لوگو فروشگاه تب گیر
فلبکتومی چیست

درمان قطعی واریس پا با عمل فلبکتومی

فهرست مطلب

فلبکتومی چیست ؟

عمل فلبکتومی یک روش جراحی برای درمان قطعی واریس پا است که ظاهری ناخوشایند و ناراحت کننده دارند. پزشک ممکن است برای درمان علائم واریس ، مانند درد پا و سنگینی ، فلبکتومی را توصیه کند.

همچنین این روش می تواند از بروز عوارضی مانند زخم شدن پوست ، تورم پا ، خونریزی و لخته شدن خون در پاها جلوگیری کند. جراحی فلبکتومی همچنین می تواند ظاهر شما را بهبود بخشد.

جراحی فلبکتومی با خطرات و عوارض بالقوهای همراه است. ممکن است گزینه های درمانی دیگر که کمتر تهاجمی هستند برای شما مناسب باشد. قبل از انجام عمل فلبکتومی ، تمام گزینه های درمانی برای واریس را بررسی کنید.

حتما بخوانید : راهنمای کامل مراقبت های بعد ازجراحی رگ های واریس

انواع جراحی فلبکتومی برای درمان واریس

انواع عمل های فلبکتومی یا عمل جراحی برداشتن واریس شامل موارد زیر است:

۱- میکروفلبکتومی : شامل برداشتن قسمت هایی از رگهای واریسی از طریق برش های کوچک با استفاده از قلاب است. این عمل معمولا در مطب پزشک با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود.

۲- فلبکتومی با استفاده از روش انتقال نور (TIPP) : با استفاده از ابزارهایی که در پوست نزدیک رگ ها قرار داده می شوند ، قسمت هایی از واریس برداشته می شوند. که شامل ابزاری سبک هستند که به دکتر دید خوبی در مورد محل رگ می دهد و ابزاری است که ورید را می شکند و آن را از پا ساکشن می کند.

این نوع فلبکتومی یا سیاهرگ بری سرپایی معمولاً با استفاده از بی حسی عمومی یا موضعی در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می شود. که به برش های کمتری نیاز دارد و زمان بهبودی شما کمتر از فلبکتومی سرپایی می باشد.

انواع جراحی فلبکتومی برای درمان واریس

 

چرا فلبکتومی برای درمان واریس استفاده می شود ؟

پزشک ممکن است برای درمان رگهای واریسی نزدیک سطح پوست یا واریس طنابی ، برای شما فلبکتومی را تحویز کند. اگر واریس بزرگ ، بیرون زده ، ناخوشایند ، ناراحت کننده باشد یا شما را در معرض مشکلات جدی تر قرار دهد مانند زخم های پوستی ، تورم پا ، خونریزی و لخته شدن خون در پاها , می تواند عمل فلبکتومی برای شما گزینه خوبی باشد.

وریدها خون را از بدن به سمت قلب شما حمل می کنند. دریچه های موجود در رگ ها باعث می شوند خون به قلب شما بازگردد. وقتی دریچه ها آسیب می بینند یا ضعیف می شوند ، خون می تواند در رگ های شما جمع شود و باعث تورم و ضعف آنها شود که منجر به واریس می شود.

رگهای واریسی می توانند آبی ، پیچ خورده و برآمده به نظر برسند و باعث احساس ناراحتی شوند. رگهای واریسی اغلب در ران ها و ساق پا و بیشتر در خانم ها بروز می کنند.

پزشک فقط در صورتی ممکن است فلبکتومی را برای شما در نظر بگیرد که سایر گزینه های درمانی با خطر کمتر برای شما تاثیری نداشته باشد. قبل از تصمیم گیری در مورد عمل فلبکتومی ، از پزشک خود در مورد تمام گزینه های درمانی خود سوال کنید.

چرا فلبکتومی برای درمان واریس استفاده می شود ؟

 

فلبکتومی توسط چه کسی انجام می شود ؟

متخصصان زیر فلبکتومی را انجام می دهند:

 • جراحان عروقی که در درمان بیماری های سیستم لنفاوی و رگ های خونی خارج از قلب و مغز تخصص دارند
 • متخصصان فلبولوژیست که در تشخیص و درمان بیماریهای وریدی از جمله رگهای واریسی ، رگهای عنکبوتی ، نارسایی مزمن وریدی و نقایص مادرزادی وریدی و واریس در مردان تخصص دارند.
 • متخصصان پوست که در درمان و جراحی پوست ، مو و ناخن تخصص دارند.

روش فلبکتومی برای درمان قطعی واریس چگونه انجام می شود؟

فلبکتومی شما در مطب پزشک ، سرپایی یا بیمارستان انجام می شود. پزشک شما احتمالا از بی حسی موضعی استفاده خواهد کرد. بی حسی موضعی شامل تزریق ماده بی حسی در پوست و بافتهای اطراف ناحیه جراحی برای بی حس شدن آنها است. انواع دیگر بیهوشی که ممکن است استفاده شوند عبارتند از:

 • بیهوشی عمومی ترکیبی از داروهای وریدی (IV) و گازهایی است که شما را در یک خواب عمیق فرو می برد. شما از این روش بی اطلاع هستید و دردی احساس نمی کنید.
 • بیهوشی موضعی به عنوان بلاک عصبی نیز شناخته می شود. که شامل تزریق ماده بی حسی در اطراف اعصاب خاص برای بی حس شدن ناحیه وسیعی از بدن است. احتمالا با بی حسی موضعی آرامش خواهید داشت تا شما را آرام و راحت نگه دارد.

عمل فلبکتومی به طور کلی ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد و شامل این مراحل است:

 • در آوردن لباس و بهتر است در صورت امکان همه جواهرات و اشیای قیمتی را در خانه یا نزد یکی از اعضای خانواده بگذارید.
 • هنگام ایستادن ، پزشک رگهایی را که باید برداشته شوند را با قلم علامت می زند.
 • به میزی تکیه خواهید داد و در وضعیتی قرار می گیرید که به شما امکان دسترسی بهتر به رگ (واریس) را می دهد.
 • پزشک شما یک آمپول برای بیهوشی موضعی در ناحیه نزدیک رگ واریسی برای برداشتن تزریق می کند. شما در طی مراحل بیدار و هوشیار خواهید بود. گاهی اوقات یک متخصص بیهوشی برای جراحی شما بیهوشی عمومی را انجام می دهد.
 • برای عمل جراحی فلبکتومی ، پزشک شما یک برش کوچک در پوست ایجاد می کند و از قلاب برای بیرون کشیدن رگ استفاده می کند. پزشک این مورد را برای سایر رگها در صورت لزوم تکرار می کند.
 • برای انجام عمل جراحی فلبکتومی تحت تابش نور (TIPP) ، پزشک یک برش کوچک ایجاد می کند و یک وسیله روشن را در نزدیکی رگ شما قرار می دهد تا دیدن آن آسان تر شود. سپس پزشک ابزار دیگری را برای شکستن رگ و مکش قطعات آن از زیر پوست استفاده می کند. این روند برای سایر رگها در صورت لزوم تکرار می شود.
 • تیم جراحی علائم حیاتی و سایر عملکردهای مهم بدن شما را کنترل می کند. این امر در تمام مراحل و بهبودی شما تا زمان هوشیاری ، تنفس طبیعی و پایداری علائم حیاتی شما ادامه می یابد.

روش فلبکتومی برای درمان قطعی واریس

 

خطرات و عوارض احتمالی جراحی فلبکتومی چیست؟

مانند تمام جراحی ها ، فلبکتومی نیز خطرات و عوارضی را به همراه دارد. عوارض آن ممکن است در برخی موارد جدی باشد. عوارض جراحی فلبکتومی ممکن است در طی جراحی یا بهبودی ایجاد شود.

عوارض عمومی جراحی فلبکتومی

خطرات کلی جراحی عبارتند از:

 • واکنش بیهوشی ، مانند واکنش آلرژیک و مشکلات تنفسی
 • خون ریزی
 • لخته شدن خون
 • عفونت

عوارض بالقوه عمل فلبکتومی

عوارض جراحی فلبکتومی اغلب موقتی است و شامل موارد زیر است:

 • کبودی
 • تغییر رنگ پوست در نزدیکی محل از بین بردن رگ
 • التهاب قسمت های باقیمانده رگ
 • بی حسی

عوارض احتمالی جراحی فلبکتومی

 

خطر ابتلا به عوارض را کاهش دهید

با دنبال کردن برنامه درمانی خود می توانید خطر عوارض خاصی را کاهش دهید:

 • دنبال کردن توصیه های مربوط به فعالیت ، رژیم غذایی و سبک زندگی قبل از جراحی و دوران نقاهت که طبق توصیه پزشک باید از بلند کردن وزنه های سنگین و فعالیت های شدید دوری کنید.
 • در صورت بارداری به پزشک یا رادیولوژیست خود اطلاع دهید.
 • هرگونه نگرانی مانند خونریزی ، تب ، افزایش درد ، یا قرمزی زخم ، تورم یا ترشح مایع بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
 • کنار گذاشتن سیگار , سیگار کشیدن خطر ابتلا به عوارض ریوی را افزایش می دهد و از ترمیم زخم جلوگیری می کند
 • مصرف داروهای خود و پوشیدن جوراب های واریس دقیقاً طبق دستور پزشک
 • در صورت داشتن حساسیت به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید.

چگونه می توانم برای جراحی فلبکتومی آماده شوم؟

شما عضوی مهم از تیم مراقبتی خود هستید. اقداماتی که قبل از جراحی انجام می دهید می تواند در نتیجه خوب جراحی موثر باشد.

شما می توانید با انجام موارد زیر برای عمل فلبکتومی آماده شوید:

 • پاسخ دادن به تمام سوالات مربوط به سابقه پزشکی و داروهای خود که شامل نسخه ها ، داروهای بدون نسخه ، درمان های گیاهی و ویتامین ها است. بهتر است همیشه یک لیست از بیماری ها ، داروها و آلرژی های خود را به همراه داشته باشید.
 • انجام آزمایشات قبل از عمل طبق دستورالعمل : آزمایش بسته به سن ، سلامتی و روش جراحی شما متفاوت است. آزمایش قبل از عمل ، به ویژه برای بیهوشی عمومی ، ممکن است شامل رادیوگرافی قفسه سینه ، نوار قلب ، آزمایش خون و سایر آزمایشات در صورت لزوم باشد.
 • کاهش وزن اضافی قبل از جراحی از طریق رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی
 • ترک سیگار در اسرع وقت : حتی ترک چند روزه آن می تواند مفید باشد و به روند بهبود کمک کند.
 • مصرف یا قطع داروها دقیقا طبق دستورالعمل : که شامل عدم مصرف آسپرین ، ایبوپروفن  و رقیق کننده های خون یک هفته قبل از جراحی می باشد.

چگونه می توانم برای جراحی فلبکتومی آماده شوم؟

 

حتما بخوانید :درباره درمان واریس با لیزر چه می دانید | درمان قطعی واریس 

بعد از عمل فلبکتومی چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

دانستن اینکه چه انتظاری می تواند داشته باشد می تواند به شما کمک کند تا مسیر بهبودی شما پس از عمل جراحی فلبکتومی تا حد ممکن ساده و روان باشد.

دوره نقاهت بعد از عمل فلبکتومی چگونه است؟

شما پس از جراحی در اتاق ریکاوری خواهید ماند تا زمانی که به هوش بیایید ، به طور موثر نفس بکشید و علائم حیاتی شما پایدار شود. اگر در حین جراحی لوله ای در نای شما قرار داده شود ممکن است گلودرد داشته باشید. که معمولاً موقتی است اما در صورت ناراحتی به پرستار خود اطلاع دهید.

اگر دوره بهبودی و نقاهت خوبی داشته باشید احتمالاً همان روز می توانید راه بروید و مرخص شوید. در موارد دیگر باید یک روز در بیمارستان بستری شوید.

برای تثبیت رگ ها و کمک به بهبودی آنها باید چندین هفته جوراب واریس یا فشاری بپوشید. بیشتر افراد در طی یک تا دو روز به فعالیت های عادی خود برمی گردند ، اما پزشک احتمالاً به شما توصیه می کند که از انجام فعالیت های سنگین برای چند هفته خودداری کنید.

بهبودی پس از جراحی یک روند تدریجی است. زمان بهبودی بسته به روش ، نوع بیهوشی ، سلامت عمومی ، سن و سایر عوامل متفاوت است.

دوره نقاهت فلبکتومی

 

آیا احساس درد خواهم داشت؟

کنترل درد برای بهبودی بعد از عمل اهمیت زیادی دارد. بعد از جراحی ممکن است احساس درد و ناراحتی داشته باشید. پزشک درد شما را درمان می کند بنابراین شما می توانید به راحتی استراحت کنید.

اگر درد شما بدتر شد یا تغییر کرد با پزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است نشانه یک عارضه یا مشکل باشد.

چه موقع باید با دکترم تماس بگیرم؟

مراجعه به پزشک بعد از عمل فلبکتومی اهمیت زیادی دارد . برای نگرانی و سوال کردن با پزشک خود در تماس باشید.

 • خون ریزی
 • مشکلات تنفسی مانند تنگی نفس ، تنفس سخت ، یا خس خس کردن
 • تغییر در هوشیاری مانند از دست دادن ، سرگیجه یا گیجی
 • تب دستورالعمل های پزشک خود را در مورد کنترل تب دنبال کنید.
 • درد پا ، قرمزی یا تورم ، به خصوص در ساق پا ، که ممکن است نشان دهنده لخته شدن خون باشد
 • دردی که توسط داروی ضد درد شما کنترل نمی شود.
 • ترشح یا چرک غیر منتظره در اثر برش در پای شما

جراحی فلبکتومی چگونه ممکن است بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد؟

جراحی فلبکتومی ممکن است بیماری شما را درمان کند یا علائم آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. به احتمال زیاد بسیاری از ناراحتی ها ، تورم و تغییر رنگ وریدهای واریسی را برطرف می کند. ممکن است از بازگشت رگهای واریسی جلوگیری کند و ممکن است در آینده به جراحی فلبکتومی یا سایر روش های وریدی نیاز داشته باشید.

تحریریه مجله علمی تبگیر
گلناز زارعین هستم. حدود 5 سال است در زمینه ترجمه و گردآوری مقالات پزشکی از سایتهای معتبر خارجی فعالیت دارم. همیشه سعی میکنم بهترین منبع را بر اساس نیاز کاربران پیدا کرده و ترجمه کنم.