لوگو فروشگاه تب گیر
ترومبوز وریدی

نشانه ها و ریسک فاکتور های ترومبوز وریدی (DVT) (ویدئو)

فهرست مطلب

نشانه ها و ریسک فاکتور های ترومبوز وریدی ( DVT )

لخته شدن خون یا ترومبوز وریدی یک فرایند طبیعی است که به دلیل واکنش بدن به بریدگی یا زخم ایجاد می شود. در فرایندی پیچیده که همان انعقاد خون است، لایه ای شکل می گیرد که از خونریزی در زخم های جزئی جلوگیری می کند.

در بعضی اوقات، انعقاد خون بی موردی صورت می گیرد و باعث می شود که لخته خون در پا در یکی از ورید های بزرگ در پا، لگن، شکم و به ندرت در بازو شکل بگیرد در حالیکه اصلا نیازی به آن نیست.

حتما بخوانید : درمان واریس و بیماری های مزمن وریدی

نام علمی این وضعیت، ترومبوز ورید عمقی یا “دی وی تی” است.

ورم، درد و یا تغییر رنگ در بازو و اندام تحتانی نشان دهنده آنست که شما به این بیماری مبتلا هستید. عوامل زیادی وجود دارند که خطر ابتلا به ترومبوز وریدی را افزایش می دهند، از جمله سن، اضافه وزن، بی تحرکی، جریان خون محدود بخاطر صدمه یا جراحی، سرطان و درمان های سرطان یا سابقه خانوادگی در لخته شدن خون از این عوامل هستند. همچنین اگر در گذشته سابقه بیماری ترومبوز داشته باشید، این احتمال به بیشترین حد می رسد. همچنین مهم است گفته شود که در بسیاری از موارد، پزشک قادر به یافتن عامل خطر نیست.

تحریریه مجله علمی تبگیر
گلناز زارعین هستم. حدود 5 سال است در زمینه ترجمه و گردآوری مقالات پزشکی از سایتهای معتبر خارجی فعالیت دارم. همیشه سعی میکنم بهترین منبع را بر اساس نیاز کاربران پیدا کرده و ترجمه کنم.