برخی از اشکال سرطان سینه در مراحل اولیه هیچ علائمی ندارد ، بنابراین مراجعه منظم برای غربالگری بسیار مهم است. مانند سایر اشکال سرطان ، تشخیص زود هنگام بیماری توسط پزشک اهمیت زیادی دارد.

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا (ACS) ، از شایع ترین علائم سرطان پستان یک توده یا غده جدید در سینه است. افراد باید با شکل و شمایل معمولی سینه خود آشنا شوند تا بتوانند به صورت زودهنگام هرگونه تغییر را تشخیص دهند.

امکان بروز علایم سرطان سینه در مردان و زنان وجود دارد ، اما به دلیل اختلاف در بافت سینه ، این بیماری در مردان بسیار کمتر است.
در این مقاله ، علائم اولیه سرطان سینه را در زنان و مردان شرح می دهیم. ما همچنین انواع و گزینه های درمانی را بیان می کنیم. سرانجام ، برخی از بیماری های خوش خیم که ممکن است با سرطان پستان اشتباه گرفته را بررسی می کنیم.

حتما بخوانید : علائم سرطان سینه – کاملترین روشهای غربالگری ، خودآزمایی و معاینه پستان

علائم هشدار دهنده اولیه سرطان سینه

توده جدید یا غده در بافت سینه یکی از شایع ترین علائم سرطان پستان است. ACS گزارش می دهد که این توده ها معمولا سخت ، نامنظم و بدون درد هستند. با این حال ، برخی از تومورهای سرطان پستان می توانند نرم ، گرد و قابل لمس باشند.

تغییرات زیر در سینه می تواند علائم سرطان پستان باشد:

بسیاری از این تغییرات می تواند ناشی از سایر موارد سلامتی باشد. اما اگر فردی متوجه هر تغییری در بافت سینه خود شود باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کند. به دلیل اینکه لازم است سرطان به عنوان یک دلیل احتمالی رد شود. تصاویر سرطان سینه را می توانید در شکل زیر مشاهده کنید.

علائم سرطان سینه

عکس سرطان سینه

هریک از تصاویر سرطان سینه را می توانید در عکس های زیر مشاهده کنید :

 

علائم و نشانه های سرطان پستان

هر شکل از سرطان سینه در قسمت های مختلف پستان ایجاد می شود و می تواند بر نوع متفاوتی از بافت ها تأثیر بگذارد.از آنجا که بسیاری از سرطان های سینه هیچ علامتی ایجاد نمی کنند ، افراد باید به طور منظم برای غربالگری به پزشک مراجعه کنند. این می تواند به شناسایی بیماری در مراحل اولیه و علائم سرطان پستان آن کمک کند. در زیر انواع سرطان پستان و علائم آنها را بیان می کنیم.

۱- علائم کارسینوم لوبولار درجا

سرطان لوبولار درجا به ناحیه ای از سلولهای غیر طبیعی اشاره دارد که به غدد شیری سینه زنان محدود می شود.

از آنجا که این سلولها به بافتهای اطراف گسترش نمی یابند ، متخصصان , کارسینوم لوبولار درجا را یک سرطان “واقعی” نمی دانند. با این حال ، می تواند شانس ابتلا به انواع دیگر سرطان پستان را افزایش دهد.

در این حالت معمولا علائم سرطان پستان وجود ندارد. در بعضی موارد ، ذرات كوچك كلسیم به نام میکروکلسیفیکال در ماموگرافی ظاهر می شود. در زیر عکس سرطان سینه روبولار درجا نشان داده شده است.

علائم سرطان پستان در کارسینوم روبولار درجا

۲- علائم سرطان لوبولار تهاجمی

این نوع سرطان در لوبولهای پستان – غده هایی که می توانند شیر تولید کنند – ایجاد می شود و به بافت های پستان حمله می کند.

در مراحل اولیه ، کارسینوما لوبولار تهاجمی ممکن است علائم سرطان سینه را نداشته باشد. یا ممکن است شخص موارد زیر را تجربه کند:

۳- علائم سرطان کارسینوم داکتال درجا

سرطان مجرای درجا به ناحیه ای از سلول های غیر طبیعی اشاره دارد که به یکی از مجاری شیر پستان محدود می شود.
وقتی درفرد این سرطان تشخیص داده می شود ، بدین معنی است که سلول ها به بافت های اطراف پستان حمله نکرده اند. با این وجود ، داشتن کارسینوم داکتال درجا می تواند بعدا خطر ابتلا به سرطان مهاجم پستان را افزایش دهد.
این حالت به طور کلی علائم سرطان پستان را ایجاد نمی کند. به ندرت ممکن است فرد متوجه توده پستان یا برخی ترشحات از نوک سینه شود. در زیر عکس سرطان سینه مجرایی درجا نمایش داده شده ست.

عکس سرطان سینه مجرایی درجا

۴- علائم سرطان کارسینوم داکتال تهاجمی

این شایع ترین نوع سرطان سینه است که حدود ۸۰٪ موارد را شامل می دهد.

کارسینوم داکتال تهاجمی در مجاری شیر پستان آغاز می شود و به بافت اطراف سینه حمله می کند. با گذشت زمان ، سرطان می تواند به غدد لنفاوی و بافتهای دیگر حمله کند.

در مراحل اولیه آن ، کارسینوم داکتال تهاجمی ممکن است علائم سرطان پستان را نداشته باشد. برای برخی افراد ، اولین نشانه توده یا غده جدید در پستان است.

علائم کیست سینه

افراد مبتلا به این نوع سرطان همچنین ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

سرطان های سینه ای که کمتر رایج هستند :

برخی از سرطان های سینه کمتر متداول هستند که عبارتند از :

۱- سرطان سینه سه گانه منفی : این نام به سلول های سرطانی گفته می شود که حاوی گیرنده های استروژن یا پروژسترون نیستند و پروتئین HER2 کمی تولید می کنند. در نتیجه ، سرطان به هورمون درمانی پاسخ نمی دهد. هر دو سرطان لوبولار و داکتال می توانند منفی سه گانه باشند.

۲- سرطان ملتهب پستان : این حالت هنگامی ایجاد می شود که سلول های سرطانی رگ های لنفاوی را در پوست پستان مسدود کرده و باعث تورم پستان می شوند.

۳- تومورهای فیلودس : این در بافت همبند از پستان ایجاد می شود. در حالی که اکثرا خوش خیم هستند، اما برخی از آنها سرطانی هستند.

۴- بیماری پاژه : این نوع سرطان در مجاری پستان شروع می شود و در نوک پستان گسترش می یابد.

۵- آنژیوسارکوم پستان : این نوع سرطان در رگهای خونی یا لنفاوی شروع می شود و می تواند روی بافت سینه تاثیر بگذارد.

علائم سرطان پستان

علائم سرطان پستان مردان

مردان بافت سینه مقادیر کمی دارند که بندرت در این بافت سرطان ایجاد می شود.
برآورد ACS در سال ۲۰۲۰ پزشکان در ایالات متحده آمریکا حدود ۲،۶۲۰ مورد سرطان پستان را در مردان تشخیص دادند. در همین سال تقریبا ۵۲۰ مرد در اثر این بیماری جان خود را از دست خواهند داد.

علائم سرطان پستان در مردان ممکن است شامل موارد زیر باشد :

علائم سرطان پستان که باید به پزشک مراجعه شود

در صورت تغییر در پستان یا نوک سینه به پزشک مراجعه کنید. توجه به علائم سرطان پستان بسیار مهم هستند :

حتما بخوانید : درجه بندي سرطان سینه و آشنایی کامل با علائم سرطان سینه

روش های تشخیص سرطان سینه

به طور معمول ، روش تشخیص با معاینه پستان آغاز می شود. پزشک توده های بافت را حس خواهد کرد و ممکن است غدد لنفاوی را نیز بررسی کند.
پزشک همچنین از سابقه پزشکی و اینکه آیا در سابقه خانوادگی سرطان سینه وجود دارد ، یا خیر سؤال خواهد کرد.
پزشک می تواند آزمایشات دیگری تجویز کند ، از جمله:

در صورت وجود سرطان سینه ، پزشک گزینه های درمانی و مراحل بعدی را توضیح می دهد.

مراجعه به پزشک برای علائم سرطان پستان

درمان سرطان پستان

درمان سرطان پستان به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله:

برخی از متداول ترین روش های درمانی سرطان پستان شامل موارد زیر است:

پزشک برای تعیین بهترین دوره عمل ، گزینه های مختلفی را در هر مرحله از درمان و کار شرح می دهد.

سرطان سینه خوش خیم 

برخی از بیماری های خوش خیم پستان می تواند دارای علائم سرطان پستان باشد. برخی از این مسائل نیاز به درمان دارند ، در حالی که برخی دیگر به خودی خود از بین می روند. اگرچه این شرایط خوش خیم است ، اما می تواند باعث :

تصاویر سرطان سینه

برخی از شرایط سرطان سینه خوش خیم شامل:

درمان لنف ادم و رهایی از ورم دست و پا بعد از سرطان

تب گیر، نمایندگی فروش گن فاجات Fajate کلمبیا مرکز خرید انواع گن بعد از جراحی زیبایی و لاغری با گارانتی اصالت کالا

اگر فرد از وجود علائم سرطان پستان مطمئن نیست، باید در اسرع وقت با پزشک صحبت کند.

مانند اکثر سرطان ها ، تشخیص زودرس و درمان سرطان پستان منجر به نتیجه بهتر می شود.

از شایع ترین علائم سرطان پستان یک توده جدید است ، اما هرگونه تغییر در شکل یا احساس پستان می تواند نشان دهنده مشکلی باشد. زنان باید در معاینات منظم پستان شرکت کنند و از پزشک در مورد هرگونه علائم یا تغییر مربوط به پستان مطلع شوند.

نرخ بقا می تواند به مردم در درک احتمال موفقیت در درمان کمک کند. میزان بقای ۵ ساله نشانگر درصد افرادی است که ۵ سال پس از تشخیص خود زندگی می کنند.

طبق ACS ، هنگامی که پزشک قبل از گسترش سرطان ، سرطان پستان را تشخیص دهد ، میزان بقای ۵ ساله ۹۹٪ است.هنگامی که سرطان پستان در خارج از سینه به غدد لنفاوی سرایت کند ، میزان بقای ۵ ساله ۸۶٪ است. همان میزان بقا برای سرطان که به سایر ارگانها سرایت کرده است ۲۷٪ است.

با این حال ، بسیاری از عوامل خاص برای هر فرد بر این برآوردها تأثیر می گذارد. یک پزشک می تواند اطلاعات دقیق تری در مورد یک فرد و علائم سرطان پستان ارائه دهد.

 

source: What are the symptoms of breast cancer?

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *