فلبکتومی چیست ؟

عمل فلبکتومی یک روش جراحی برای درمان قطعی واریس پا است که ظاهری ناخوشایند و ناراحت کننده دارند. پزشک ممکن است برای درمان علائم واریس ، مانند درد پا و سنگینی ، فلبکتومی را توصیه کند.

همچنین این روش می تواند از بروز عوارضی مانند زخم شدن پوست ، تورم پا ، خونریزی و لخته شدن خون در پاها جلوگیری کند. جراحی فلبکتومی همچنین می تواند ظاهر شما را بهبود بخشد.

جراحی فلبکتومی با خطرات و عوارض بالقوهای همراه است. ممکن است گزینه های درمانی دیگر که کمتر تهاجمی هستند برای شما مناسب باشد. قبل از انجام عمل فلبکتومی ، تمام گزینه های درمانی برای واریس را بررسی کنید.

حتما بخوانید : راهنمای کامل مراقبت های بعد ازجراحی رگ های واریس

انواع جراحی فلبکتومی برای درمان واریس

انواع عمل های فلبکتومی یا عمل جراحی برداشتن واریس شامل موارد زیر است:

۱- میکروفلبکتومی : شامل برداشتن قسمت هایی از رگهای واریسی از طریق برش های کوچک با استفاده از قلاب است. این عمل معمولا در مطب پزشک با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود.

۲- فلبکتومی با استفاده از روش انتقال نور (TIPP) : با استفاده از ابزارهایی که در پوست نزدیک رگ ها قرار داده می شوند ، قسمت هایی از واریس برداشته می شوند. که شامل ابزاری سبک هستند که به دکتر دید خوبی در مورد محل رگ می دهد و ابزاری است که ورید را می شکند و آن را از پا ساکشن می کند.

این نوع فلبکتومی یا سیاهرگ بری سرپایی معمولاً با استفاده از بی حسی عمومی یا موضعی در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می شود. که به برش های کمتری نیاز دارد و زمان بهبودی شما کمتر از فلبکتومی سرپایی می باشد.

انواع جراحی فلبکتومی برای درمان واریس

چرا فلبکتومی برای درمان واریس استفاده می شود ؟

پزشک ممکن است برای درمان رگهای واریسی نزدیک سطح پوست یا واریس طنابی ، برای شما فلبکتومی را تحویز کند. اگر واریس بزرگ ، بیرون زده ، ناخوشایند ، ناراحت کننده باشد یا شما را در معرض مشکلات جدی تر قرار دهد مانند زخم های پوستی ، تورم پا ، خونریزی و لخته شدن خون در پاها , می تواند عمل فلبکتومی برای شما گزینه خوبی باشد.

وریدها خون را از بدن به سمت قلب شما حمل می کنند. دریچه های موجود در رگ ها باعث می شوند خون به قلب شما بازگردد. وقتی دریچه ها آسیب می بینند یا ضعیف می شوند ، خون می تواند در رگ های شما جمع شود و باعث تورم و ضعف آنها شود که منجر به واریس می شود.

رگهای واریسی می توانند آبی ، پیچ خورده و برآمده به نظر برسند و باعث احساس ناراحتی شوند. رگهای واریسی اغلب در ران ها و ساق پا و بیشتر در خانم ها بروز می کنند.

پزشک فقط در صورتی ممکن است فلبکتومی را برای شما در نظر بگیرد که سایر گزینه های درمانی با خطر کمتر برای شما تاثیری نداشته باشد. قبل از تصمیم گیری در مورد عمل فلبکتومی ، از پزشک خود در مورد تمام گزینه های درمانی خود سوال کنید.

چرا فلبکتومی برای درمان واریس استفاده می شود ؟

فلبکتومی توسط چه کسی انجام می شود ؟

متخصصان زیر فلبکتومی را انجام می دهند:

روش فلبکتومی برای درمان قطعی واریس چگونه انجام می شود؟

فلبکتومی شما در مطب پزشک ، سرپایی یا بیمارستان انجام می شود. پزشک شما احتمالا از بی حسی موضعی استفاده خواهد کرد. بی حسی موضعی شامل تزریق ماده بی حسی در پوست و بافتهای اطراف ناحیه جراحی برای بی حس شدن آنها است. انواع دیگر بیهوشی که ممکن است استفاده شوند عبارتند از:

عمل فلبکتومی به طور کلی ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد و شامل این مراحل است:

روش فلبکتومی برای درمان قطعی واریس

خطرات و عوارض احتمالی جراحی فلبکتومی چیست؟

مانند تمام جراحی ها ، فلبکتومی نیز خطرات و عوارضی را به همراه دارد. عوارض آن ممکن است در برخی موارد جدی باشد. عوارض جراحی فلبکتومی ممکن است در طی جراحی یا بهبودی ایجاد شود.

عوارض عمومی جراحی فلبکتومی

خطرات کلی جراحی عبارتند از:

عوارض بالقوه عمل فلبکتومی

عوارض جراحی فلبکتومی اغلب موقتی است و شامل موارد زیر است:

عوارض احتمالی جراحی فلبکتومی

خطر ابتلا به عوارض را کاهش دهید

با دنبال کردن برنامه درمانی خود می توانید خطر عوارض خاصی را کاهش دهید:

چگونه می توانم برای جراحی فلبکتومی آماده شوم؟

شما عضوی مهم از تیم مراقبتی خود هستید. اقداماتی که قبل از جراحی انجام می دهید می تواند در نتیجه خوب جراحی موثر باشد.

شما می توانید با انجام موارد زیر برای عمل فلبکتومی آماده شوید:

چگونه می توانم برای جراحی فلبکتومی آماده شوم؟

حتما بخوانید :درباره درمان واریس با لیزر چه می دانید | درمان قطعی واریس 

بعد از عمل فلبکتومی چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

دانستن اینکه چه انتظاری می تواند داشته باشد می تواند به شما کمک کند تا مسیر بهبودی شما پس از عمل جراحی فلبکتومی تا حد ممکن ساده و روان باشد.

دوره نقاهت بعد از عمل فلبکتومی چگونه است؟

شما پس از جراحی در اتاق ریکاوری خواهید ماند تا زمانی که به هوش بیایید ، به طور موثر نفس بکشید و علائم حیاتی شما پایدار شود. اگر در حین جراحی لوله ای در نای شما قرار داده شود ممکن است گلودرد داشته باشید. که معمولاً موقتی است اما در صورت ناراحتی به پرستار خود اطلاع دهید.

اگر دوره بهبودی و نقاهت خوبی داشته باشید احتمالاً همان روز می توانید راه بروید و مرخص شوید. در موارد دیگر باید یک روز در بیمارستان بستری شوید.

برای تثبیت رگ ها و کمک به بهبودی آنها باید چندین هفته جوراب واریس یا فشاری بپوشید. بیشتر افراد در طی یک تا دو روز به فعالیت های عادی خود برمی گردند ، اما پزشک احتمالاً به شما توصیه می کند که از انجام فعالیت های سنگین برای چند هفته خودداری کنید.

بهبودی پس از جراحی یک روند تدریجی است. زمان بهبودی بسته به روش ، نوع بیهوشی ، سلامت عمومی ، سن و سایر عوامل متفاوت است.

دوره نقاهت فلبکتومی

آیا احساس درد خواهم داشت؟

کنترل درد برای بهبودی بعد از عمل اهمیت زیادی دارد. بعد از جراحی ممکن است احساس درد و ناراحتی داشته باشید. پزشک درد شما را درمان می کند بنابراین شما می توانید به راحتی استراحت کنید.

اگر درد شما بدتر شد یا تغییر کرد با پزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است نشانه یک عارضه یا مشکل باشد.

چه موقع باید با دکترم تماس بگیرم؟

مراجعه به پزشک بعد از عمل فلبکتومی اهمیت زیادی دارد . برای نگرانی و سوال کردن با پزشک خود در تماس باشید.

جراحی فلبکتومی چگونه ممکن است بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد؟

جراحی فلبکتومی ممکن است بیماری شما را درمان کند یا علائم آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. به احتمال زیاد بسیاری از ناراحتی ها ، تورم و تغییر رنگ وریدهای واریسی را برطرف می کند. ممکن است از بازگشت رگهای واریسی جلوگیری کند و ممکن است در آینده به جراحی فلبکتومی یا سایر روش های وریدی نیاز داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *