همه رگهای واریسی در سطح پوست ایجاد نمی شوند. گاهی اوقات می توانند نامرئی باشند و در اعماق بدن بروز کنند. بنابراین ، برخی از افراد ممکن است قبل از تشخیص علت ، مدتی احساس درد و ناراحتی داشته باشند.

تقریبا هرکسی می تواند به واریس مبتلا شود ، و طبق انجمن جراحی عروق ، حدود ۳۵ درصد از مردم آمریکا را تحت تأثیر قرار می دهند.

حقایقی در مورد درد واریس

 • برخی از افراد ممکن است به جز نشانه های ظاهری علائم دیگری نداشته باشند.
 • رگهای واریسی نزدیک یه سطح پوست به دلیل ضربه جسمی ممکن است ترکیده و نشت کنند.
 • روش هایی وجود دارد که علائم واریس را کاهش می دهد.

حتما بخوانید : راه های درمان واریس

واریس چه علایمی دارد ؟

گاهی اوقات ، رگهای واریسی هیچ علائمی ایجاد نمی کنند ، در حالی که در موارد دیگر ، آنها یک سری علائم ایجاد می کنند. علائم رایج عبارتند از:

 • پاهای دردناک و ناراحت کننده
 • تورم پا و مچ پا
 • سوزش یا ضربان
 • گرفتگی عضلات ، به ویژه در شب
 • خارش پوست در ناحیه آسیب دیده
 • تغییر رنگ پوست
 • سنگینی یا خستگی در پاها

علائم واریس در آب و هوای گرم ، اواخر روز یا هنگامی که فرد برای مدت طولانی ایستاده است ، بدتر می شود.

واریس پا

 

آیا واریس درد دارد ؟

رگهای واریسی علت شایع درد پا هستند. مردم اغلب این درد را سنگینی یا درد عمیق توصیف می کنند.دردهای مختلفی همراه با رگهای واریسی وجود دارد و برخی از افراد علائم شدیدی را تجربه می کنند.

یکی از شرایطی که می تواند باعث واریس دردناک شود ، فلبیت است که در صورت التهاب رگهای واریسی و تشکیل لخته های خون ایجاد می شود. علائمی که ممکن است فرد مبتلا به فلبیت باشد شامل موارد زیر است:

 • درد
 • حرارت
 • سختی
 • تغییر رنگ

در صورت ترکیدن رگ ، خون می تواند در اطراف ناحیه آسیب دیده جمع شده و علاوه بر ایجاد فشار باعث ایجاد زهرابه شود. گاهی اوقات ممکن است زخم ایجاد شود ، یا ممکن است در اثر واریس پوست فرد پاره شود ، که بسیار دردناک است.

واریس باعث بروز چه مشکلاتی می شود ؟

واریس دردناک می تواند باعث بروز مشکلات زیر ش

لنف ادم

رگهای واریسی همچنین می توانند در جاهای دیگر بدن – به ویژه در سیستم لنفاوی – باعث ایجاد مشکلاتی شوند. سیستم لنفاوی شبکه ای از عروق است که به حمل و دفع مواد زائد و سموم کمک می کند. که نقش عمده ای در عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد.

گاهی اوقات ، واریس می تواند به سیستم لنفاوی آسیب برساند و باعث بیماری لنف ادم شود که معمولا باعث ایجاد تورم در پا و انگشتان پا می شود. برخی از افراد مبتلا به ورم لنفاوی ممکن است دچار سلولیت نیز شوند – یک عفونت جدی پوستی که باعث التهاب در بافت نرم پوست می شود.

افراد دیگر ممکن است دچار درماتیت استاز وریدی شوند ، جایی که پوست چرمی و قهوه ای مایل به قرمز می شود. گاهی مایع زرد و شفافی از پوست ترشح می کند.

لنف ادم برای درد واریس پا

 

درماتیت

واریس همچنین می تواند منجر به درماتیت شود ، که خارش دار و ملتهب است. در صورت ایجاد واریس ، جوش و دانه هایی در ناحیه پایین پا یا مچ پا ظاهر می شوند.

درماتیت می تواند باعث خونریزی ، زخم های پوستی یا زخم هایی شود که می تواند دردناک باشد و در صورت خراشیده شدن یا تحریک شدن ، باعث ایجاد عفونت می شود.

ترومبوفلبیت سطحی

واریس همچنین می تواند منجر به التهاب و تشکیل لخته در ورید شود. غالباً این لخته در شرایطی که به عنوان ترومبوفلبیت سطحی شناخته می شود نزدیک سطح پوست خواهد بود. که می تواند باعث درد شود و منجر به مشکلات دیگری در منطقه آسیب دیده شود.

راه های پیشگیری از واریس پا

متأسفانه ، شواهد کمی وجود دارد که افراد می توانند از بروز واریس جلوگیری کنند ، اما آنها می توانند تغییرات مختلفی در سبک زندگی ایجاد کنند که ممکن است به کاهش درد واریس کمک کند و احتمالا از وخیم شدن آن جلوگیری کند.

روش های پیشگیری و تسکین درد عبارتند از:

 • اجتناب از ایستادن یا نشستن به مدت طولانی
 • سعی کنید حداقل هر ۳۰ دقیقه حرکت کنید
 • بالا بردن ناحیه آسیب دیده بالاتر از سطح قلب هنگام نشستن ، استراحت یا خوابیدن
 • انجام ورزش منظم برای بهبود گردش خون
 • لاغری شدن در صورت اضافه وزن
 • دوری از لباسهای تنگ ، مخصوصاً لباسهایی که دور کمر ، کشاله ران و پاها تنگ هستند.
 • از پوشیدن کفش های پاشنه بلند برای مدت طولانی اجتناب کنید.

درد واریس پشت زانو

 

راه های کاهش درد واریس پا

واریس همیشه به درمان نیاز ندارد. با این حال ، اگر باعث درد شوند ، گزینه های مختلف درمانی در دسترس است. اگر علائم از حداقل تا خفیف باشد ، پزشک احتمالاً به فرد توصیه می کند ابتدا روشهای پیشگیری را که در بالا ذکر شد امتحان کند تا ببیند آیا آنها به کاهش درد و ناراحتی کمک می کنند.

اگر روش های پیشگیری کمکی نکنند ، پزشک ممکن است روش های درمانی زیر را توصیه کند:

جوراب واریس

در وهله اول ، پزشک ممکن است استفاده از جوراب های واریس را همراه با بالا بردن پاها بالاتر از سطح قلب و ورزش منظم را پیشنهاد کنند. قبل از اینکه اثر کامل را احساس کند ، ممکن است نیاز باشد که افراد حدودا ۶ ماه جوراب بپوشند.

جوراب های واریس برای جلوگیری از جمع شدن خون ، بافت پا را در اطراف رگ ها فشرده می کنند. آنها برای کمک به کاهش درد واریس و تورم آن طراحی شده اند.

تخریب وریدی برای واریس پا

در تخریب وریدی با استفاده از گرما رگهای آسیب دیده توسط لیزر یا فرکانس رادیویی مسدود می شود. درمان تخریب وریدی اغلب در مطب پزشک انجام می شود و حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد. پزشک از بی حسی موضعی برای بی حس کردن منطقه آسیب دیده استفاده می کند ، بنابراین این روش بدون درد است. پس از اتمام تخریب وریدی ، پزشک ناحیه مورد نظر را در یک باند فشاری می پیچد.

اسکلروتراپی

این روش شامل تزریق کف به نام اسکلروزانت در ورید واریسی است. کف باعث اسپاسم ، اسکار و لخته شدن ورید می شود که در نتیجه رگ بسته می شود.این نوع لخته خطرناک نیست و با گذشت زمان ، واریس از بین می رود.

حتما بخوانید : اسکلروتراپی یا لیزر وریدهای عنکبوتی

عمل جراحی

برخی از افراد ممکن است برای کاهش درد واریس پا نیاز به جراحی داشته باشند ، که می تواند شامل بستن رگ – جایی که رگها برای جلوگیری از جمع شدن خون متصل شده اند – یا سلب کردن ، جایی که جراح ورید را برمی دارد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

پزشکان واریس را بیماری جدی نمی دانند و افرادی که بدون هیچ گونه ناراحتی به آنها مبتلا هستند نیازی به مراجعه به پزشک ندارند.

با این حال ، اگر آنها باعث درد ، ناراحتی یا تحریک شده اند – به ویژه در شب – پس افراد باید به دنبال درمان پزشکی باشند.

لازم به یادآوری است که از آنجا که رگهای واریسی همیشه قابل مشاهده نیستند ، هر کسی که درد ، تورم یا خستگی را تجربه کند همچنان برای معاینه باید به پزشک خود مراجعه کند.

source: All you need to know about varicose vein pain

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *