زایمان فیزیولوژیک چیست ؟

زایمان فیزیولوژیک همان زایمان طبیعی است که بدون هیچ دارو و آمپول فشاری انجام می شود. در زایمان فیزیولوژیک پزشک به شما هیچ دارویی تزریق نمی کند و این امکان را به وجود می آورد که روند طبیعی زایمان طی شود. تعداد زیادی از مادران می توانند با زایمان طبیعی بچه خود را به دنیا بیاورند اما به دلیل ترس از زایمان طبیعی به سزارین روی می آورند اما زایمان سزارین با تزریق داروهای بدون درد و مداخلات پزشکی انجام می شود و عوارضی مانند عفونت , جدایی مادر و نوزاد در بدو تولد و افزایش سزارین را به دنبال دارد. آمادگی بدن برای زایمان طبیعی توسط تاثیرگذاری هورمون های بدن بر عضلات شکم , لگن و کمر انجام می شود. برای زایمان فیزیولوژیک فرد با دردهای طبیعی زایمان به پزشک مراجعه می کند. در این زایمان از خوابیدن روی تخت و غذا نخوردن خبری نیست , بلکه تلاش می شود که زائو احساس راحتی کند و در کنار همسر خود زایمان کند.

زایمان فیزیولوژیک

مراحل زایمان فیزیولوژیک

مادران در زایمان فیزیولوژیک به مادر آزادی عمل بیشتری داده می شود به گونه ای فرد هر وضعیتی که برای زایمانش راحت تر است را انتخاب می کند. برای راحتی در زایمان مادران باید در کلاس های آمادگی زایمان حضور داشته باشند که با مراحل این زایمات آشنا شوند. حتی بهتر است چند جلسه با همسر خود در این کلاس ها شرکت کنند.

وضعیت های مختلف در زایمان فیزیولوژیک

همانطور که گفته شده در زایمان فیزیولوژیک تمام تلاش برای راحتی مادر است بنابراین دیگر نیازی نیست که برای زایمان حتما روی یک تخت بخوابید و به شما سرم وصل شود در زایمان فیزیولوژیک برخلاف روش های دیگر وضعیت های مختلفی برای زایمان وجود دارد که بنا به راحتی مادر انتخاب می شود. این وضعیت ها شامل:

زایمان فیزیولوژیک

علاوه بر حالت های گفته شده حالت چمپاتمه , نشسته رو به جلو , وان آب گرم , چهار دست و پا و لیتاتومی برای زایمان فیزیولوژیک وجود دارد.

روش های غیر دارویی کاهش درد زایمان

زایمان فیزیولوژیک بدون تزریق و یا مصرف دارویی انجام می شود بنابراین برای کاهش درد از روش های غیر دارویی استفاده می شود. این روش ها در واقع گیرنده های حسی- محیطی را فعال می کند و باعث می شود فرد درد کمتری احساس کند مختلفی وجود دارد. روش های غیر دارویی برای کاهش درد زایمان عبارتند از :

کاهش درد در زایمان فیزیولوژیک

برای آگاهی بیشتر کمر درد در بارداری , علت و علایم آن را مطالعه کنید.

مزایای زایمان فیزیولوژیک

زایمان فیزیولوژیک نسبت به زایمان طبیعی مزایایی دارد از جمله:

مزایای زایمان فیزیولوژیک

برای آگاهی بیشتر مقاله گن بعد از زایمان چیست؟ را مطالعه کنید.

زایمان فیزیولوژیک برای موارد زیر تجویز نمی شود :

تفاوت زایمان فیزیولوژیک و زایمان طبیعی

یکی از تفاوت های اصلی زایمان طبیعی و فیزیولوژیک در این است که در روند زایمان طبیعی پزشک برای القای زایمان طبیعی ممکن است به مادر آمپول فشار تزریق کند که درد زایمان بیشتر شود ولی در فیزیولوژیک روند زایمان کاملا طبیعی است و از هیچ دارویی و یا مداخلات پزشکی استفاده نمی شود. این زایمان برای افرادی مفید است که بیماری خاصی نداشته باشند و دوره بارداری آنها بی خطر باشد و همچنین با انجام ورزش های مخصوص خود را برای زایمان فیزیولوژیک آماده کرده باشند. زایمان طبیعی و فیزیولوژیک هر دو واژینال هستند با این تفاوت که در فیزیولوژیک از روش های کاهش درد غیر دارویی استفاده می شود.

برای آگاهی بیشتر راهنمای انتخاب سوتین شیردهی و گن بعد از زایمان را مطالعه کنید.

خرید گن بعد از زایمان

تب گیر، نمایندگی فروش گن فاجات Fajate کلمبیا مرکز خرید انواع گن بعد از عمل جراحی زیبایی و گن لاغری با گارانتی اصالت کالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *