واریس واژن یا ولو نوعی از رگ های واریس است که در داخل و اطراف ناحیه تناسلی ایجاد می شود . این نوع واریس معمولا در دوران بارداری در زنان بروز می کند و بسیاری از زنان مبتلا به واریس دستگاه تناسلی در نواحی دیگر نیز دارای رگهای واریسی هستند. در این مقاله ، ما دلایل و علائم واریس واژن و همچنین گزینه های درمانی آن را شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

واریس واژینال چیست؟

مانند هر ناحیه دیگر از بدن ، واژن محل زندگی طیف وسیعی از رگهای خونی کوچک و بزرگ است. در دوران بارداری ، افزایش جریان خون و فشار بر اندام های تناسلی و پایین بدن می تواند باعث ایجاد واریس رحم شود.

واریس بیشتر در ساق پا و ران پا دیده می شود ، اما برخی از خانم ها به واریس دستگاه تناسلی مبتلا شوند . رگها ممکن است ریز و تنها کمی متورم باشند و یا می توانند بزرگ ، پیچ خورده و دردناک باشند.

بیشترزنان مبتلا به واریس دستگاه تناسلی به آنها توجه نکرده و علائمی ندارند. حتی در صورت بروز علائم ، فرد ممکن است قادر به دیدن رگها نباشد. هرکسی که مشکوک به واریس رحمی باشد باید با پزشک خود در مورد علائم آن صحبت کند تا از تشخیص صحیح آن اطمینان حاصل کند.

واریس دستگاه تناسلی در بارداری

علائم واریس واژن

علاوه بر رگهای پیچ خورده یا متورم برجسته ، یکی دیگر از علائم اصلی واریس ولو ، درد در دستگاه تناسلی یا اطراف آن است. ممکن است در این ناحیه احساس درد و کبودی داشته باشید . برخی علائم دیگر عبارتند از:

وریدها همچنین می توانند بر پرینه ، ناحیه بین واژن و مقعد تأثیر بگذارند. برخی از زنان مبتلا به واریس واژن نیز به بواسیر مبتلا می شوند.

علل ایجاد واریس رحم

بارداری شایعترین علت واریس واژن است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ تخمین می زند که ۱۸-۲۲ درصد از کل زنان باردار و ۲۲ تا ۳۴ درصد از زنانی که رگهای واریسی نزدیک به لگن خود دارند ، دچار واریس واژینال می شوند.

برآورد می شود که ۴ درصد از زنان به واریس واژن مبتلا باشند. این نوع واریس معمولا در دوران بارداری اتفاق می افتند و معمولا طی ۶ هفته پس از زایمان خود به خود از بین می روند.

واریس رحم در زنانی که باردار نشده اند شایع نیست. اگرچه ، گاهی اوقات ، در زنان مسن به دلیل ایستادن طولانی مدت رخ می دهد. زنانی که در جای دیگری از بدن خود رگ های واریسی دارند نیز ممکن است دچار واریس واژینال شوند.

هر رگ در بدن فرد دریچه ای دارد که از جریان خون به سمت عقب جلوگیری می کند. وریدهای قسمت تحتانی بدن برای انتقال خون به قلب باید به سختی کار کنند.

علت ایجاد واریس

در دوران بارداری ، افزایش جریان خون در اندام های تناسلی و فشار به قسمت پایین تنه می تواند از جریان خون در مسیر مناسب جلوگیری کند. که این امرممکن است باعث بازگشت خون به سمت عقب و ایجاد رگ های واریسی شود.

همچنین ، در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی یا فشار وارد شده به ورید اصلی به نام ورید اجوف تحتانی ، رگهای فرد ممکن است گشاد شود و باعث ایجاد رگهای واریسی در ناحیه واژن شود.

ایجاد واریس واژینال ارثی است ، بنابراین اگر اعضای نزدیک خانواده فردی مبتلا به واریس رحمی باشند بنابراین خود فرد نیز ممکن است به آن مبتلا شود. درموارد نادر ممکن است واریس واژن منجر به تومورهای لگن شود که جریان خون در رگها را محدود می کند.

حتما بخوانید : واریس بارداری ؛ علت و راه درمان واریس بارداری 

درمان خانگی واریس واژن

درمان واریس واژن معمولا به صورت خانگی درمان می شود ، زیرا واریس های واژینال در طی ۱ ماه پس از زایمان از بین می روند. راه های جلوگیری از بدتر شدن رگ ها عبارتند از:

درمان خانگی واریس واژن تکنیک های کاهش درد در واریس دستگاه تناسلی عبارتند از:

پزشکان از بین بردن واریس های واژینال را در دوران بارداری توصیه نمی کنند ، زیرا معمولا خود به خود از بین می روند. اگر چند ماه پس از زایمان واریس ها از بین نرفتند ، می توانید از روش های جراحی استفاده کنید.

دو روش معمول برای درمان واریس رحم عبارتند از:

حتما بخوانید : اسکلروتراپی یا لیزر وریدهای عنکبوتی

تشخیص واریس رحم

بسیاری از زنان مبتلا به واریس واژن هیچ علائمی غیر از تورم رگ ندارند. یک پزشک معمولا واریس واژینال را با استفاده از یک معاینه بینایی ساده تشخیص می دهد.وجود واریس رحمی گاهی اوقات نشانه یک مشکل اصلی در گردش خون است. پزشک معمولا از فرد سوالاتی در مورد گردش خون و همچنین وجود رگهای واریسی در جای دیگر بدن می پرسد.

خطرات واریس واژن در بارداری

گردش ضعیف خون می تواند باعث جمع شدن خون در وریدها شود و منجر به ایجاد لخته خون خطرناکی به نام ترومبوز ورید عمقی (DVT) شود. خون لخته شده درعمیق ترین رگها می تواند جدا شده و به جای دیگری از بدن سفر کند. DVT یا ترمبوز وریدی یک عارضه تهدید کننده زندگی است.

خطرات واریس واژن در بارداری

واریس رحم همراه با ترمبوز وریدی بسیار نادر است. با این حال ، پزشک برای اطمینان از عدم ایجاد لخته خون ، وریدها را کنترل می کند. علائم لخته شدن خون در رگ ها شامل دردناکی ، قرمزی ، متورم و سفتی است. زنان باید بلافاصله این علائم را به پزشک خود گزارش دهند.

برخی از زنان مبتلا به واریس واژن ممکن است نگران تاثیر رگها بر زایمان باشند. با این حال ، این وریدها معمولا خونریزی نمی کنند و هیچ ارتباطی با عوارض زایمان ندارند.

در برخی از زنان ، واریس های واژینال منجر به یک بیماری درد مزمن به نام سندرم احتقان لگن می شود. صدمه به چندین رگ در واژن و اندام تناسلی می تواند باعث ایجاد رگهای واریسی متعددی شود که ممکن است باعث تورم و انسداد جریان خون در این ناحیه شود.

درمان خانگی واریس واژن با کمپرس یخ و گرما ممکن است تاثیر داشته باشد ، اما برخی از خانم ها ممکن است برای درمان رگ ها به جراحی نیاز داشته باشند.

آیا واریس های واژینال دائمی هستند ؟

واریس واژینال معمولا دائمی نیست و علائم آن مدتی پس از زایمان از بین می روند. با این حال ، زنانی که در طول یک بارداری به واریس دستگاه تناسلی مبتلا شده اند ممکن است در بارداری های بعدی نیز به آن مبتلا شوند. همچنین وریدها ممکن است با هر بارداری بدتر یا دردناک تر شوند.

اگر واریس های واژن خود به خود از بین نروند، باید با پزشک خود در مورد علل دیگری مانند گردش ضعیف خون صحبت کنید. پزشکان می توانند با جراحی سرپایی به راحتی رگ های واریسی را بردارند. با این حال ، رگهای واریسی ممکن است در زنانی که سابقه واریس دارند گسترش یابد ، بنابراین بهتر است که به آنها زمان داده شود تا بدون درمان ناپدید شوند.

واریس واژن می تواند ترسناک به نظر برسد و برخی از خانم ها از گفتگو با پزشک خود در مورد آن خجالت می کشند. با این حال ، این رگها گسترده هستند و هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. زنان هنوز هم باید برای تشخیص مناسب و اطمینان از اینکه رگهای واریسی با گذشت زمان از بین می روند ، با پزشک خود صحبت کنند.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *