان سینه HRT مصرف کند زیرا می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

تغییر سبک زندگی بعد از سرطان سینه

 

سابقه خانوادگی یا جهش ژنی

برخی از افراد ممکن است سابقه خانوادگی سرطان سینه یا یک جهش ژنی داشته باشند که آنها را نسبت به افراد عادی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار می دهد.

داروهایی مانند تاموکسیفن، رالوکسیفن و مهارکننده‌های آروماتاز می تواند به برخی از افراد به جلوگیری از سرطان سینه کمک کند.

پزشکان ممکن است برای درصد کمی از افراد که بیشتر در معرض خطر سرطان سینه هستند، مانند افرادی که دارای جهش ژن BRCA هستند، برداشتن سینه‌ها و تخمدان‌ها را تجویز کند. برداشتن هر دو سینه ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را حداقل تا ۹۵ درصد در افرادی که دارای جهش ژن BRCA1 یا BRCA2 هستند، و در افرادی که سابقه خانوادگی قوی سرطان سینه دارند تا ۹۰ درصد کاهش دهد. برداشتن تخمدان ها و لوله های فالوپ ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را تا ۵۰ درصد کاهش دهد. با این حال، جراحی پیشگیرانه خطر سرطان سینه را از بین نمی برد و عوارض جانبی به همراه دارد.

افراد باید گزینه های خود را با یک متخصص مراقبت های بهداشتی در میان بگذارند تا بفهمند چگونه این رویکردها ممکن است بر خطر سرطان سینه آنها تأثیر بگذارد.

عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه

دلایل دقیق سرطان سینه نامشخص است. با این حال، عوامل خطر سرطان سینه عبارتند از :

عوامل خطر خاصی با سرطان سینه مرتبط هستند و تغییرات سبک زندگی ممکن است در جلوگیری از سرطان سینه موثر باشند. الگوهای غذایی نامناسب، انتخاب های غذایی نامناسب و سبک زندگی کم تحرک ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را در افراد افزایش دهد. حفظ وزن سالم در طول زندگی، خوردن یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *